vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  redakcia    archív    inzercia    pálivé chyty    predplatné    tréning    poviedky  
 index » horolezec » pálivé chyty  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 04.07.2024   english version
 10. ročník Johanovho memoriálu
15.12.2007 08:00 | 3371x |
6. 10. 2007  

Ubehlo už celých desať rokov odvtedy, čo Janez Jeglič Johan, tragicky zahynul v Himalájach. Vtedy, začiatkom októbra 1997, spolu s Tomažom Humarom ako prví preliezli juhozápadnú stenu Nuptse. Johana pravdepodobne zfúkol silný vietor z vrcholu a tak skončila púť jedného z najväčších alpinistov na svete. Bol to univerzálny lezec, schopný liezť cesty v horách akéhokoľvek druhu – v ľade, skale aj vo veľhorách. Najviac ťažkých výstupov urobil s Frančkom Knezom a Silvom Karom. Prakticky všetky ich podniky im vyšli a stali sa uznávanými, dokonca niektoré až kultovými.

Horolezecký oddiel v Domžale, ktorého členom bol aj Johan, zastrešuje stretnutie na jeho počesť. S myšlienkou prišiel jeho dobrý kamarát a spolulezec Silvo Karo, ktorý je zároveň nestorom celého podujatia. Prvé preteky sa uskutočnili v roku 1998 na umelej stene v Domžale. Boli to klasické preteky v športovom lezení a zúčastnili sa ich najlepší športový lezci Slovinska. Ďalší rok sa Silvo rozhodol zmeniť koncept pretekov a začala sa tradícia tzv. lezeckých maratónov. Úlohou pretekárov bolo v stanovenom čase vyliezť čo najviac zo zoznamu vybratých ciest. Preteky sa stali tradíciou a vystriedali sa vo všetkých lezeckých oblastiach Primorja.
Každé preteky boli niečím špecifické a na desiate výročie chceli Silvo a PD Domžale vymyslieť niečo špeciálne. A to sa im aj podarilo. Jubilejné preteky sa nakoniec odohrali vo veľkej stene nad Ospom. Obzvlášť mužská cesta bola prinajmenšom zaujímavá. Liezlo sa na rýchlosť prvých päť dĺžok legendárnej cesty Goba (6b+, 7b, 6c, 7b+ a 7c), čo dohromady bolo približne 80 výškových metrov lezenia. Ženy súťažili v dvoch cestách: v novej ceste na ľavo od Žage (6b) a v prvých 40 metroch Stebra spominov (7a).

 
Goba a víťazi 10. ročníka Memoriálu Janeza Johana Jegliča.

V sobotu ráno, 6. októbra 2007, obloha neveštila nič dobrého a preto veľa divákov zostalo sedieť doma. Počasie nad Ospom bolo hnusné až do druhej poobede. Ženské cesty boli mokré, ale tri baby si v nich aj tak zmerali sily. Muži to mali lepšie, Goba bola celkom suchá a tak preteky mohli začať. Poobede sa počasie umúdrilo, takže stihlo odliezť všetkých trinásť pretekárov. Medzi ženami bola najrýchlejšia Lučka Franko, medzi mužmi Frenk Jensterle, čo bolo už jeho piate víťazstvo na týchto pretekoch.

Účastníci pretekov boli nadšení touto zmenou v organizácii pretekov a tak je možné, že budúci ročník sa ponesie v rovnakom duchu. Organizátori rozmýšľajú aj o tom, že preteky sa zmenia na medzinárodné lezecké stretnutie.

Večer, po pretekoch sa vždy premietajú diáky a tento rok si pripravil Silvo Karo prehľad doterajších memoriálov. Prvé roky sa po diákoch konal vždy veľký žúr, ktorý rokmi trochu zanikol. Tento ročník bol však zakončený ako sa patrí. Všetci, čo sme tam boli dúfame, že menšia účasť divákov bola spôsobená iba nepriazňou počasia a že sa budúci rok vidíme v Ospe v plnom počte.

Viac informácií o predchádzajúcich ročníkoch sa dočítate na stránke PD Domžale.

Text: Tomaž Jakofčič
Foto: Luka Zazvonil




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30904670