vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » najčítanejšie články  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 01.03.2024   english version
 Pomôžme Chate pod Rysmi
28.03.2011 12:00 | 29196x |
  

Pred dlhším časom avizované mimoriadne členské známky Slovenského horolezeckého spolku JAMES na podporu výstavby  Chaty pod Rysmi sú na svete. Poďakovať sa musíme zvolenskej firme ŠVANDA DESIGN, ktorá ich vytlačila naozaj za sponzorskú minimálnu cenu.

Aj takto pomohla samotnej chate. Známky v hodnote 5.-, 10.-, 20.- a 50.- € je možné objednať mailom na sekretariáte SHS JAMES office@james.sk, alebo priamo kúpiť na sekretariáte spolku a na Chate pod Rysmi. Známky budú k dispozícii aj na veľkých spolkových akciách.

   

Prečo potrebuje výstavba Chaty pod Rysmi pomoc.

Chata pod Rysmi prechádza naozaj generálnou zmenou, ktorej výsledkom má byť skutočne moderná stavba zodpovedajúca dnešným štandardom po všetkých stránkach. Stavia sa v tých najťažších klimatických podmienkach a dnes je najvyššie položeným staveniskom na Slovensku vo výške takmer 2500 m.n.m. Aj preto je to výstavba finančne veľmi náročná. Nechceli sme tiež šetriť na kvalite materiálov, pretože to by sa nám v budúcnosti v týchto extrémnych podmienkach naozaj nevyplatilo. Spoluvlastníci chaty, majoritný Klub slovenských turistov a SHS JAMES, nie sú finančne také silné organizácie, aby mohli financovať celú stavbu z vlastných zdrojov.

Rozpočtované náklady na výstavbu sú nasledovné:
- stavebné práce a materiál .....................................................   251 256.- €
- letecký vývoz materiálu .......................................................    171 955.- €
- ostatné náklady, zariadenie chaty, stavebný dozor atď. .........    35 700.- €
spolu ......................................................................................   516 805.- €

Náš základný zdroj na výstavbu je štátna dotácia vo výške 254 365.- €. Musíme otvorene povedať, že bez ústretovosti štátnych orgánov a tejto dotácie, by sme na výstavbu v tomto rozsahu nemohli ani pomyslieť. Podľa týchto údajov nám na výstavbu chýba 265 549.- €. Obidva spolky použijú aj prostriedky zo svojich obmedzených finančných zdrojov, rovnako sa použije časť prostriedkov z nájomného z tatranských chát, ktorých sú spolky spoluvlastníkmi. Toto všetko však zďaleka nepokryje uvedenú potrebnú čiastku na výstavbu. Preto hľadáme aj zdroje z fondov EÚ, žiaľ, prvý pokus nevyšiel, v tomto smere je postup a situácia mimoriadne zložitá a neistá. Výstavba Chaty pod Rysmi je našťastie naozaj celospoločenskou záležitosťou a pomoc sa už výrazne prejavila v daroch a zľavách firiem dodávajúcich materiál na výstavbu chaty, takto ušetríme 44 300.- €.

Doteraz sa medzi sponzorov výstavby zaradili tieto firmy:
Xella Slovensko s.r.o., Šaštín-Stráže, www.xella.sk, materiál Ytong, dar v hodnote 16 400 €
Rheizink Sk s.r.o., Bratislava, www.rheizink.sk, krytina a fasáda, zľava v hodnote 7 750 €
Schiedel Slovensko s.r.o., Trenčín, www.schiedel.sk, komín, zľava v hodnote 1 000 €
EKOCLIM s.r.o., Poprad, www.ekoclim.eu, krov, zľava v hodnote 1 900 €
AB TEAM s.r.o., Žiar nad Hronom, www.abteam.sk, okná, zľava v hodnote 7 750 €
Stavunion s.r.o., Tatranská. Lomnica, www.j-interier.sk, interiér chaty, zľava v hodnote 9 500 €

Veľká pomoc prichádza aj od našich priateľov z Čiech, Tatry sú naozaj nás všetkých a Chata pod Rysmi o to viac. Český horolezecký zväz hneď po páde ničivej lavíny pred desiatimi rokmi zorganizoval verejnú zbierku, ktorej výsledkom bolo 94.600,- Kč! Tieto prostriedky budú prevedené na účet SHS JAMES. Veríme, že ani pomoc od českej horolezeckej a turistickej verejnosti nebude posledná a že na Slovensku sa nenecháme zahanbiť. Každý materiálový a finančný dar nad 1000 € bude zdokumentovaný na pamätnej tabuli na obnovenej Chate pod Rysmi.

Ďalšou možnosťou pomôcť výstavbe Chaty pod Rysmi je teda kúpa mimoriadnej známky SHS JAMES. Ako som už spomínal, známky sa dajú zakúpiť aj priamo na Chate pod Rysmi a na sekretariáte spolku. Ale asi najviac ľudí, ktorým táto vec nie je ľahostajná, sa obráti na sekretariát spolku mailom. Po objednávke známky či známok vo zvolenej hodnote je potrebné finančnú sumu poukázať na účet spolku vo VÚB banke číslo účtu 6233112/0200, var. symbol 20102011, a po pripísaní sumy na účet budú známky zaslané poštou. Kluby si môžu známky objednať aj spoločne, keď je to možné, prosíme aj menný zoznam darcov.

Aktuálna situácia na stavbe chaty je dosť zložitá. Stavba má veľký sklz oproti plánu a dokončenie celej hrubej stavby do konca tohto letného stavebného obdobia je silno ohrozené. Problémy spôsobuje aj počasie, ale hlavne nepravidelný vývoz materiálu vrtuľníkom, kde sa potreby stavby stále nedarí zladiť s pristavovaním vrtuľníka, čo je skutočne veľký problém. Vznikajú sklzy, ale aj finančné straty, pretože zazimovanie polovice hrubej stavby prinesie nielen technické, ale aj neplánované finančné náklady. Pritom budeme musieť uhradiť dodaný materiál na celú hrubú stavbu, takže vzniká aj veľký tlak na zdroje na výstavbu. Doteraz sa z dotácie na práce s územno-stavebným konaním, projektom a samotnou výstavbou minulo 177.854.- €, zo štátnej dotácie nám teda ostáva 76.511.- €, takže nové zdroje potrebujeme ešte v tohtoročnom stavebnom období. Preto bude každá pomoc veľmi vítaná a prospešná.

Vzhľad stavby sa za posledné dni výrazne zmenil. Ako náhle bol zabetónovaný prvý veniec pod úrovňou okien, začali sa ťahať múry a pohľad je hneď optimistickejší. Tak popri problémoch aj niečo pozitívne. Fotografie spred týždňa nám dodal Stano Melek, ďakujeme.

Igor Koller

  
  
  
Foto: Stano Melek.
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30661800