vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
 index » diskusia  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 16.07.2024   english version
  Diskusia |  Odpovede: 6
  Diskusia |  SHS JAMES |  Jamesák |  Skialpinizmus |  Stav istenia |  Inzercia |  Off topic | 

Ultrastručné porovnanie členstva James a Alpenverein [nečlen F. 22. 9. 2021 21:05:16]
Zdravím Vás,

kým vedenie spolku strojí oslavy vlastnej storočnej dôležitosti, konkurencia nespí a výsledkom je, že za sumu nižšiu, než za ktorú záujemcu o členstvo je veľavážená administratíva Jamesu ochotná zaregistrovať (pozor - len zaregistrovať, členské je zvlášť: Noví členovia platia členský poplatok a súčasne aj registračný poplatok vo výške 20 eur.), v rakúskom alpskom spolku máte členstvo po zvyšok r. 2021 a celý rok 2022, konkrétne za 16,50 eur(!)

Takže kto nevedel a v alpenvereine ešte nie ste, teraz alebo nikdy :)

Lebo tento skanzen komošských antičlenských móresov a jeho prisluhovačov (pozdravujem p. Ľ. Mäkkého) nie je dôvod ďalej živiť ani inak podporovať.
 • Ultrastručné porovnanie členstva James a Alpenverein [Laco 24. 9. 2021 10:26:54]
  Keď už sa k tomu vyjadruješ, tak napíš všetko. Aj napríklad to, že Rakúska republika doplatok členského dotuje zo štátneho rozpočtu, aby podporila šport.
  Až bude takáto podpora aj na SK, tak aj členské bude určite podstatne nižšie.
  A skús si pozrieť aktuálny rozpočet, jeho príjmy, výdaje, štátnu dotáciu a potom sa vyjadri. Na stránke www.james.sk je už roky dozadu zverejnený rozpočet spolku aj s jeho čerpaním.

  • Ultrastručné porovnanie členstva James a Alpenverein [marek repcik 27. 9. 2021 9:57:12]
   Keď už si si teda pozrel aktuálny rozpočet, jeho príjmy, výdaje, štátnu dotáciu a čerpanie (tú časť, ktorá sa zverejňuje) tak je Ti zrejme jasné, že nájsť peniaze na zrušenie nezmyselného 20,- eurového registračného poplatku, ktorý sa tu kritizoval, nie je žiadny problém. A to aj v prípade, že by sme to brali pre rozpočet len ako čistý mínus a nezohľadnili, že práve tento poplatok množstvo ľudí od členstva vo zväze odradí, čím v konečnom dôsledku prichádzame o peniaze za ich členské.

   Neprimerane vysoký registračný poplatok (reálne náklady sú v desiatkach centov), vymyslený zrejme na to, aby členovia uprednostnili registráciu cez kluby pred priamym členstvom je dnes už prežitok.
   Výhodný je len pre „obchodníkov“, ktorí na „zľavu“ z registračného poplatku lákajú členov do klubov (ľudí, ktorí sa pôvodne chceli registrovať priamo a nemali žiadny záujem byť v nejakom klube). Obchodníci na tom síce nezbohatnú, zarobia necelých 5,- eur na členovi, ale keď ich bude 500, tak to úplne na zahodenie nie je. Za nič. Ako bonus k tomu dostanú ich hlasovacie práva. A tie sa ešte niekedy hodia.

   Inak argumentácia na podporu zväzu, ktorý sám dotácie obhajuje, dostáva ich a snaží sa ich mať čo najviac práve tým, že iní dostanú dotácie ešte väčšie je pomerne úsmevná. Ak raz tento systém schvaľujeme, nesmieme sa diviť, že niekto iný dostal viac. A môj súkromný názor – zväz dnes má od štátu viac, ako si zaslúži. Ale v zásade chápem, že miesto rozmýšľania, ako neúčelne to veľakrát míňame je jednoduchšie nájsť problém v spolkovej vláde susednej krajiny...

   • Ultrastručné porovnanie členstva James a Alpenverein [marek repcik 27. 9. 2021 12:21:41]
    pardon, mám tam chybu. Registračný poplatok cez klub nie je nula ale 5,-Eur. Takže ak Vás niekto za 5 eur registruje cez klub, nezarobí na tom napriamo nič. Získa len hlasy a eventuálne viac ďalších dotácií (viac členov = viac dotácií od mesta atď.)

