vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 89. THT JAMES 2013 - Popradské pleso
21.08.2013 09:15 | 20052x |
12. - 18. 8. 2013  

V dňoch  12. – 18. augusta sa na Popradskom plese uskutočnil 89. Tradičný horolezecký týždeň JAMES. Už tradične ako prví na týžden prišli horolezci z oddielov HK Manín, HK Skoba Trnava a HK Filozof Bratislava. Popradské sa postupne zapĺňalo a v sobotu nás už bolo vyše 100. Hlavný program bol naplánovaný na záver týždňa od štvrtka do soboty.

Štvrtkový večer bol veľmi smutný. Zaspomínali sme na našich kamarátov, ktorí nás len nedávno opustili: Jano Šofránko zahynul na Mont Blancu v septembri minulého roka, Dino Kuráň na Vianoce v Tatrách, Tono Dobeš a Peter Šperka boli zastrelení v júni v základnom tábore pod Nanga Parbat a nedávno v auguste na GI zahynul predseda ČHS Zdeněk Hrubý.

  
Hlavný hosť Pavel Vrtík. / Pani Dobešová.
 
Dino Kuráň starší. / Pani Šofranková.

V piatok sa vyčasilo a všetci sa rozbehli do stien. Asi najviac sa nás stretlo na Ošarpancoch. Večer bola prednáška „Od Álp po Tatry“ hlavného hosťa THT Pavla „Baču“ Vrtíka. Bača to zobral po bačovsky a hodinu sme sa zabávali na príbehoch z jeho života a z výstupov v Alpách a Tatrách. 

  
Horolezci z HK Skoba Trnava. / Puškášova cesta na Ošarpancoch.
 
Vlado Linek vo variante Puškášovej cesty. / Maťo Heuger, 1. dĺžka, Správny čas, Ostrva.

V sobotu bolo krásne počasie a tak sa liezlo ostošesť. Bouldristi vyrazili za liepaním sa do Zlomiskovej doliny. Horolezci zase obliehali  Z stenu Ostrvy. O štvrtej poobede sme sa stretli pred vchodom do hotela a položili veniec k pamätnej tabuli na Popradskom plese. Potom sme spoločne vyrazili aj so starými jamesákmi na Symbolický cinorín a uctili si pietnou spomienkou tých, ktorí sa už z hôr nevrátili.
Poobede došlo k nepríjemnej udalosti. Ivanovi Fialovi na túre do Zlomiskovej doline prišlo zle, spadol, udrel si hlavu. K Popradskému plesu zišiel s problémami po svojich. Jeho stav bol vážny a tak po neho priletela záchrana a odviezla do nemocnice na pozorovanie. Ivanovi želáme rýchle zotavenie. Večer sa rozbehla súťaž na Tatranskej špáre Singing Rock, ktorá sa najviacej zapáčila trnavským lezcom. 

Slávnostný večer a ukončenie THT sa začalo o 20.00.  Oslávili sme 70tky Jana Hazuchu a Miša Orolína. Odovzdali sme ceny najlepším v športových súťažiach. Tatranskú špáru Singing Rock vyhrali Marcel Zemko z HK Skoba Trnava a Martina Kratochvílová z Lokomotívy Brno. V súťaži Mammut Tatry Boulder Blast boli najlepší Kubo Kováčik a Aďa Dancsová. Sútaž adidas o najlepší horolezecký výstup THT vyhrali Martin Krasňanský a Mišo Sabovčík, ktorým sa v piatok podarilo spraviť prvovýstup v SV stene Rumanovho štítu. Potom začala voľná zábava a tancovačky, ktoré trvali až do piatej ráno.

  
Spoločné foto na Symbolickom cintoríne.  / Maroš Šajnoha, Erika Fábryová a Hazuchovci.
  
Milan Mižičko, Peter Frankovič, Vlado Ceniga a Jožo Lipták. / 70-tnik Jano Hazucha.
  
