vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 87. THT a 90 rokov JAMESu – Popradské pleso
16.08.2011 22:30 | 25193x |
7. – 14. 8. 2011  

Deväťdesiatimi rokmi sa môže na Slovensku hrdiť len veľmi málo organizácií a ešte menej športových. Oslava okrúhlych jamesáckych narodenín dopadla počas 87. THT JAMES na Popradskom plese ozaj veľkolepo.

  
Ivan Fiala rozpráva o výstupe na Nanga Parbat v roku 1971. / Reduta v Spišskej.
  
Slávnostný príhovor predsedu spolku Igora Kollera. / Krstenie knihy Horolezectvo v Spišskej Novej Vsi – pamätnica k 90. výročiu spolku JAMES.
 
Hlavným hosťom z Čiech bol Stoupa Janák. / Jozef Michalov celebroval omšu na Symbolickom cintoríne.

Tradičného týždňa sa zúčastnilo okolo 200 horolezecov, medzi nimi aj množstvo mladých, čo v posledných rokoch nebolo zvykom.  Prispel k tomu aj atraktívny program pre všetky vekové kategórie. Po desiatich rokoch jamesáckych týždňov v netradičnom septembrovom termíne sa tento rok opäť uskutočnil v prvej polovici augusta. Športový program začal už v sobotu 7. augusta. Oficiálny program spojený s oslavami 90 rokov spolku JAMES bol od štvrtka do soboty.

Vo štvrtok 11. 8. 2011 večer zaspomínal na výstup na Nanga Parbat spred 40 rokov výborný rozprávač Ivan Fiala, horolezec, ktorý spolu s Michalom Orolínom vystúpil na jeho vrchol. Prezentácia bola spojená so spomienkou na Ivana Gálfyho, jedného z najvýznamnejších horolezcov a organizátorov, vedúceho expedícií aj výpravy na Nanga Parbat a zakladateľa horskej záchrannej služby na Slovensku. Po ťažkej chorobe Ivan zomrel tesne pred THT dňa 19. 7. 2011. Ďalším bodom programu bola rekapitulácia úspechov slovenského horolezectva v rokoch 2000 – 2010, ktorú pripravil Vlado Linek.

V piatok 12. 8. 2011 hneď od rána začala celodenná súťaž o Kráľa Ostrvy, ktorej sa zúčastnili tri družstvá. Oslavy vypukli  naplno o 13.00, kedy sa v sále Reduty v Spišskej Novej Vsi stretli horolezci na slávnostnom zhromaždení k 90 rokom spolku JAMES. Sála bola plná. Program začal príhovorom Igora Kollera, predsedu Slovenského horolezeckého spolku JAMES, Petra Perhalu, predsedu Klubu slovenských turistov a pozdravy uzavrela viceprimátorka mesta Špišská Nová Ves pani Mgr. Lea Grečková. O histórii vzniku spolku JAMES zaujímavo porozprával spisovateľ literatúry faktu Ján Petrík, ktorý je zároveň autorom knihy Horolezectvo v Spišskej Novej Vsi – pamätnica k 90. výročiu spolku JAMES. Knihu pokrstili synovia zakladateľov spolku Akad. Maliar Alex Mlynárčik, Doc. Ing. František Lipták, viceprimátorka Mgr. Lea Grečková a Igor Koller. Krstilo sa vodou z Popradského plesa a vetvičkou z kosodreviny.
Ocenenia prevzali mnohí spišskí horolezci. Z iniciatívy Mariána Kellnera tu bola prezentácia príležitostnej poštovej pečiatky k 90 rokom JAMESu, ktorú sám navrhol. Pečiatka sa používala len v tento deň. Škoda, že sme zabudli na spoločné foto, lebo takúto zostavu horolezcov asi už nikto nedá dokopy.  Vďaka patrí Spišiakom a Mestu Spišská Nová Ves za zorganizovanie tejto krásnej slávnosti.
Program pokračoval večer prezentáciou hlavných hostí THT. Prvým bol hosť z Čiech Dušan „Stoupa“ Janák, ktorý sa svojimi výstupmi zapísal do histórie tatranského horolezectva. Pri jeho prednáške sa zabávali hádam všetci. Druhým bol najúspešnejší slovenský himalájista posledného desaťročia Peter Hámor, ktorý premietol obrázky zo svojho horolezeckého života.


