vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 88. THT JAMES 2012 - Vydarený jamesácky týždeň na Zelenom plese
21.08.2012 17:00 | 25331x |
13. - 19. 8. 2012  

Na 88. Tradičnom horolezeckom týždni JAMES sa na Zelenom plese a na stretnutí jamesáckych seniorov na Popradskom plese zúčastnilo 124 registrovaných účastníkov. Vyšlo na ňom dobre skoro všetko – domácka atmosféra na chate, celkom dobré počasie a lezenie, pohoda a dobrá zábava, veľa starších jamesákov a rovnako veľa mladších lezcov a bouldristov.

THT JAMES podporili:

Takže treba poďakovať organizátorom, Tomášovi Petríkovi a celej jeho partii na Chate pri Zelenom plese a hlavne všetkým, ktorí prišli. Veľmi príjemné stretnutia sme zažili aj na Popradskom plese, kde už tradične kladieme veniec zakladateľom spolku JAMES a spomíname na Symbolickom cintoríne. Vidieť sa po aj vyše dvadsiatich rokoch s priateľmi a spolulezcami naozaj poteší.
Tohto roku malo veľa známych jamesákov okrúhle životné jubileá, tak bolo aj čo oslavovať. Od najmladších spomenieme päťdesiatnikov Paľa Jackoviča a Dušana Myslivca, medzi šesťdesiatnikov sa zaradil Igor Koller, sedemdesiatku dosiahli  Milo Neumann, Milan Mižičko, Ivan Rafaj a úctyhodnú osemdesiatku Slávo Chmela, Ivan Urbanovič a Ivan Lehotský. Niekoľko ďalších jamesákov malo na konci svojich rokov päťku – osemdesiatpäť Ivan Kluvánek a Jola Pospíšilová, sedemdesiatpäť Marka Závodská a Jano Banko, ktorý po mnohých stránkach obohatil toto stretnutie. Všetkým blahoželáme a prajeme veľa zdravia. Podrobnosti budú v najbližšom čísle Horolezca – Jamesáka. A môžete sa tešiť aj na najväčšie spoločné jamesácke foto s vyše deväťdesiatimi osobami pred Brnčalkou.

 
Vo štvrtok mal prednášku 85 - ročný Ivan Kluvánek. / V piatok pred odchodom na Symbolický cintorín.
 
Oslávenci Ivan Lehotský a Slávo Chmela, 80 rokov.
 
Peťo Frankovič testuje či už je večera hotová. / Milan Mižičko, 70 rokov.
 
Ivan Rafaj, 70 rokov. / Igor Koller, 60 rokov a Milo Neumann, 70 rokov. Foto: Vlado Linek.

Špára SINGING ROCK 
TA3 Boulder Blast


Minulý rok sme počas 87. Tradičného horolezeckého týždňa JAMES na Popradskom plese a v Redute v Spišskej Novej Vsi oslávili aj 90 rokov jamesáckeho spolku. Stále si myslím, že Reduta bola veľkolepá, že atmosféra v sobotu večer na Popradskom plese nádherná a mnohé momenty nezabudnuteľné.

Pravdaže, aj príprava a organizácia tohto podujatia bola náročná a znovu musím poďakovať všetkým, ktorí sa na nej podieľali. Tohto roku si trochu vydýchneme  a 88. THT organizujeme na Zelenom plese v domáckej atmosfére a aj s  finančne menej náročným programom. Aj tak však verím, že atmosféra bude rovnako dobrá. A že tak na Zelenom plese, ako aj na programe v piatok na Popradskom plese a Symbolickom cintoríne sa stretne čo najviac jamesákov. Za organizačný štáb ešte raz všetkých srdečne pozývam!

Napriek skromnejšiemu programu, menej pozvaných hostí, stretneme sa aj s novinkami. V športovej oblasti sa už tretí raz zopakuje neformálna súťaž bouldristov TA3 Boulder Blast, ktorú bude opäť organizovať Urban Apes dokonca aj za fyzickej prítomnosti Toma Greksáka, ktorý úplnou náhodou nevisí na bouldroch ani v Amerike, ani v Južnej Afrike. Sponzorom bouldristickej súťaže bude ALPHASPORT MAMMUT.  Po skúsenostiach so súťažením v preliezaní viacdĺžkových viac či menej horolezeckých ciest a minuloročnom Kráľovi Ostrvy, sme sa rozhodli túto oblasť ešte viac zjednodušiť. Takže, v sobotu večer bude vyhlásený najhodnotnejší horolezecký výstup počas THT a aktérov materiálne znovu odmení YAK & RYSY. Nežiadajte žiadne podrobnosti a pravidlá, ktoré aj tak neexistujú, hlavne lezte ako draci a fundovaná porota, ktorej zloženie je tiež neznáme, istotne subjektívne, absolútne objektívne, vyberie ten najlepší výstup. Úplnou novinkou bude riadna pieskárska škára, ktorú nám na Zelené pleso prinesie SINGING ROCK. No asi nebude priamo z pieskovca, ale keďže som si túto škáru vyskúšal už na festivale v Tepliciach nad Metují pred nejakým rokom, viem, že o zábavu bude postarané. A pre súťaživé typy sa bude merať aj čas, tak možno sa v sobotu večer najrýchlejšiemu škárolezcovi okrem večnej slávy tiež niečo ujde.

