vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 18.06.2024   english version
 90. Tradičný horolezecký týždeň JAMES na Popradskom plese + galéria
20.08.2014 08:00 | 15393x |
11. – 17. 8. 2014  

V dňoch  11. – 17. augusta 2014 sa na Popradskom plese uskutočnil jubilejný 90. Tradičný horolezecký týždeň JAMES. Napriek upršanému počasiu sa Popradské postupne zapĺňalo a v sobotu nás už bolo okolo 150. Hlavný program bol naplánovaný na záver týždňa od štvrtka do soboty.

Štvrtkový večer zaplnili dve prednášky. Prvou boli fotografie od Alexandra Šaňa Luczyho, rodeného Tatranca, ktorý kvôli zdravotným problémom nemohol zo Švajčiarska prísť. Zastúpili ho však Jano Banko a Igor Koller. Potom nasledovala prednáška čerstvého päťdesiatnika Vlada Lineka z jeho nespočetných lezeckých akcií.

V piatok sa trochu vyčasilo. Niektorí odvážlivci sa prebíjali mokrou stenou Ostrvy, ale väčšina lezcov vyrazila do vyššie položených stien, kde je menej machov a tráv a to na Ošarpance a Voliu vežu. Večer mal prednášku hlavný hosť THT Adam Ondra. Adam premietol obrázky a videá zo svojich najťažších ciest a trochu nám priblížil svoju lezeckú filozofiu.


Pred Popradským plesom. Foto: Vlado Linek.

Zo soboty na nedeľu silne pršalo až do šiestej ráno. Zdalo sa, že boulderigová súťaž HUDY Boulder Blast THT 2014 bude ohrozená, ale nakoniec boli cez deň iba slabé prehánky a Tomaso bouldristov vyhnal na čistú skalu tesne pod Železnou bránou, kde sa dalo aspoň ako tak liepať. O 15:30 poobede sme sa stretli pred vchodom do hotela a položili veniec k pamätnej tabuli na Popradskom plese. Potom sme spoločne vyrazili aj so starými jamesákmi na Symbolický cintorín a uctili si pietnou spomienkou tých, ktorí sa už z hôr nevrátili. Medzitým sa už rozbehla súťaž SINGINGROCK Dry Tool na drevenej doske umiestnej pod previsom terasy. Tesne pred siedmou sme si spravili spoločné foto, na ktorom je rekordný počet jamesákov a to 108.

Slávnostný večer a ukončenie THT sa začalo o 19.00. Zaspomínali sme na Jara Prochádzka, Tatka Mereša, horolezcov, ktorí zomreli tento rok, odovzdali ocenenia za životné jubileá Michalovi Stolárovi (90 rokov), Jozefovi Michalovovi (80 rokov), Marošovi Šajnohovi, Ľudovi Záhoranskému (75 rokov), Gejzovi Haakovi (70 rokov), Lacovi Gancarčíkovi, Petrovi Hargašovi (60 rokov) a Vladovi Linekovi (50 rokov). Ocenenie dostal aj riaditeľ Popradského plesa pán Kalman za dlhoročnú pomoc pri organizovaní THT. Hlavný program históriu 90 ročníkov THT JAMES mal pripravený Maroš Šajnoha.

Po premietaní sa odovzdali ceny najlepším v športových súťažiach. Singing Rock Drytool vyhrali Adi Zvara a Karolína Gelaticová. V súťaži Hudy Boulderblast 2014 zvíťazili všetci zúčastnení. Najťažší boulder dal Adam Ondra s názvom Krkavec a klasifikáciou 8B. Sútaž adidas o najlepší horolezecký výstup THT vyhrala dvojica trnavských lezcov Marcel Zemko a Rastislav Karel, ktorej sa podarilo spraviť v piatok 15. 8. trojdĺžkovú cestu Z hovna upliecť bič klasifikácie 6 na Východný Mengusovský štít. Potom začala voľná zábava a tancovačky pod taktovkou dievčenskej kapely Druhé ja, ktoré trvali až do druhej ráno.

Na záver treba  poďakovať riaditeľovi Horského Hotela na Popradskom plese pánovi Kalmanovi ako aj celému personálu, štábu THT náčelníkovi Milovi Neumannovi, Elenke Bačkorovej, Lacovi Gancarčíkovi, Peťovi Frankovičovi a predsedovi SHS JAMES Igorovi Kollerovi, bez ktorých by sa toto úspešné podujatie nemohlo uskutočniť.

Hlavný program
Štvrtok, 14. augusta 2014
20.00 – Prezentácia fotografií Šaňa Luczyho a pásmo Vlado Lineka
Piatok, 15. augusta 2014
20.00 – Hlavný hosť Adam Ondra, najlepší športový lezec sveta
Sobota, 16. augusta 2014
Súťaže v boulderingu HUDY Boulder Blast THT 2014, preteky SINGINGROCK Dry Tool a celý týždeň súťaž adidas o najlepší horolezecký výstup THT.
15.30 – Položenie venca k pamätnej tabuli na Popradskom plese.
16.30 – Pietna spomienka na Symbolickom cintoríne.
19.00 – Slávnostný večer a ukončenie THT, vyhodnotenie športových akcií THT, zábava pri živej muzike.
Športové akcie THT podporili Hudy , Singing Rock, adidas, Benesport a Adamsport.