Maťo Krasňanský a Mišo Sabovčík. / Víťazky Tatranskej špáry.
 
Víťazi Tatranskej špáry. / Najlepší bouldristi.

Na záver treba  poďakovať riaditeľovi Horského Hotela na Popradskom plese pánovi Kalmanovi ako aj celému personálu, štábu THT náčelníkovi Milovi Neumannovi, Elenke Bačkorovej, Lacovi Gancarčíkovi, Peťovi Frankovičovi a predsedovi SHS JAMES Igorovi Kollerovi, bez ktorých by sa toto úspešné podujatie nemohlo uskutočniť.

Budúci rok bude mať THT okrúhly 90. ročník a opäť sa uskutoční na Popradskom plese 10. – 17. augusta 2014.

Sútaž adidas o najlepší horolezecký výstup THT
Počas týždňa prebiehala súťaž o najlepší horolezecký výstup. Vyhrala ju dvojica Martin Krasňanský a Mišo Sabovčík.  V piatok 16. augusta sa im v SV stene Rumanového štítu podarilo spraviť prvovýstup Diretka . Martinov stručný komentár: „Bolo to 14 hodín neba i pekla v 15. dĺžkach voľného lezenia do obťažnosti 7+ logickou líniou  naľavo od cesty Bakoš – Petrík. Výstup venujeme pamiatke Jána Čecha.
Nedá mi nespomenúť dobrú náladu a rýchle nasadenie, ktoré nám, pevne verím, výrazne dopomohli vyliezť cestu smerom a štýlom aký sme si vysnívali. Je až neuveriteľné, že na nás takáto línia doteraz počakala a nebolo prelezená už dávnejšie  silnou generáciou lezcov.“
Dvojica získala ceny od adidasu a to bundu TX Fleece J, bundu Supertrekking Fleece a nohavice W TX Summer Alp.

  
Mišo Sabovčík. / Martin Krasňanský.
 
Martin Krasňanský. / Martin a Mišo po dolezení prvovýstupu v SV stene Rumanovho štítu.

Tatranská špára Singing Rock
V sobotu podvečer prebehol 2. ročník Tatranskej špáry Singing Rock. Oproti minulému roku bola ťažšia a previsnutejšia. Organizátori povolili aj stupy z lezeckej steny, aby umožnili lezcom rýchlejší postup. Kategóriu „old boys“ vyhral Igor Koller, mužskú Marcel Zemko z HK Skoba Trnava a ženskú Martina Kratochvílová z Lokomotívy Brno.
muži: 1. Marcel Zemko, 2. Jakub Neštický, 3. Martin Tomovič, HK Skoba Trnava
ženy: 1. Martina Kratochvílová, Loko Brno, 2. Nikola Šarvajcová, HK Skoba Trnava, 3. Petra Škrovánková, HK Manín

  
Na Tatranskej špáre Singing Rock, v strede Igor Koller, vpravo víťaz Marcel Zemko.

Mammut Tatry Boulder Blast
V sobotu sa v Zlomiskovej doline uskutočnil 4. ročník stretnutia bouldristov Mammut Tatry Boulder Blast. Zúčastnilo sa ho 25 lezcov z Čiech, Poľska a zo Slovenska. Najlepší bouldristi získali nadupané ceny od značky Mammut.
muži: 1. Jakub Kováčik, Urban Apes, 2. Mates Švub, CCCBBB, 3. David Kozel, A muerte, ČR
ženy: 1. Andrea Dancsová, Urban Apes, 2. Paulina Kalandyk, Poľsko, 3. Terézia Píšová, Lokal Blok

 
Terézia Píšová. / Kubo Kováčik.
 
Andrej Capko. / Aďa Dancová.

Športové akcie THT podporili Alphasport - Mammut, Singing Rock, adidas a Benesport.

Vlado Linek, foto: Igor Koller, Vlado Linek, Ivan Rafaj, Urban Apes

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824612