vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock hex   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    100 rokov JAMES    pre členov  
 index » diskusia  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Sobota 31.07.2021   english version
  Diskusia |  Odpovede: 0
  Diskusia |  SHS JAMES |  Jamesák |  Skialpinizmus |  Stav istenia |  Inzercia |  Off topic | 

čerpanie [J 9. 3. 2021 14:44:03]
https://www.facebook.com/groups/479952535479945

PREČO NEBUDÚ PRETEKY SLOVENSKÉHO POHÁRA
v K2 Bratislava, BLOCK DOCK Bratislava ani v K2 Žilina
(Vzhľadom k tomu, že na stránke james.sk bola zrušená diskusia a tým pádom bol odstránený aj tento príspevok, uvádzame ho tu.)
V minulosti boli dotácie na usporiadanie pretekov približne vo výške 700,- Eur za jedny preteky. Všetci mali dotáciu rovnakú a roky to fungovalo. Na pretekoch nikto nezarábal, ale 20 rokov sme ich robili, lebo nás to bavilo.
Nové vedenie sa rozhodlo dotovať preteky rôznymi sumami. Čo by v princípe nebolo nič zlé, náklady na usporiadanie sú na väčších stenách logicky vyššie (hlavne z dôvodu výpadku tržieb počas pretekov).
Bohužial sa to zvrhlo do stavu, kedy nikto netušil, koľko za aké preteky dostane. A peniaze sa začali rozdávať spôsobom 10 000,- Eur za Majstrovstvá SK, 7500,-Eur za EP drytool atd. (takéto info máme od predsedu). Alebo inak – ak bola štátna dotácia na celú pretekársku časť lezenia 63 tis, tak na účte jedného oddielu skončilo 25 tis. To je realita minulého roku.
Všetky vyššie dotované preteky sa začali robiť na jednej stene, ostatní mali dotácie zhruba v pôvodných sumách. Je problém to dohľadať, zväz od nástupu nového vedenia nezverejňuje čerpania rozpočtov komisií. Navyše tým, že zväz na seba prebral zásadnú časť organizácie a preteky je možné spraviť takmer formou „prenájmu steny“, stala sa z organizácie pretekov finačne zaujímavá vec. Pre niekoho.
S predsedom zväzu a predsedom komisie športového lezenia v jednej osobe sme sa preto zišli a svoje výhrady mu ústne aj písomne predniesli. Navrhli sme menší počet pretekov a jednoduchý systém dotácie, ktorá by bola vyššia ako kedysi, ale rovnaká pre všetkých. Výšku dotácie sme navrhli tak, aby veľké steny neboli ani pri výpadku tržieb vyslovene stratové. Menšie steny by vychádzali z pretekov v pluse. Považujeme to za rozumné. Systém by bol finačne udržateľný, zároveň by zamedzil nespravodlivému rozdávaniu peňazí, ktoré sme tu videli minulý rok.
Odpoveď sme síce nedostali, ale podľa návrhu kalendára sa s naším návrhom nepočíta. Preto ani tento rok na našich stenách preteky slovenského pohára nebudú.
Marek Repčík, Juraj Michalka, Juraj Repčík
Juraj Michalka
Juraj Repčík
k2zilina
BLOCK DOCK
Lezecká Stena K2 - BratislavaZuzana Bernatakova

Kolegovia, lezci, priatelia,
sme veľmi radi, že si niekto všimol naše aktivity a čo všetko sme v roku 2020 urobili. Skúsime vám tých 25 000 Eur trochu upresniť a rozmeniť na drobné.
Začneme pretekmi, ktorých sme vlani urobili naozaj veľa. Tu je ich zoznam a aj jednotlivé dotácie:
Boulder Open – 300 Eur
Dvojdňové MSR detí a MSR dospelých lead – spoločná dotácia 6817,19 Eur
MSR speed deti – 400 Eur
MSR speed dospelí – 400 Eur
Európsky pohár v drytoole – 5 345,90 Eur + naše spolufinancovanie 2530 Eur
Tu sme hrdí hlavne na dvojdňové preteky detí, ktoré mali veľmi vysokú účasť malých pretekárov a podľa odozvy boli spokojní aj rodičia.
V rámci sústredenia reprezentácie sme poskytli našu stenu na 4 víkendové kempy aj s prespaním na bouldrovke, aby to bolo pre deti a rodičov čo najlacnejšie. Dotácie boli vo výške 200, 300, 300 a 0 Eur, takže spolu 800 Eur.
V rámci dohody s SHS JAMESo podpore reprezentácie sme poskytli bezplatný vstup 262krát, za ktorý nám JAMES refundoval 50% vstupného v celkovej výške 840,50 Eur.
Príspevok na činnosť klubu za rok 2019, ktorý nám bol vyplatený v decembri 2020 bol za 225 členov do 26 rokov v kategórii športové lezenie v sume 4 095 Eur a v kategórii horolezectvo za 274 členov v sume 4 480 Eur. Veľmi nás teší, že deti ale aj dospelí majú záujem o vstup do nášho klubu a budeme sa im aj do budúcna snažiť poskytnúť čo najlepšie podmienky - napríklad bezplatné členstvo pre deti – zaplatili sme za nich členský poplatok v sume 3 025 Eur.
Takže keď to všetko zhrnieme, z JAMESU sme na celú našu spomenutú činnosť v roku 2020 dostali 23 478,50 Eur. V jednej sume sa to môže zdať veľa, ale po rozmenení na jednotlivé činnosti je to už iný pohľad.
Keď to pandemická situácia dovolí, budeme veľmi radi, keď sa pridajú aj iné steny a kluby a preteky tak budú rovnomernejšie rozložené v rámci Slovenska. Taktiež naše poďakovanie patrí JAMESu, ktorému sa podarilo zabezpečiť účelové dotácie na lead preteky a drytool a aj vďaka týmto peniazom sme mohli zvýšiť úroveň a rozsah týchto pretekov.
V prípade otázok viete, kde nás nájdete,
Dalibor Joško a Zuzana Bernaťáková
LA SKALA lezecké centrum