    • Ultrastručné porovnanie členstva James a Alpenverein [Laco 28. 9. 2021 10:21:28]
     Registračný poplatok sa platí od samého začiatku a iba prvýkrát pri registrácii, výšku registračného poplatku schválilo VZ SHS JAMES už veľmi dávno. S registráciou sú spojené určité náklady, zľavy u obchodníkov dávajú obchodníci a ide o ich dobrovoľnú podporu horolezectva a spolku. Či sa mýlim? Možná by bolo dobre spomenúť, že členstvo v Alpenverien cez sprostredkovateľa je tiež celkom zaujímavý biznis pre sprostredkovateľa, veď jemu sa následne vráti cca 20 % zo zaplateného členského. Čo sa týka dotácii z miest, samosprávnych krajov, ale aj štátu na základe počtu členov je to zlé? Veď túto možnosť využívajú všetky zväzy.

     • Ultrastručné porovnanie členstva James a Alpenverein [nečlen F. 30. 9. 2021 18:31:28]
      Registračný poplatok sa neplatí iba prvýkrát pri registrácii. Platiť sa má vždy po prerušení členstva, čiže kto je šikovný môže aj každý druhý rok. Alebo doplatiť členské za dobu, keď členstvo nemal (!!!)


      Citujem:
      Pozor, v prípade prerušenia členstva, teda ak nemáte zaplatené za minulý rok (poprípade viac rokov), bude treba buď členské za chýbajúce roky doplatiť, alebo opäť zaplatiť registračný poplatok (20 EUR).

      To asi niekomu #$%be.

     • Ultrastručné porovnanie členstva James a Alpenverein [marek repcik 29. 9. 2021 12:30:19]
      Laco, v tej prvej vete máš samozrejme pravdu, nikto to nespochybňuje. Len tvrdím, že rozdielna výška poplatku pri registrácii cez oddiel a priamej registrácii už dnes nemá zmysel. Nastavilo sa to kedysi tak aj preto, aby ľudia vstúpili do klubov, niečo sa tam naučili, nejako fungovali v tom „klubovom“ zmysle.
      V dobe, keď sa registruješ vyplnením formulára na nete, drvivú väčšinu ľudí z 600 členného oddielu si nikdy nevidel, na „klubovom živote“ sa nezúčastňuješ, je to už dávno prekonané. Reálny rozdiel medzi takýmto „členstvom cez klub“ a priamou registráciou sa jednoducho stratil.

      V tom druhom sa mýliš – tu nejde o žiadnu obchodnícku zľavu ani o dobrovoľnú podporu horolezectva. Lacnejšie predávaš členstvo len preto, že si využil vyššie spomínaný rozdiel v poplatku. Ak by sa vymyslel rozumný systém sprostredkovateľov a provízií (v podmienkach SK je zrejme zbytočný), bolo by to OK. Takto je to len využívanie zle nastavených pravidiel. Potom nám vznikne situácia, že výrazne najdrahší spôsob získania členstva v Jamese je registrácia priamo cez James.

      Dotácie – ak do jedného oddielu zhromaždíš ľudí z celého Slovenska (aj s použitím takejto veci, teda aj takých ľudí, ktorí sa pôvodne chceli registrovať priamo), hodne pokrivíš zaužívaný systém. A že to naozaj funguje je krásne vidieť na dotácii, ktorú James delí medzi kluby – máme 130 klubov a polovicu celej dotácie zoberie jeden oddiel. Alebo inak – z cca. 15 tis, ktoré zväz rozdeľuje medzi všetkých zoberie jeden oddiel 8500,-. Všetci ostatní, v tej dobe veľkosťou a aktivitou porovnateľní, dostanú zhruba po 500,-. To isté sa deje v rámci dotácií od mesta, tam je parameter počet členov ešte dôležitejší. A treba si uvedomiť že to berieš vlastným klubom, balík dotácie zostáva viac-menej rovnaký, len ho inak delíš.

      Ak chceš dostávať a rozdeľovať dotácie (tomu sa vyhnúť nedá), treba postupovať maximálne rozumne a spravodlivo. Viem, že je to nový (dvojročný) problém. Nikto tu nikdy nehromadil ľudí v klube za účelom vyšších dotácií (ani sa to podľa mojich vedomostí nikto ďalší nechystá robiť). Ale ten problém tu dnes je. A rozdielne registračné poplatky sú jeho (bohužial zďaleka nie jedinou) súčasťou.


Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30928503