vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 91. Tradičný horolezecký týždeň JAMES
03.09.2015 12:00 | 12857x |
10. - 16. 8. 2015  

Tohtoročný jamesácky týždeň bol 10. – 16. 8. 2015 na Chate pri Zelenom plese. Konečne mu po dlhšej dobe prialo aj počasie, hlavne tí, ktorí prišli na celý týždeň, si slnka a lezenia užili do sýtosti. Ku koncu týždňa niektorých schladili poobednajšie búrky, ale to už nič neznenilo na skutočnosti, že to bol týždeň pohody a stretnutia generácií. Všetkých účastníkov bolo skoro 150, z toho okolo 25 jamesáckych seniorov. O večerný program sa vo štvrtok postaral Peter Hámor so svojimi osemtisícovkami, v piatok sme sa vrátili do histórie so Stanom Glejdurom a Janom Porvazníkom k ich legendárnej ceste No Siesta na Grandes Jorasses z roku 1986. V tento deň sme boli aj na Popradskom plese uctiť si pamiatku zakladateľov Jamesu a zaspomínať si na Symbolickom cintoríne na našich kamarátov, ktorí navždy zostali v horách. V sobotu večer sme ocenili a zablahoželali jubilantom, Janovi Ďuranovi k osemdesiatke, Zolovi Demjánovi k šesťdesiatke a pri príležitosti nedožitých sedemdesiatín sme si uctili nášho kamaráta Vlada Tatarku. Vyhodnotenie neformálnych súťaží bolo obsiahle, najlepšie adidas výstupy týždňa boli hneď dva, drytoolová doska Singingrocku preverila hlavne klasických lezcov a účastníci HUDY Tatry Boulder Blast sa takmer nezmestili do jedálne, bolo ich dokopy pol stovky. Záver večera okorenil Jožko „Ježek“ Štec svojimi bohatými spomienkami na horolezectvo spred 60-timi rokmi a vzácnym darom svojho historického zápisnika a lezeckého materiálu jamesáckemu spolku.

Ďakujeme organizátorom, personálu Chaty pri Zelenom plese, a všetkým, ktorí ste svojou účasťou prispeli k zdaru 91. THT JAMES. Budúci rok sa na 92. Tradičnom horolezeckom týždni JAMES stretneme 8. – 14. 8. 2016 na Popradskom plese.

Športové súťaže podporili: adidas, Benesport, HUDY Sport, Adam Sport, Sport Rysy a Singing Rock.

Štáb 91. THT: Milo Neumann, náčelník 90. THT, Elenka Bačkorová, prezentácia účastníkov, Tomáš Greksák, preteky v bolderingu, Igor Koller, člen štábu pre organizáciu, Peter Frankovič, člen štábu pre organizáciu, Laco Gancarčík, člen štábu pre organizáciu


SINGING ROCK DRYTOOL na 91. THT JAMES

Po loňské premiéře na jubilejním 90. THT JAMES na Popradském plese, jsme se letos rozhodli závody zopakovat na Chatě pri Zelenom plese. Drytoolovou desku jsme naštěstí nemuseli nést na rameni, ale ochotně nám ji vyvezl chatár Tomáš Petrík svým „nerozbitným tankomobilem“ až na chatu. Vzhledem k bouřkovému počasí, které panovalo celý víkend, byly závody ideální výplní odpoledního sobotního programu. Ti co se vrátili z lezení a nechtělo se jim už bouldrovat, zavěsili se na naše cepíny Bandit a „hoblovali“ drytoolovou desku.


V mužskej kategórii skončil na 2. mieste Šimon Zentko. Foto: Jan Zámečník.

Lezlo se „volným stylem“ a hodnotili jsme i „umělecký dojem“. Technika byla různá a někteří se zlepšovali dalšími pokusy. Loňský rekord Adiho Zvari nepadnul (13 a půl desky), ale zase si závod vyzkoušeli nováčci. A jak to dopadlo?

V ženách zvítězila Petra Škrovánková z HK Manín, 2. místo obsadila Bety Zaťková z Alpin Clubu Prievidza a 3. místo Eva Bernátová z oddílu Metropol.

V mužích byla účast jako vždy početnější, a tak někteří museli o své konečné příčky bojovat novými pokusy. Nakonec však zvítělil Robo Luby z CCC BBB, 2. místo si vybojoval Šimon Zentko z HK Poprad a 3. příčku obsadil Josef Volves z Alpin Clubu Prievidza.

Vítězům gratulujeme a ti co to letos nestihli nebo se necítili, tak se můžou těšit na další ročník THT JAMES, kde možná předvedeme i další upgrade těchto závodů.

SINGING ROCK TÝM


adidas výstup týždňa

Ocenené boli dva výstupy:
1. prvovýstup na Čierne veže Veni vidi vici klasifikácie 8-, ktorý spravila trojica Andrea Chlebová, Martin Krasňanský a Michal Sabovčík.
2. OS prelez cesty Chlapcom z Everestu, 8+ na Jastrabej veži Robom Lubym, jeho spolulezcom bol Ondro Húserka.


Maťo v 1. dĺžke prvovýstupu Veni vidi vici, 8-.

Ceny pre horolezcov venovali adidas, Sport Rysy, Adam Sport, HUDY Sport a Benesport.


Hudy Boulderblast 2015

Ak bol minuločný Boulderblast viac spoločernská ako športová akcia, tohoročný bol presný opak. Nie že by nebol dosť spoločenský, to samozrejme bol, ale nadšenie pre lezenie a aj počasie tento rok oveľa viac nahrávali do kariet bouldrovaniu. Tento ročník navyše zlomil niekoľko rekordov. Rekorný bol nielen počet účastníkov ale aj medzionárodná účasť, ku ktorej sa okrem štandardnej domácej suity a už tradičnej partičky z Českej republiky sa pridalo aj okolo desať Poliakov a jeden Francúz. Všeho všudy nás v sobotu poobede bouldrovalo skoro štyridsať. Vyliezlo sa pár nových bouldrov, popreliezalo sa kvantum starých. Bouldering zlákal aj niekoľkých zmoknutých alpinistov, ktorým počasie úplne neprialo, pretože okolo obeda prišla vždy búrka, pred ktorou bouldristi iba utiekli do chaty na kapustnicu a pivo a takto posilnení mohli poobede, keď balvany trochu obschli, znovu liezť. Niektorí liezli už od piatku, iní až od soboty, ale čo je super, že veľa ľudí sa heclo ešte aj v nedelu ráno a neušli hneď po raňajkách do doliny. Vzhľadom na blízkosť a dobrú kvalitu bouldrov kúsok od chaty je bouldrovanie okolo Zeleného plesa ideálne, navyše na chate majú aj 2-3 bouldermatky, tak sa dá vybehnúť hore aj naľahko a dobre si zaliezť. Tohoročný Boulderblast bol teda s veľkým palcom hore a ja osobne sa už neviem dočkať ďalšieho.

Tomaso Greksák


Paťo Gajdošík. Foto: Vlado Linek.

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824583