• Marek Repcik

Pekne rozpísané. Bohužiaľ ale porovnávame rozdielne čísla. Ja hovorím o nákladoch zväzu na preteky, Vy o vašom viac-menej čistom zisku. Kedysi dostal organizátor dotáciu 700,- Eur na jedny preteky. Za to musel preteky zorganizovať. Z tých 700,- Eur zaplatil stavbu ciest, prípravu haly, organizáciu, tričká, reklamu, uvaril guláš. Proste všetko. Koľko mu zostalo ako „zisk“ sa dá relatívne ľahko odhadnúť.
Pri týchto dvoch pretekoch (MSR a EP drytool) to bolo nastavené tak, že zásadné nákladové položky šli priamo na zväz a nie na organizátora. Ten dostal sumu za prenájom časti svojej haly (to je plus-mínus jeho zisk) a zostalo na ňom už len minimum zvyšných nákladov.
Podľa oficiálneho priebežného čerpania štátnej dotácie na stránke Jamesu su tie čísla takéto:
EP drytool 2020
1580,- príprava a použitie dreveného obloženia steny (la skala)
1300,- inštalácia a umiestnenie dreveného obloženia steny (Neolit)
950,- príprava a použitie gumenej podlahy (la skala)
1700,- stavba ciest (Radovský)
3670,-zabezpečenie usporiadania pretekov (Neolit)
184,-Eur refundácia dobrovoľníckej činnosti
180,- fotky (Kétyi)
89,- poháre (Victory sport)
5345,-Eur za prenájom haly (la skala)
Vy uvádzate len to posledné číslo. Výsledná suma, ktorú zväz zaplatil je ale 15 000,-. Predseda nám na stretnutí hovoril o 7500,- za tieto preteky, ale realita je iná. Horšia.
Pozn.- super sú napríklad položky „príprava a použitie obloženia steny, príprava podlahy a inštalácia obloženia“ - v roku 2019 spolu za 1500,- minulý rok už za 3830,-. Za to isté, na tej istej stene. U nás sa tomu hovorí „podraželi“.
MSR 2020 – rovnaký vzorec – uvediete 6717,- ako svoju dotáciu, ale zabudnete spomenúť ďalších 1750+184+270+181+329+118+159 +139, ktoré zväz reálne za organizáciu zaplatil. Spolu ten pretek vyšiel zväz na 10 tis.
25 tis sú teda náklady zväzu na papierovo dva (reálne tri) preteky. Preteky ničím sa nevymykajúce z tradičného 700,-eurového štandardu. Ja to považujem za výsmech všetkým, ktorí tu niekedy preteky robili.
Tých 13 tis., ktoré ste si spočítali ako Vašu celkovú dotáciu na organizáciu pretekov je skôr výška Vášho skutočného zisku z dvoch pretekov než výška dotácie na preteky v zmysle, v akom sa tu roky chápala.
Sústredenia – 300,- Eur za prenájom časti steny znie prijateľne, ale je tam ešte skrytá pridaná hodnota v podobe stavby ciest. Tie sa postavia zadarmo v rámci sústredenia, takže stena ušetrí na stavačoch. Prínos pre stenu je teda väčší než len suma za prenájom. V čerpaní zväzu je to vedené ako „zabezpečenie sústredenia“. Plus je k tomu nejaké PR pre stenu. V skratke - prenajímať časť steny na sústredenia nie je žiadna charita, oplatí sa to aj za 300,- aj za 0,-Eur. Ale ani to nie je zásadný problém. Zvláštne je to, že sa robia skoro všetky sústredenia len u vás (minulý rok tuším 4 z 5). Záujem by mali určite viacerí. Navyše robiť ich len na jednom mieste je z pohľadu tréningu, dostupnosti atď. zlé riešenie. To samozrejme nie je Vaša chyba
Podpora voľných vstupov pre reprezentantov – pri aktuálnom nastavení, ktoré je diametrálne odlišné od pôvodnej myšlienky, kedy sa reprezentácia púšťala naozaj zadarmo, by túto podporu mali mať všetky steny. To je ale na ďalšiu debatu. Napríklad mne to nikto neponúkol, napriek tomu, že členovia reprezentácie trénujú aj u nás. Vstupné väčšina z nich neplatí. Opäť, nie je to Vaša chyba.
