mesto Vysoké Tatry
SHS JAMES JAMES Slovakia Jamesák Horoškola Infocentrum Eshop     ČHS   IFSC   UIAA   Vysoké Tatry Nedela 29.01.2023
 Katarzia 10-, Volia veža

Ďalšia krásna cesta vznikla vo Vysokých Tatrách na Volej veži v podaní Martina Medviďa a Michala Pleidela s názvom Katarzia obtiažnosti 10-. Prinášame krátky popis, topo a vyjadrenie autorov tejto cesty.

Ako píše Michal:
"Po 30 rokoch agónie tohto zabudnutého Medveďovho projektu, jeho následnom oživení a dokončení až na vrchol JZ piliera už aj s mojim pričinením (v rokoch 2019 a 2021), sa nám 15. 6. 2022 konečne podaril prvý voľný prelez tejto línie, na jeden záťah až na vrchol. Čistý prelez padol celkovo pri piatej návšteve steny a prvej tento rok (holt, poctivo odmakaná zima stála za to Medveď!). Cestu sme preliezli štýlom team PP. Pre korektnosť musím uviesť, že dĺžku za 10- preliezol volne len Medveď (2.pokusom), ja na druhom konci som kľúčový boulder predojil za A0. Tretia dl. za 9- sa podarila mne, tiež druhým pokusom. Okrem spomenutého bouldra v mojom prípade, preliezol druholezec z batohom všetko voľne bez odsadnutia. Klasifikáciu dĺžok sme navrhli 7,10-,9-,7+ a keďže nie sme žiadni tvrďasi, bude naše hodnotenie asi trochu mäkšie. Tešíme sa na pokusy, prelezy a hodnotenie!

Do cesty je potrebných cca 12 expresov, a 5 - 6 malých a stredných friendov na doistenie prvej a poslednej dĺžky. Cestou sa dá na trikrát zlaniť. Na štandoch sú osadené dvojice nitov, s výnimkou predposledného, kde sa dá ale priložiť friend akejkoľvek veľkosti. Cesta končí na vrchole piliera v poslednom štande cesty "Orolin.

Na záver by som dodal, že aj keď sa to dnes "nenosí" cestu si je možné vychutnať aj štýlom 9-A0, povinné lezenie je tam max za 7b. Určite doporučujem stojí to za to aj bez čistého RP. Pre najväčších borcov je samozrejme výzva iná 🙂. Za nity ďakujeme SHS James!"

Obidvom chlapom gratulujeme a tešíme sa z ďalšej novej náročnej "krásky" na Volovke.
© Vlado Linek 1999 - 2007 SHS JAMES JAMES SLOVAKIA Jamesák Horoškola Infocentrum Eshop ISSN 1335-390X 30096898