Večerný program bude nabitý, aj keď nebudeme mať zahraničného hosťa. Tento rok oslavuje okrúhle životné výročia toľko známych jamesákov a dobrých horolezcov, ktorí majú za sebou desiatky rokov zrážania sa po horách celého sveta, tak sme si povedali, že by sa o premietanie a svoje zážitky mohli podeliť práve oni. Konkrétne si pozrite v programe kto a kedy, aj keď už teraz sa program líši od toho, čo je vytlačené na plagáte a predpokladám, že sa bude naďalej aj na poslednú chvíľu operatívne meniť. Ale všetko len preto, aby ste boli Vy, všetci účastníci jamesáckeho týždňa, spokojní. Tak napr. Grónsko sme síce pôvodne dali na sobotu, ale chlapci tam vyliezli toľko skvelých výstupov a asi stovku lezeckých dĺžok, tak to sa ani pri najväčšej stručnosti nedá natlačiť do nejakých piatich minút. Preto sme Smola a Kaza presunuli na piatok, aby sme neuberali čas zo sobotňajšej zábavy, keď tam dokonca bude živá muzika. No a kto by si nechcel pozrieť a nevypočuť pútavé rozprávanie legendy slovenského horolezectva Ivana Kluvánka. Však za 85 rokov života a za viac ako polstoročie venované horolezectvu sa toho veľa nazbiera. A iste sa vo štvrtok aj nasmejeme, lebo Kluvoš je výborný rozprávač.

Tohto roku bude väčší program pre jamesáckych seniorov, ale aj pre všetkých, ktorí sa zúčastnia piatkového programu na Popradskom plese a na Symbolickom cintoríne, priamo v Horskom hoteli na Popradskom plese. Premietneme obrázky a zaspomíname na roky dávno minulé, keď ich aktéri boli oveľa mladší, ale aj na stretnutia z posledných jamesáckych týždňov. A pripomenieme si množstvo vzácnych jubileí, s ktorými sa tohto roku priam roztrhlo jamesácke vrece. Čerstvými päťdesiatnikmi sú Paľo Jackovič a Dušan Myslivec, ja som si v zhone života tiež ani riadne nestihol všimnúť, že za pár dní mám na krku šesťdesiatku. Sedemdesiatky sa v plnej sile dožívajú Milo Neumann, Milan Mižičko, Ivan Rafaj. No, niežeby sa občas nesťažovali na bolesti krížov a podobné srandičky, ale na ich aktivite to vôbec nie je vidieť. Osemdesiatka je už vzácny vek, a tú tohto roku oslávi Ivan Urbanovič, pravdaže ten starší, Slávo Chmela i Ivan Lehotský. A osemdesiatpäťku už spomínaný Ivko Kluvánek. A nakoniec naše milé jamesácke dámy. No v týchto súvislostiach radšej napíšem naše milé jamesácke baby, pri ktorých už nemusíme zamlčovať vek. Naopak, Marka Závodská na svojich 75 rokov a Jola Pospíšilová dokonca na 85 rokov, môžete byť právom hrdé. Všetkým už teraz blahoželáme, a priatelia ďalších jamesáckych jubilantov, neváhajte sa ozvať a dajte vedieť.

Základné informácie o 88. THT
• Termín a miesto: 88. THT bude na Zelenom plese v termíne 13. – 19. 8. 2012 s tým, že hlavný program bude od štvrtka 16. 8. do nedele 19. 8. 2012.
• Ubytovanie a stravovanie: Na Chate pri Zelenom plese je už dávno všetko obsadené, ale kto chce ešte skúsiť šťastie rovno na mieste, nech si istotne zoberie spacák.
• Registračný poplatok je pre všetkých účastníkov 5,00 €.
• Vedenie 88. THT: Náčelníkom THT je Miloslav Neumann, členmi štábu sú Laco Gancarčík, Peter Frankovič a Elenka Bačkorová.

Hlavný program
Štvrtok, 16. augusta 2012
20.00 Jubilanti – Paľo Jackovič a Dušan Myslivec: Od Tatier po Himaláje, Ivan Kluvánek: 85-ročná cesta životom a horami.
Piatok, 17. augusta 2012
12.00 Stretnutie jamesákov – seniorov na Popradskom plese
13.30 Pietna spomienka na Symbolickom cintoríne
20.00 Igor Koller: 45 rokov na skalách a v horách, Vlado Linek a Jano Smoleň: Grónsko 2012.         
Sobota, 18. augusta 2012
Súťaže v boulderingu a lezení umelej škáry 19.00 Slávnostný večer a ukončenie THT, vyhodnotenie športových akcií THT, zábava pri živej muzike.

Tešíme sa na stretnutie na 88. THT na Chate pri Zelenom plese!Igor Koller, predseda SHS JAMES , Milo Neumann, náčelník 88. THT

leták 88. THT JAMES

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824607