vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock hex   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    100 rokov JAMES    pre členov  
  novinky z IDC    výpožičný poriadok  
 index » infocentrum  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 09.12.2021   english version
 Infocentrum
INFORMAČNÉ A DOKUMENTAČNÉ CENTRUM JAMES 

IDC JAMES, informačné a dokumentačné centrum, vzniklo v apríli v roku 1995, vďaka dobrej myšlienke a entuziazmu. Myšlienkou IDC bolo od začiatku poskytnúť členom spolku prístup k literatúre a ale aj k iným informačným zdrojom. Pri vzniku boli základom knižného fondu dary súkromných zbierok kníh I. Kluvánka, I. Diešku. M. Šajnohu, T. Šurku, P. Lazara. Odvtedy ubehlo veľa času a IDC malo svoje dobré aj horšie roky. Stále však existuje a pomaly sa rozrastá.
Dnes je vo fonde 1107 titulov a stále aj vďaka Vám pribúdajú.  Sú v ňom knihy s historickým významom, napr. publikácie ešte z konca 19. storočia, horolezecká beletria, obrazové publikácie, monografie, atd'. Osobitnou kategóriou je sprievodcovská literatúra o horských a lezeckých oblastiach celého sveta. Krátko po začatí činnosti IDC sa ukázalo, že práve o tento druh literatúry je najväčší záujem. IDC permanentne doplňuje knižný fond,  nákupom, výmenou, ale stále aj darmi. Zvýšená pozornosť sa venujem práve získavaniu sprievodcov, ktorých je vzhľadom k finačným množnostiam IDC stále veľmi málo.

Ďalšou významnou oblasťou IDC je sledovanie horolezeckých periodík. Sleduje sa spektrum domácich a zahraničných časopisov. Časť z nich sa priebežne analyticky spracováva, pričom vzniká databáza bibliografických údajov, ktorá dnes obsahuje už takmer 3000 bibliografických záznamov.

Čo sa týka financovania IDC, každému je jasné, že nie je zadarmo a jeho prevádzka niečo stojí (mzda pracovníčok, nákupy do fondov, softvérové vybavenie, kancelárska technika a materiál, poštovné), príjmy sú vyslovene symbolické. Vďaka finačnej podpore SHS JAMES však môže IDC ďalej existovať a rozširovať knižný fond.

V IDC nájdete
- horolezeckí sprievodcovia 
- metodická literatúra
- literatúra faktu
- obrazové publikácie a iné
- mapy
- slovenské časopisy:
Jamesák, Krásy Slovenska, Vysoké Tatry
- zahraničné časopisy: Montana, Climbing, Rock & Ice, Góry i Alpinizm, Deutscher Alpenverein, Rotpunkt, Klettern,  Pyreneica a i.

Kontakt

Vlado Linek, 0903775564
idc@james.sk


Vlado Linek © 1999 - 2021 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  29135149