Spoločné foto na Symbolickom cintoríne.

V sobotu 13. 8. 2011 od rána začali bouldrové preteky Mammut TA3 Boulder Blast, ktorých sa zúčastnilo 29 lezcov. Aj napriek premenlivému počasiu sa liepalo o dušu. Bouldermatky si rozložili priamo pod  Ošarpancami. O 14.00 hod. sa pred Popradským plesom zhromaždila veľká kopa jamesákov. Veniec pre zakladateľov JAMESu zavesil bývalý predseda Eugen Nemeš, ktorý symbolicky ako JAMES tento rok oslavuje 90 rokov. Odchod na Symbolický cintorín prerušila búrka. O hodinu sa počasie vylepšilo, a tak sa omša, ktorú celebroval bývalý predseda nášho spolku Jozef Michalov, uskutočnila za slnečného počasia. Uctili sme si pamiatku mŕtvych kamarátov, ktorí navždy ostali vo svojich horách. Slávnostný večer k 90 rokom spolku JAMES začal v Horskom hoteli o 19.30 hod. Celý večer moderoval predseda spolku Igor Koller, ktorý bol skutočne vo forme. Slávnostnú báseň predniesol náš nový člen, známy herec a recitátor Juraj Sarvaš. Ako vznikal pamätný list nám vysvetlil jeho autor Ivan Bajo so svojským komentárom. Potom prišlo na rad udeľovanie ocenení a prípitok. Po občerstvení sme sa pustili do slávnostnej torty od Jana Banku, jamesáka z Mníchova, ktorý bol prvým lezeckým partnerom Vlada Tatarku, a vyhlásli sme víťazov jednotlivých pretekov. Ceny pre bouldristov venovala firma Alphasport Mammut. Hlavnú cenu získal Humpi Švub. Alpinisti dostali ceny od Jarýka Stejskala z firmy Yak & Rysy. Na prvom mieste skončila trojica Štefan Bednár, Jožo Krištoffy a Miro Peťo. Potom vypukla voľná zábava, ktorá trvala až do nedeľného rána.

  
Hostia THT z Čiech a z KST. / Ivan Bajo je autorom pamätného listu.
  
Predsedovia SHS JAMES, Maroš Šajnoha, Jozef Michalov, Eugen Nemeš a Igor Koller. / Slávnostný prípitok.
 
Víťazi Mammut TA3 Boulder Blast. / Jarýk Stejskal odovzdal ceny Yak & Rysy víťazovi súťaže Kráľ Ostrvy. Foto: Vlado Linek.

Veľká vďaka za organizáciu patrí štábu - náčelníkovi THT Miloslavovi Neumanna, Lacovi Gancarčíkovi, Petrovi Frankovičovi a Elenke Bačkorovej ako aj predsedovi spolku Igorovi Kollerovi.
 
SHS JAMES a organizačný štáb 87. Tradičného horolezeckého týždňa JAMES ďakuje reklamným partnerom za spoluprácu. Vďaka ich podpore vyšla príloha časopisu Horolezec  a celá organizácia THT si mohla zachovať svoju kvalitnú úroveň. Naše poďakovanie patrí týmto firmám a organizáciám:

Hlavným partnerom 87. THT vo Vysokých Tatrách bolo Mesto Vysoké Tatry.

Partneri
• NORTHLAND SLOVAKIA Žilina a EDELWEISS
• ALPHA SPORT Žilina a MAMMUT
• YAK a RYSY, Bratislava
• EKO TERM Bratislava

Veľká vďaka patrí riaditeľovi ako aj personálu Horského hotela Popradské pleso.Pred desiatimi rokmi sa v rámci programu Tradičného horolezeckého týždňa JAMES na Popradskom plese uskutočnili aj oslavy 80 rokov jamesáckeho spolku. Napriek dažďu to bol vydarený sviatok, na ktorom sa zišlo niekoľko generácií jamesákov.

