vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » najčítanejšie články  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 01.03.2024   english version
 Chata pod Rysmi oficiálne otvorená!
18.10.2013 13:00 | 25216x |
  

Chata pod Rysmi po generálnej rekonštrukcii bola slávnostne otvorená a odovzdaná turistickej a horolezeckej verejnosti v stredu 25. 9. 2013. Obavy zo zlého počasia trvajúceho skoro dva týždne nakoniec vystriedal nádherný slnečný deň, ale v riadnych zimných podmienkach. To však nezabránilo vyše stovke účastníkov slávnosti užiť si aj Vysoké Tatry, aj radosť z novej krásnej chaty.


Chata je oficiálne otvorená. Foto: Igor Koller.

Cesta na najvayššie položenú tatranskú chatu bola v stredu skutočne náročná. Horšia ako uprostred zimy. Na ľade sa šmýkalo už za Popradským plesom a úsek po reťaziach bol celkom zaľadnený. Našťastie to všetci zvládli bez úrazu, aj keď niekoľko menej zdatných a starších sa muselo vrátiť, čo nás veľmi mrzí. Aj tak sme si ale vydýchli, že sa nestal žiaden úraz a všetci boli optarní a zodpovední.
Aj pre tieto podmienky sa začiatok slávnosti posunul asi o hodinu. Na Viktora a basu Tatranskej muzičky Laca Gardošíka sme počkať istotne museli. A bola to paráda, akú atmosféru muzikanti aj počas otvárania, aj večer po ňom, urobili. Otvorenie odštartoval Peter Perhala, predseda Klubu slovenských turistov, ktorý poďakoval nášmu spolku za vedenie výstavby chaty a odovzdal Igorovi Kollerovi, predsedovi SHS JAMES, vyznamenanie za prehĺbenie a dobré vzťahy medzi turistami a horolezcami. I. Koller potom priblížil celú históriu chaty a jej obnovy. Slávnostné prestrihnutie pásky urobili za investorov P. Perhala, I. Koller a za hlavného dodávateľa stavby firmu Stavunion jej konateľ pán Ján Jankura. Na druhej strane prevzal chatu za verejnosť jej chatár V. Beránek. Nasledoval prípitok, privítanie chlebom značky RYSY a soľou a mohli sa rozdávať ocenenia všetkým, ktorí na Chatu pod Rysmi prispeli finančne, kúpou mimoriadnych známok (zoznami sú v prílohe), sponzorskými darmi, prácou a ktorí sa o jej úspešnú rekonštrukciu najviac zaslúžili. Medzi ocenenými bol bývalý minister financií Ivan Mikloš, guvernér NBS Jozef Makúch, podpredseda českého horolezeckého zväzu Jan Bloudek, riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, za Štátne lesy TANAP Marián Šturcel, za Xella Slovensko Bruno Šimko, z WATTSUN s.r.o. Ctirad Prokeš, za Rheinzink SK Miroslav Komzala,  predseda stavebného výboru Laco Gancarčík, stavbyvedúci Jaroslav Murín, zároveň zástupca firmy Ekoclim s.r.o., projektant Rudolf Kruliac, Róbert Stolár zo Stavunionu a mnohí, mnohí ďalší. Chýbali nám zástupcovia TECHMONTu, ktorý zabezpečoval letecký vývoz všetkého materiálu, ale Pavol Orolín, Mišo Orolín starší a mladší poslali srdečné pozdravy spod Sněžky, kde stavajú lanovku.
Každý, kto prispel na výstavbu chaty, dostal Ďakovný list. Týchto listov sú celé stovky, kto si ho neprevzal pri otvorení chaty, môže tak urobiť na sekretariáte SHS JAMES. Ďakovné listy sa nebudú automaticky posielať poštou, ale budú sa udelovať aj pri ďalších príležitostiach, ako napr. na Tradičnom horolezeckom týždni JAMES. Oslava pokračovala večer už v užšom kruhu hlavne zástupcov KST a SHS JAMES pri výbornej Tatranskej muzičke i gitare a saxofóne, a pri krásnej torte k 80 rokom Chaty pod Rysmi.
Podrobnosti o histórii chaty, jej výstavbe a financiách budú v najbližšom čísle Horolezca.

