vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  redakcia    archív    inzercia    pálivé chyty    predplatné    tréning    poviedky  
 index » horolezec » tréning  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 19.04.2024   english version
 Športová príprava na drytooling
11.12.2006 22:05 | 9400x |
  

Začiatok zimnej sezóny sa blíži a preto by som vám rád ponúkol niekoľko obšírnejších rád ako sa posunúť o krok vpred pri zimných výkonoch a tréningu.

Rozvrhnutie tréningu
Tréning a príprava je cieľavedomý proces. Dopredu si spresnite prečo, ako a kam až chcete smerovať. Treba presný smer a s tým spojený jasný harmonogram. Dávajte si čiastkové ciele, ktoré sa ľahšie dosiahnu a motivujú k väčším výkonom. Volte ich tak aby boli reálne splniteľné ale na ich naplnenie musíte zabojovať.
Harmonogram a zloženie tréningu by malo smerovať od všeobecného k špeciálnemu. Bližšie si pozrite princípy tréningu napr. u R. Tefelnera ( Tréning sportovního lezce ).
Harmonogram alebo plán je na to aby nás systematicky usmernil a motivoval. Zároveň nás učí dodržiavať určitý tréningový program. Jemné úpravy počas tréningového obdobia  sú vzhľadom na jedinečnosť každého z nás potrebné.
Treba myslieť na to, že na výkonnostný rast potrebujeme minimálne 3 tréningy za týždeň.
 
Činnosť na tréningu
Treba myslieť na to, že najlepší tréning pre lezenie je lezenie samo. Každopádne dobrým zaradením doplnkových športov, hlavne aeróbne cvičenie a posilňovanie nám pomôžu rýchlejšie napredovať a výkonnostne rásť. Má to jeden háčik a to adekvátnu regeneráciu. Inak by ste sa ubehali, uposilovali a uliezli do úplného vyčerpania. Únava je síce impulzom pre adaptáciu organizmu  ale iba vtedy ak dáme telu možnosť adekvátneho zotavenia. 

Sila
Okrem klasického tréningu sily by som odporúčal cvičenia z vlastnou váhou a závažím, ktoré sa budú vykonávať s cepínmi. Ide hlavne o zhyby, fixi, kampusovanie, prekladanie nôh a visy. Týmto spôsobom si ruka zvykne za zbraň pri rozličných pohybových variáciach, vytvoria sa malé cievové spojenia v ruke a lezec získa lepší odhad zbrane ( koľko dočiahne, kedy ešte krok zvládne, kde je hranica vyčerpania,.... )
Keďže namiesto malinkej škrabky držíme madlo, tréning sily ako ho poznáme v lete ( malé chyty .- malé kroky ) sa my zdá byť menej účinný ako hore uvedené prostriedky.

Vytrvalosť
Ide o jednu z najdôležitejších zložiek výkonu v drytoolingu. Schopnosť urobiť sériu ťažkých krokov  je rozhodujúca pri každom vážnejšom podniku.
Prioritne ide o lokálnu vytrvalosť, ktorej základ tvorí jej všeobecná zložka.
Dlhšie tréningové jednotky  s ľahšími krokmi a kratšou regeneráciou medzi opakovaniami podporujú rast lokálnej vytrvalosti ( napr. už publikované lezenie na stromoch ) a tým rast výkonu. Pokiaľ je na takýto tréning máte čas, tak paráda, ale keď nie skúste niekoľko fínt, ktoré určite poznáte. Ide o doplnkové cvičenia s ktorých sa dá veselo urobiť plnohodnotný tréning – namotávanie závažia na šnúrku, powerball, stláčanie gumeného kolieska, a.i. .  Výhodou je, že pre tréning nemusíte cestovať a niektoré cvičenia môžete spokojne búšiť doma pred telkou. 
 
Technika
Rozmanitosť krokových variácií v drytoolingu a zimnom lezení je podporovaná nástrojmi, ktoré na túto činnosť používame. Rôzne kroky, prekroky, oddychy a šialené pozície nájdete na internete alebo v inom príspevku. Teraz je dôležité aby ste vedeli , že čím širšou škálou pohybových variácií disponujete tým je to samozrejme lepšie. A odzrkadlí sa to aj v ľahkosti lezenia a posunu výkonnosti.
Motorický stereotyp nazívane ideálny stav riešenia pohybovej úlohy bez zbytočných pohybov a námahy. Je to dosiahnuteľný ideál, ktorý sa získava častým opakovaním.
Druhou stranou pohybu je viera v dobre umiestnenú zbraň. Každému sa môže strať, že sa hrot šmykne alebo sa stane niečo čo vás vystrelí smerom dolu. Našťastie aj s týmto sa dá niečo urobiť. Nehovorím o úplnej eliminácií rizika ale o schopnosti  „cítiť zbraň“. Častým lezením v neistých krokoch získate zručnosť a lepší odhad. Ide o akési zžitie zo zbraňou. Podľa zvuku, chvenia zbrane, smeru pohybu, atd . sa naučíte odhadovať do akej miery sa na jednotlivý krok môžete spoliehať. Ideálne sú tréningy v traverzoch na skale s bezpečným dopadom ( napr. BA múrik ) 

Psyché
V drytolingu sa ku strachu z pádu, nanešťastie oprávnene pridáva strach zo zranenia zbraňou alebo mačkou. Tento blok mnohých fyzicky pripravených a potencionálne vysoko výkonných lezcov radí do mnohonásobne odlišnej, nižšej výkonnostnej triedy. Správnym tréningom techniky a niekoľkými bezpečnostnými opatreniami sa však vybitým zubom a štichom na tvári môžete hravo vyvarovať ( napr. ochranný štít alebo obalené hlavy zbraní ) . Nikdy sa však toto riziko nedá vylúčiť a každý by mal s ním pri drytoolingu počítať.
Preto netrénujte s lopatkami!

Podmienky
Miesto kde sa pripravujete je veľmi dôležité. Čím lepšie podmienky, tým lepší a rýchlejší rast výkonnosti. Môžeme to vidieť v mestách, kde je možnosť trénovať na upravených stenách ( BA, TN ). A pritom úprava stien nie je až taká náročná. Stačí podložiť staršie alebo horšie chyty podložkou presahujúcou veľkosť chytu, poprípade navŕtať do chytu dieru alebo pripevniť na stenu gumený chyt a drevo. V najhoršom prípade môžete trénovať, a to kvalitne v lezečkách. Toto je super na bouldrovkách, kde zbrane neničia pri páde podlahu. Na stenách si treba zbrane priviazať o pás repkou a aj keď sa budete trochu motať a prekladanie nôh bude váš najhorší krok, ale lepší tréning si nemôžete želať.
Každopádne netreba hľadať cestu ako sa to nedá ale ako to pôjde.

S podmienkami musíme spomenúť vlastnosti okolia pri tréningu. Drytooling je činnosť vykonávaná v zime a preto by bolo dobré občas vísť na tréning von. Veci, ktoré sa vám podaria na bouldrovke v teple sa  nemusia dariť vonku. Zima je večný nepriateľ nášho výkonu ale ani zapotené dlane a litre potu nie sú nič moc. Preto trénujte aj vonku.

Držím vám drahý milovníci zimného lezenia palce pri vašej príprave na ľadové, mixové a iné zveriny. Nezabudnite však, že byť nabušený nie je všetko a skúste pred akciou skontrolovať dáky ten zúbok na šraube a pribaliť do bágla o nejakú tú ponožku navyše!  Horám zdar

Andy Kolárik




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30749907