Príspevok na činnosť klubu – Vy ste sa toho oddielu chopili svojským spôsobom. Tu fungovali oddiely preto, aby ľudia, ktorí majú niečo spoločné mohli spolu liezť, spoznali sa, niečo sa naučili. Tie väčšie mali tak 60 členov. Vy ich máte skoro 600. Ako sami píšete, platíte členské za deti, aby ste mali členov čo najviac ( a následne samozrejme aj viac dotácií ). Je to úplne nový prístup, pre mňa je zvláštny, ale OK. Nie je to nič proti záujmom zväzu ani športu ako takého. A keďže určite viete vydokladovať tých 225 aktívnych členov (má to presnú definíciu), ktorí sa v relevantnom období (opäť presne definované) zúčastnili na 3 pretekoch SHS James, tak nejde o žiadny subvenčný podvod.
Je to len novátorský postup získavania peňazí. Z cca.15 tis. ktoré sa rozdeľujú medzi všetky oddiely na Slovensku dostal jeden oddiel 8575,-. Opakujem - hodnovernosť nároku neviem nijako posúdiť, zväz zoznamy tzv. „aktívnych“ členov ani kľúč k rozdeľovaniu dotácie nezverejňuje. Len konštatujem, že klubov na Slovensku je 130, členov v nich je 4413 a jeden oddiel s 591 členmi dostal viac ako polovicu z celej dotácie.
Inak dosť dobre nerozumiem, aký je Váš dôvod zapájať sa do tejto debaty. Ja som kritizoval zväz, ktorý podľa mňa nespravodlivo a hlúpo rozdeľuje peniaze. Nekritizoval som Vás. Vy ste prišli do tejto komunity ako „nelezci“ robiť si svoj biznis. Len využívate možnosti, ktoré sa tu ponúkli. Tým, že sa naháňate za každou dotáciou sa predsa nijako netajíte.
Vedeli ste si od mesta vybaviť prenájom niekoľko stotisícového pozemku za euro. Rok nato ste dostali 50 tis. dotáciu od SOŠV na stavbu vonkajšej steny (aj na základe odporučenia predsedu zväzu, ale opäť, to je príbeh na inú debatu). Minulý rok to bolo podľa Vášho výpočtu 23 478,- od Jamesu. Nie je to vaša chyba, že Vám tie peniaze dávajú. Len to trochu ilustruje určitý štýl „podnikania“. Alebo inak – robíte veľa dobrých a užitočných vecí, ale robíte ich aj spôsobmi, ktoré ja považujem za dojenie štátnych peňazí. To je celé, nechcem to nijako ďalej rozvíjať. Čím menej o Vašich aktivitách viem, tým lepšie.
Len ma mrzí, že sa do tohto biznisu nechal zapojiť zväz. Výrazne si tým poškodil vzťahy s inými organizátormi, preteky má násobne drahšie ako mal v minulosti a tlak na ich kvalitu klesol. Prečo to predseda robí takto, je pre mňa nepochopiteľné.

◦ Juraj Michalka
Anton Pacek prečo to zväz takto robí? Ak nie Ty nám dáš odpoveď, vie nám dať odpoveď kontrolná komisia Vlado Ceniga Igor Koller ? Alebo kde sa na to spýtať? Keď som pracoval pre zväz ako predseda komisie pretekov musel som dať každý rok vyúčtovanie a hodnotenie čerpania prostriedkov komisie, vieme si ako členovia zväzu tieto dokumenty pozrieť? Zaujíma to niekoho? Mňa áno a môžeme sa spýtať aj oddielov či ich to zaujíma ich zoznam je na webe jamesu! Lebo si myslím že transparentnosť čerpania prostriedkov zväzu sa v poslednej dobe veľmi zhoršila. A zrušenie diskusie na james stránke dôveru v správnosť rozhodnutí vedenia spolku nepodporuje. Ako a kde sa vedia dočítať jamesaci o tom ako sa nakladá aj s ich peniazmi?

Vlado Linek © 1999 - 2021 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  28772698