vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » skialpstret  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Sobota 02.12.2023   english version
 Skialpstret 2014 - 5. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese
25.04.2014 14:00 | 10546x |
10. - 13. 4. 2014  

V dňoch 10. - 13. 4. 2014 sa uskutočnil 5. ročník stretnutia horolezcov a skialpinistov Skialpstret. Po dobrej skúsenosti zo 4. Stretnutia aj piate privítala po druhýkrát za sebou Chata pri Zelenom plese. Podmienky v povolených oblastiach na toto podujatie vo Veľkej Zmrzlej, Malej Zmrzlej aj doline Bielych plies boli dobré až vynikajúce.


Spoločná fotka účastníkov. Foto: Dušan Hudík

Takže ťažiskom boli smery do Baranieho sedla a tentokrát sa vyšlo aj na Rohy, cez vodopád (po natiahnutom fixe) do Malej Zmrzlej, ďalej na Čierne sedlo a tu niektorí až na Kolový a nakoniec cez romantické Žeruchove plieska popod steny Žerúch a Kozieho až pod vrchol Jahňacieho.

Večerný program obohatili návštevy. Peter Tajboš, strážca síce zo susedného obvodu, vystúpil s ochranárskou prednáškou.Šéf Strediska lavínovej prevencie Marek Biskupič sa venoval problematike lavín. A ešte extrémny lyžiar Jirko Švihálek s bratom Ondrom po dva večery predvádzali, čo všetko je človek schopný v horách zlyžovať. Na posledný deň sme si vymysleli, že pre účastníkov zorganizujeme krátku ukážku rely skialp-pretekov.

 
 

Nakoniec trochu počty: Na 5. stretnutí horolezcov a skialpinistov sa zišlo 77 účastníkov. Tvorili ich organizátori podujatia, inštruktori skialpinizmu a  horolezectva, hostia a prihlásení účastníci.

Maroš Šajnoha

Viacej si prečítate v budúcom čisle Horolezca.Programom podujatia budú už tradične individuálne a spoločné skialpinistické túry s inštruktormi skialpinizmu na vrcholy, cez doliny a sedlá v prekrásnej scenérii doliny Zeleného plesa, Malej a Veľkej Zmrzlej doliny, doliny Bielych plies, Kopského sedla a Zadných Meďodolov. Večerný program bude okrem video a foto-show zo Slovenských a svetových hôr zameraný predovšetkým na problematiku skialpinizmu, extrémneho lyžovania a ochrany prírody v TANAP-e. Podrobný program bude zverejnený do 15. 3. 2014.

  
Zo Skialpstretu 2012. Foto: Margaréta Lilková.

Ubytovanie
Záujemcovia si do 4. 3. 2014 objednajú ubytovanie na e-mail: skialpstret@gmail.com. V objednávke treba uviesť počet osôb (podľa toho, či je to objednávka pre jednotlivca, dvojicu, skupinu, pri skupinách uprednostňujeme spoločnú objednávku). Po obdržaní objednávky Vám ihneď potvrdíme ubytovanie a pridelené izby spolu s údajmi pre platbu. Najneskôr do 15. 3. 2014 zaplatíte 50% zálohu na účet a kópiu o tejto úhrade zašlete na e-mail: skialpstret@gmail.com.

Pri prideľovaní izieb sa bude zohľadňovať skorší termín zaslania objednávky. Ak sa objednávkami obsadia všetky postele v izbách, bude možné ubytovať ešte určitý počet účastníkov vo vlastných spacákoch. Pre účastníkov stretnutia sú dohodnuté tieto ceny ubytovania:
člen JAMES, KST, ČHS  
-  v posteliach na osobu/noc: 8,- E plus 2,-E prádlo,
-  v spacákoch na osobu/noc: 7,- E
nečlen JAMES, KST, ČHS 
- v posteliach na osobu/noc:  15,- E plus 2,-E prádlo,
-  v spacákoch na osobu/noc:  8,- E

Stravovanie
Účastníci si môžu priamo na chate objednať stravu v hodnote polpenzie v cene 14,- E na osobu a deň (raňajky- 5,50 E, večera- 8,50 E). Polpenziu si uhradia po príchode na chatu.

Účastnícky poplatok
Uhradíte priamo na chate organizátorom pri registrácii. Členovia SHS JAMES uhradia 5,00 E, ostatní 10,00 E.

Výstroj
lyže, stúpacie pásy, paličky, mačky na lyže, lavínový hľadač, lavínová sonda a lopatka, horolezecký čakan, mačky, prilba, slnečné okuliare, krém na tvár s vyšším ochranným faktorom, pre individuálne túry horolezecké lano, zaisťovací materiál.

Rámcový program
10. 4. 2014 - štvrtok
12:00 - 18:00 príchod, ubytovanie, večera
19:00 otvorenie, predstavenie horolezeckých a skialpinistických terénov oblasti; informácia o súčasných snehových podmienkach, tipy na túru
19:30 večerný prednáškový program
22:00 ukončenie programu – pokyny k piatkovým túram, súbežne večer: nahlasovanie túr na piatok

11. 4. 2014 - piatok
6:00 – 8:00 raňajky
7:30 - 15:00 individuálne a spoločné túry
19:00 večerný prednáškový program
22:00 ukončenie programu – pokyny k sobotným túram, súbežne večer: nahlasovanie túr na sobotu

12. 4. 2014 - sobota
6:00 - 8:00 raňajky
7:30 - 15:00 individuálne a spoločné túry
19:00 pokyny k nedeľným túram - nahlasovanie túr na nedeľu, spoločenský večer – diskotéka 
22:00 ukončenie programu

13. 4. 2014 - nedeľa
6:00 - 8:00 raňajky
7:30 - 14:00 individuálne a spoločné túry, skialp preteky
14:00 ukončenie 5. skialpstretu

Večerný program bude venovaný predovšetkým skialpinizmu, skialpinistickým podujatiam a extrémnym zjazdom v našich a zahraničných veľhorách a skialpinistickým expedíciám. Na záver každého dňa budú pripravené prezentácie vašich fotografií z túr, ktoré ste v ten deň podnikli. Veľký priestor bude venovaný problematike ochrany prírody a skialpinizmu v TANAP-e a ďalších chránených územiach na Slovensku. Komisia skialpinizmu pre vás pripravuje aj klasický skialpinistický pretek, keď etapa by mala trvať do dvoch hodín.

Tešíme sa na stretnutie s vami na 5. stretnutí skialpinistov a horolezcov. Dovidenia v doline Zeleného plesa.

Ján Matlák, predseda Komisia skialpinizmu SHS JAMES                                                            
Maroš Šajnoha, za Horolezeckú školu ENCIÁN
Vlado Linek © 1999 - 2023 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30532179