Hudy Boulder Blast 2014

Človek úspešne mení a prispôsobuje planétu svojim potrebám. Žiaľ spraviť také počasie aké by potreboval sa mu zatiaľ nedarí a tak sú Boulderblasty kedy je azúro a 30 ľudí sa len opaľuje na bouldermatke a sú také, keď kvôli zlej predpovedi príde iba silné jadro v goráčkach. Tento blast bol z tej druhej kategórie. Po mesačných dažďoch sú Tatry parádne pretečené ale balvany na konci Zlomiskovej doliny kúsok po Železnou bránou sú čisté od machu aj lišajníkov a teda schnú veľmi rýchlo. Ešte že tak, lebo cez hlavný lezecký deň nás nejedna prehánka prehnala do početných bivakov Zlomiskovej doliny.  Našťastie sa organizátorom 90.THT podarilo dotiahnuť ako hlavného hosťa Adama Ondru a ten ráno nadšene vyrazil na tatranské bouldre (nadšene, lebo sme mu zatajili ten detail o 2,5 hodinovom nástupe). Nadšenie pre lezenie, Adamovi tak vlastné, ho však neopustilo ani po „krátkej“ prechádzke a pár mm dažďa, a tak sa po dni strávenom v novom, zatiaľ najvzdialenejšom sektore, na balvane nazvanom Erotikameň zrodilo prvé slovenské 8B s názvom Krkavec a aj ďalšie dva ťažké skvosty: Krkovice 8A a Krkavka 8A+. Okrem toho sa otvorilo ešte niekoľko ďalších, ľahších bouldrov a zostal potenciál na mnohé iné, nie len na Erotikameni. Ako to už býva zvykom, Boulderblast má okrem športovej aj silnú spoločenskú misiu a vo večernej horúcej kadi, ale aj na parkete to žilo smiechom a dobrou náladou do skorých ranných hodín (pikošky zámerne vynechávam ;-)). Tí čo prežili žúr a neponáhľali sa domov, sme sa v nedeľu ešte vybrali na pivko na vynovenú Chatu pod Rysmi a aby sme si neodvykli od bouldermatiek na chrbte tak sme tam aj vyniesli XY kilo pre potreby chaty, nech si v Tatrách zvykajú, že bouldristi nie sú škodná...

Tomaso Greksák


Adam Ondra. Foto: Martin Viazanko.

Singing Rock Drytool

V minulých ročnících THT JAMES jsme připravovali vždy závody v lezení na spárovém trenažeru, které měly velkou odezvu. Pro jubilejní 90. ročník jsme se rozhodli pro změnu a věrni heslu: „až se zima zeptá, co jsi dělal v létě“, jsme připravili závody na drytoolingové tréninkové desce s cepíny Bandit.
Hlavní cena, pár cepínů do mixu a ledu Bandit, byla lákavá, a tak není divu, že se do soutěže odhodlala i děvčata. Pravda, některé z nich, měly problém, se do cepínů jenom vyvěsit, ale nakonec každá z nich našla tu svou techniku. Dívčí klání přineslo toto konečné pořadí:
1. Karolína Gelaticová, Alpin Club
2. Petra Škrovánková, HK Manín 
3. Petra Rummelová
Mezi lezci to dlouho vypadalo, že vyhraje Maroš Körtvélyesi z HK Rozlomity Košice, který desku přelezl tam a zpět a nikdo nemohl jeho výkon překonat. Ale v samotném závěru se vrátili borci z boulderingu a ukázali, že mají opravdu silné paže. Nejdříve se do toho pustil Pišta Bednár z ŠK JAMES Kežmarok a pouze shybováním přelezl desku 5x, čímž se probojoval do průběžného vedení. A až v samotném závěru soutěže se na desku zavěsil Adi Zvara z HK ABC Bratislava a svým výkonem 13 a půl desky vyhrál 1. ročník závodu SINGING ROCK DRYTOOL.
1. Adi Zvara, HK ABC Bratislava
2. Štefan Bednár, ŠK JAMES Kežmarok
3. Maroš Körtvélyesi, HK Rozlomity Košice

Za SINGING ROCK TÝM Honza Zámečník


Lezie Peťa Rummelová. Foto: Honza Zámečník.

Súťaž adidas o najlepší horolezecký výstup THT

Dvojici Rastislav Karel a Marcel Zemko sa dňa 15. 8. 2014 podarilo preliezť pravdepodobne novú cestu na Východný Mengusovský štít. Cesta nazvali Z hovna upliecť bič klasifikácie 6. Vedie v pravej časti JZ piliera systémom kútikov a špár. Stena piliera je rozdelená dvoma nevýraznými plošinami (štandy 1 a 2). 1. dĺžka vedie vpravo v stene piliera najvýraznejším kútikom s výlezom na trávnatú policu.2. dĺžka vedie kútom (5+) na pravo od hladkých platní a plytkým komínikom na ďalšiu policu. 3. dĺžka, kľúčová, vedie členitou stienkou pod výraznú kolmú stienku (hlava piliera), v jej pravej časti vedie priamo hore puklina a popri nej vodou vytvarované chyty, nimi až hore na hlavu piliera. Ďalej ľahkým terénom na vrchol, alebo po cca 100 metroch v sedielku za vežou piliera zostup vodorovne do Mengusovského sedla.
Popis: Východný Mengusovský štít, Z hovna upliecť bič, 6, Marcel Zemko, Rastislav Karel, 15. 8. 2014, 3 dĺžky, (4, 5+, 6), 1,5 hod.


Východný Mengusovský štít, Z hovna upliesť bič, 6. Foto: Marcel Zemko.

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30875102