vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
 index » diskusia  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 16.07.2024   english version
  Diskusia |  Odpovede: 0
  Diskusia |  SHS JAMES |  Jamesák |  Skialpinizmus |  Stav istenia |  Inzercia |  Off topic | 

No konečne! STKčky na matroš + farba karabín [SHS GEJMES 5. 5. 2023 23:31:15]
Milí členovia spolku a priatelia lezenia,

po zhodnotení minulých sezón, keď sa vyskytlo viacero záchranných akcií znamenajúcich nadmerné rušenie zvieracích obyvateľov národného parku, a tiež preto, že nám bezpečnosť a zdravie lezcov leží najviac na srdci, dospeli sme k dohode s orgánmi Tamapu na zavedení dvoch opatrení.

Popri pravidelnom komisionálnom preskúšavaní znalostí metodiky členov spolku bude zazmluvnená skúšobňa vykonávať periodické nedeštruktívne overovanie stavu prvkov istiaceho reťazca – karabín, vklínencov každého typu vrátane friendov, lán a slučiek, ktoré sú vo vlastníctve členov.

Nový materiál prvýkrát absolvuje previerku po 5 rokoch od kúpy a potom vždy po 4 letných sezónach alebo po 2 letných a 2 zimných v prípade tých lezcov, ktorí nevynechávajú ani chladné obdobie, alebo po 8000 nalezených metroch – v závislosti na tom, čo z uvedeného nastane skôr.

Na sekretariáte spolku máme pre členov zdarma k dispozícii šikovné formuláriky, v ktorých si ľahko udržíte prehľad o využivaní vášho lezeckého materiálu za každý kus sledovaného výstroja a blížiacej sa nutnosti odovzdania skúšobni.

Výskumníci z laboratórií Štátnej obrany prírody zistili vo vzorkách tkanív tatranských živočíchov stopy farbív využívaných pri eloxovaní karabín a kýblikov, pochádzajúci pravdepodobne z oderu pri používaní – trení lanom a vzájomnom kontakte.

Aby sa tomuto neželanému javu v budúcnosti predišlo, metodici Tamapu stanovili predbežné limity a orgány stráže prírody budú náhodne kontrolovať, či lezecké družstvá nenesú do dolín viac ako 4 červené karabíny alebo 8 modrých. Zelené podľa doterajších analýz nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Pri kombinácii platí jednoduché pravidlo, že jedna červená karabína je za dve modré.

Odporúčame samozrejme v budúcnosti uprednostniť kúpu bezfarebných – neeloxovaných karabín a ostatného lezeckého materiálu, prevedenie prírodný kov.

Ďakujeme za porozumenie a prosíme, aby ste si odosielanie materiálu na adresu spolku neponechávali na poslednú chvíľu.

Vaše Precedníctvo

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30928312