vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » skialpstret  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Sobota 02.12.2023   english version
 2. SKIALPFEST 2005 za nami, 7. kolo Slovenského pohára v skialpinizme
02.04.2005 06:00 | 12689x |
18. – 20. 3. 2005  

Víkend 18. – 20. marca 2005 sa v Žiarskej doline v Západných Tatrách niesol v znamení skialpinizmu. Na druhom ročníku podujatia pod názvom SKIALPFEST sa tento rok zišlo viac ako 270 rekreačných skialpinistov, pretekárov a hostí.

Skialpfest

Náplň víkendu bola jasná už dlho dopredu a tí ktorí sa zúčastnili iste neoľutovali. Okrem 7. kola Slovenského pohára v skialpinizme a stretnutia rekreačných skialpinistov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska bolo podujatie plné zaujímavého sprievodného programu, stretnutí s osobnosťami sveta hôr, dobrej nálady a nových priateľstiev.

 

Rekreační skialpinisti

Pre rekreačných skialpinistov boli pripravené prednášky na vždy aktuálnu tému bezpečnosti na horách a lavínovej prevencie (Ing. Ján Peťo – náčelník strediska lavínovej prevencie v jasnej, MUDr. Marcel Sedlačko, vedúci lekár Horskej záchrannej služby) zamerané na osvojenie základných pravidiel bezpečného pohybu po zimných horách. Praktické skúsenosti v oblasti lavínovej prevencie  a záchrany si potom všetci mohli osvojiť na stanovisku Horskej záchrannej služby umiestnenej priamo v teréne od tých najpovolanejších. Pre začiatočníkov aj pre tých viac skúsených organizátori pripravili možnosť absolvovať metodicky zameranú túru pod dohľadom inštruktorov skialpinizmu.

Prednášky a program

Okrem túr a odborných prednášok mali účastníci podujatia možnosť stretnúť sa so zaujímavými ľuďmi. Nad podujatím prevzal záštitu minister financií a rekreačný skialpinista  Ivan Mikloš a spolu s nami si pozrel prezentácie ďaľších zaujímavých hostí. Medzi hviezdy patril Davo Karničar zo Slovinska, ktorý je autorom prvého neprerušeného zjazdu na lyžiach z vrcholu Everestu až do basecampu. Pozvanie prijal aj horolezec a ilustrátor Ivan Bajo, v ktorého článkoch a kresbách sú zachytené humorné príbehy zo života na lane. zavítali medzi nás aj manželia Kočárovi, autori viacerých malých skialpinistických výprav, ktorí odprezentovali známy alpský skialpinistický prechod Haute Route. Organizátorov zastúpil Martin Ondreáš, ktorý spolu s Mirom Chalupkom pokrstil film zo skialpinistickej výpravy do južnej ameriky SKI CORDILLERA 2004. Ďaľším bonbónikom bola výstava horskej fotografie Milana Kapustu a výstava súťažných fotografií, ktorá bola vyhodnotená odbornou porotou.

Bohatý prednáškový program doplnila neodmysliteľná veselica pri hudbe, ktprú zabezpečoval DJ Balco.

7. kolo Slovenského pohára v skialpinizme

Nie všetci sa ale boli na SKIALPFESTe len zabávať. Skialpinistické preteky v Žiarskej doline majú už dlhú tradíciu. Sobotný pretek skomplikovala nestabilná snehová situácia, ktorá si vynútila zmeny trate. V jednotlivých kategóriách sa napokon ako prví dostavili:

kategória B - muži
1. M. Blaško  
2. J. Marcinek 
3. P. Čáni

kategória B - ženy
1. K. Smoleňová
2. E. Woznicová
3. K. Belicová

kategória - juniori
1. J. Hlavčo
2. V. Devátý
3. P. Klobušník

kategória - juniorky
1. V. Findurková
2. K. Kufová

kategória - kadeti
1. R. Jadamus 
2. J. Sliačan
3. S. Kantor

kategória - kadetky
1. M. Dobošová
2. Z. Dobošová 
3. L. Pastoreková
 
Pre pretekárky a pretekárov kategórie A preteky pokračovali v nedeľu druhým kolom za krásneho počasia a za stabilnejších snehových podmienok. Konečné výsledky v kategórii A:

kategória A – muži
1. M. Madaj, R. Kuczynski
2. P. Matoš, B. Kacina
3. P. Tomčík, M. Melicherčík

kategória A – ženy
1. A. Korbová
2. L. Lackovičová
3. A.Pažitná

kompletné výsledkové listiny na http://www.skialpfest.sk.

Za účastníkmi je ďaľší pekný víkend, pred nami všetkými lyžovačka v jarnom firne a tak za organizátorov len jedno nakoniec:

Hore zdar a do videnia v Žiarskej doline!

Podujatie zorganizoval Skialpinistický klub Žiarska dolina v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš a Slovenským horolezeckým spolkom JAMES.

Martin Ondreáš
Vlado Linek © 1999 - 2023 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30532166