Video zo slávnostného otvorenia

Sponzori výstavby Chaty pod Rysmi

Xella Slovensko s.r.o
., Šaštín-Stráže, materiál Ytong, dar v hodnote 16 400 €
Rheizink Sk s.r.o., Bratislava, krytina a fasáda, zľava v hodnote 7 750 €
Schiedel Slovensko s.r.o., Trenčín, komín, zľava v hodnote 1 000 €
EKOCLIM s.r.o., Poprad, krov, zľava v hodnote 1 900 €
AB TEAM s.r.o., Žiar nad Hronom, okná, zľava v hodnote 7 750 €
Stavunion s.r.o., Tatr. Lomnica, interiér chaty, zľava v hodnote 9 500 €
WATTSUN s.r.o., Prostějov, dodávka fotovoltiky, zľava v hodnote 11 023 €
Český horolezecký zväz, finančný dar 7 600 €
TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a.s., finančný dar 25 000 €
Národná banka Slovenska, finančný dar 3 000 €
Slovenské elektrárne, a.s., Enel, 5 000 € na fotovoltický systém
Gargulák Martin a jeho partneri v rámci vydania DVD Chata pod Rysmi – Northland Slovakia, Rock Faun, Rysy Group a mnohí ďalší (zariadenie jedálne, vývozy helikoptérou) min. 40 000 €

  
Tatranská muzička a vľavo Viktor Beránek, vpravo Erika Fábryová, Milan Beržinský a Ctirad Prokeš z Wattsunu. / Pivo sa čapovalo na terase.
  
Viktor s tortou k 80-tke chaty. / Erika objednáva muziku.
 
Večerná zábava bola veľmi príjemná. / Poslední hostia slávnosti odchádzajú.

Prispievateľov cez akciu Viktora Beránka „Miesto na peci“ nájdete na webe Chaty pod Rysmi www.chatapodrysmi.com. Vyzbieralo sa viac ako 36 000 eur, za ktoré sa postavila nielen super kachlová pec, ale aj skoro celé zariadenie kuchyne a ďalšie veci.

predaj známok SHS JAMES 

predaj známok Chate pod Rysmi


Otvárame Chatu pod Rysmi!

Vyše 13 rokov po páde ničivej lavíny v januári 2000 a po 3 rokoch rekonštrukčných stavebných prác slávnostne otvárame vynovenú Chatu pod Rysmi v stredu 25. septembra 2013 o 11.00 hod. a všetkých na túto slávnosť v mene Klubu slovenských turistov a Slovenského horolezeckého spolku JAMES srdečne pozývame! Sme právom hrdí, že táto generácia horolezecov a turistov dokázala dať Vysokým Tatrám a celej verejnosti dve od základu zrekonštruované a prakticky nové chaty - Zbojnícku chatu a teraz Chatu pod Rysmi.

 
Začiatkom júna 2010. / Odovzdanie staveniska 15. 6. 2010.
 
Rysy 5. 8. 2010. / Rysy 19. 8. 2010.
 
Rysy 16. 9. 2010. / Rysy 27. 10. 2010.
 
Nabitá jedáleň 2012. / Miesto na peci pripravené.
 
Rysy 19.7.2012. / TechMont v akcii.

Podrobnejšie sa budeme venovať celej histórii výstavby chaty na stránkach Horolezca. Desať rokov trvali prípravné práce, jednania spolumajiteľov, boj s byrokraciou. Stavať sme začali 15. júna 2010 s predpokladom dokončenia za dva roky. Komplikované vysokohorské podmienky stavbu predĺžili, ale všetci vieme, že aj počas výstavby poskytovala základné služby a minulý rok už fungovala lepšie než tá spred rekonštrukcie. Zvonku moderná, vnútri prítulná chata je v Tatrách niečo úplne nové. Veríme, že čas ukáže naše správne konanie o správne rozhodnutia. Na tomto úspechu má zásluhu desiatky organizácií, stovky osôb. Chata by nestála bez podpory štátu, bez jej personálu a Viktora, bez obrovského finančného a pracovného vkladu spolumajiteľov, bez hlavného dodávateľa Staunionu a TechMontu zabezpečujúcemu vývoz materiálu. Ďakujem všetkým, ktorú výstavbu chaty podporili, ich zoznam si môžete prečítať nižšie vrátane tých, čo prispeli kúpou mimoriadnych známok aj priamo na výstavbu kachlovej pece. Všetkých pozývame na slávnostné otvorenie chaty a prevzatie ďakovných listov. Program je na pripojenom plagáte.

Fotky z výstavby chaty a z kontrolných dní 2011 - 2012. Foto: Miloš Greisel, Laco Gancarčík.

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30661784