vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
 index » diskusia  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 16.07.2024   english version
  Diskusia |  Odpovede: 4
  Diskusia |  SHS JAMES |  Jamesák |  Skialpinizmus |  Stav istenia |  Inzercia |  Off topic | 

podla paragrafu 2, odsek 1 vam bude odtata ruka a.k.a. nutena ochrana prirody [miso 30. 3. 2021 13:07:34]
nazdar

skusim takto komentovat clanok:
V ostatnej dobe sme sa stretli či boli informovaní o viacerých porušeniach pravidiel, ktoré nastavujú či už návštevné poriadky národných parkov na Slovensku alebo dohodnuté výnimky v jednotlivých lezeckých oblastiach s rôznym stupňom ochrany prírody.
Slovenský horolezecký spolok JAMES sa riadi svojimi stanovami a tam sa o.i. v článku 2 píše: „Poslaním SHS JAMES je aj prispievať k ochrane prírodných hodnôt v oblastiach, kde sa horolezecká činnosť vykonáva“. Ďalej sa v článku 2 píše, že „Prirodzeným záujmom členov spolku je..... rešpektovať zásady ochrany prírody.“

Dôrazne preto žiadame svojich členov, aby rešpektovali a dodržiavali ako návštevné poriadky všetkých národných parkov na Slovensku, tak aj všetky zákazy týkajúce sa pôsobenia v jednotlivých skalných oblastiach na celom území Slovenska a to či už celoplošné, alebo dočasné.

Slovenský horolezecký spolok JAMES komunikuje s vedením národných parkov, spolupracuje pri tvorbe návštevných poriadkov, spolupracuje s rôznymi ochranárskymi organizáciami i miestnymi štátnymi orgánmi ochrany prírody, pripravuje a žiada o rôzne výnimky pre činnosť tak, aby naši členovia čo najplnohodnotnejšie mohli využívať potenciál našich skalných oblastí pri súčasnom zachovaní prírodného koloritu krajiny. Porušovanie dohodnutých pravidiel zo strany našich členov nám nevytvára priaznivé predpoklady pre argumentáciu našich požiadaviek a tvrdení.
Slovenský horolezecký spolok JAMES sa považuje za jednu z významných ochranárskych organizácií a naši členovia vždy patrili medzi tých najdôslednejších a tých, ktorí išli vždy príkladom v ochrane prírody. Pokračujme v tejto našej bohatej a dlhoročnej tradícii aj naďalej.

naozaj sa da komunikovat len takto? vymenovanim paragrafov, ktore musi clen dodrziavat? nebola by schodnejsia cesta formou napr. osvety?
myslim, ze bola, ale asi nie tu ...

miso
 • podla paragrafu 2, odsek 1 vam bude odtata ruka a.k.a. nutena ochrana prirody [MivoV 20. 4. 2021 12:12:25]
  sa komisia zaoberala podnetom od riaditeľa TANAPU ohľadne porušenia zákazu
  pohybu v oblasti Kriváňa inštruktorom skialpinizmu SHS. Komunikácia medzi aktérmi
  (skialpinisti a ochranári) prerástla do slovného konfliktu a následnému privolaniu hliadky polície. Vedenie SHS bude vzniknutú situáciu riešiť

 • podla paragrafu 2, odsek 1 vam bude odtata ruka a.k.a. nutena ochrana prirody [F 13. 4. 2021 18:02:46]
  No ja to dianie sledujem tak periférne asi takých 18 rokov a tá (citujem) bohatá a dlhoročná tradícia (koniec citátu) spočíva hlavne v tom, že lezci či teda nazývajme to james ťahá za podstatne kratší povraz než ochrana prírody a nie je to dávno čo bolo lezenie z Tatier takmer vykázané. Trúfalosť voči ktorej sme mohli byť bezmocní.

  Je na smiech, keď na túru sa oficiálne nedá vybrať pred východom slnka a prísť z nej po jeho západe, že sa nedá prespať pod stenou keď niektoré nástupy sú dlhé že sa to reálne nedá postíhať. Našťastie sa to mlčky toleruje, ale toto je normálny stav?

  Definujte hádam nejaké pravidlá čo sme všetci ochotní a schopní dodržiavať pre týchto pár vecí čo sa dejú a sú pre normálnu existenciu v horách nutné a sú právne ilegálne.

  Čo sa slovenských horách deje resp. donedávna dialo (ťažba dreva, rozširovanie zjazdoviek a pod) s požehnaním kompetentných je neporovnateľné s tým, keď niekto prespí v spacáku alebo aj stane, alebo keď čosi zlyžuje mimo skialpového areálu predsa.

  A toto odstránenie diskusií - umlčiavanie oponentov, hanba ti JAMES resp aktuálne vedenie. Tí čo ho zakladali by nadšení neboli!

  • podla paragrafu 2, odsek 1 vam bude odtata ruka a.k.a. nutena ochrana prirody [pepe 14. 4. 2021 12:53:09]
   Taketo veci sa deju stale. Porozmylsaj preco devastovanie lesov a megalomania developerov nevadi a bivakujuci slusny lezec vadi. Lebo z neho nevytrieskas ziadne vreckove ale hodi sa ti ako ukazka urputneho ochranarskeho boja a dokaz tvojej ochranarskej dolezitosti a cinnosti. Ja osobne serem na vsetky navstevne poriadky a podobne imbecility. Staci ze mam dobry pocit, ze som v horach, ze som v nich nic neznicil, ze ziadne miesto kde som spal sa ani nasledujuce rano uz neda detekovat, ak mam dobru naladu vynesiem z lesa nejaky bordel. No napriek tomu som pre ochranarov asi skodna. V peknom svete zijeme... Nie, normalu sa nedockas, to som si isty...


Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30928395