Tohto roku si na 87. THT na tom istom mieste a za takmer rovnakých okolností znovu pripomenieme ďalšie veľké výročie nášho spolku. Deväťdesiatimi rokmi sa môže na Slovensku hrdiť len veľmi málo organizácií a ešte menej športových. Takže tohtoročný jamesácky týždeň bude výnimočný.  A či oslavy okrúhlych jamesáckych narodenín budú naozaj aj veľkolepé, závisí aj od všetkých nás. Tak ešte raz srdečne pozývam celú veľkú jamesácku rodinu na 87. THT na Popradskom plese.
Desať rokov utieklo ako voda, niekto si to v zhone života nestihol ani všimnúť, iní dospeli, ďalším pribudli vrásky a šediny, mnohí naši kamaráti navždy odišli do nadzemských výšin. Ale istotne pribudli skúsenosti. Máme za sebou desať rokov jamesáckych týždňov v netradičnom septembrovom termíne. Ukázali sa pozitíva aj negatíva tejto zmeny, o ktorých sa už hovorilo aj písalo. Vraciame sa znovu k tradičnému augustovému termínu s tým, že všetky dobré veci z organizácie THT sa snažíme ponechať a tie horšie odstrániť. Opäť bude mať THT jedno centrum na Popradskom plese, opäť sa nevylučuje možnosť pôsobenia v celých Vysokých Tatrách, aj keď sa tým niekto môže ochudobniť o zaujímavý program. Všetci sú však vítaní na slávnostnom sobotňajšom programe na Popradskom plese a na slávnostnom zasadnutí k 90 rokom spolku JAMES v piatok 12. augusta 2011 o 13.00 hod. v historickej Redute v Spišskej Novej Vsi.
Z čerstvých noviniek bude mať druhé opakovanie neformálnej súťaže pre výkonnejších lezcov v bouldrovaní, ktorú pod názvom Boulder Blast organizuje partia z klubu Urban Apes pod vedením Tomáša Greksáka. Skúsenosti z minuloročného THT na Hrebienku a v Studenovodských dolinách ukázali veľký záujem mladších o bouldrovanie na tatranských žulových balvanoch. Všetky informácie pre bouldristov sú už dlhší čas na jamesáckom webe a účasť vyzerá rovnako dobre ako minulý rok. Aj ubytovanie pre bouldristov budeme musieť, zrejme, riešiť pre oneskorencov rovno na mieste, ale to sú celkom radostné starosti. Balvanov je okolo Popradského plesa dosť a snáď sa nebude ako vlani pod Térynkou padať do snehu. Sponzorom boulderistickej súťaže ostáva ALPHA SPORT a MAMMUT, najlepší sa môžu tešiť na hodnotné materiálové ceny príslušných značiek. Aj druhú súťaž sme chceli odskúšať minulý rok na stenách vo Veľkej a Malej Studenej doline. Preliezanie viacdĺžkových horolezeckých výstupov však prekazilo počasie. Liezť sa dalo len na pár vybratých cestách, a tak sa nakoniec súťaž nevyhodnotila. Tohto roku v auguste to istotne dopadne lepšie. Na formáte tejto súťaže nebudeme v zásade nič meniť. Budú to opäť horolezecké výstupy od stupňa 6 vyššie. Hodnota ciest bude obodovaná podľa ich celkovej obťažnosti, nemusí teda rozhodovať len najťažšia dĺžka, a štýlu prelezenia, samozrejme, najviac OS, potom RP, AF a najmenej štýl „ako sa dá“. Zoznam výstupov zverejníme na webe. Vyhodnocovať sa budú dvojice podľa nazbieraných bodov v čase od nedele 7. 8. do soboty večer 13. 8. do 18.00 hod. Žiadni rozhodcovia, kto čo nahlási, tomu budeme veriť v duchu toho krásneho a dôležitého horolezeckého a jamesáckeho pravidla, že podať plnú a pravdivú informáciu o výstupe je základom našej horolezeckej etiky. Najlepších alpinistov materiálom odmení YAK & RYSY:  1. cena - lezečky LA SPORTIVA v hodnote  100 €, 2. cena - oblečenie ICEBREAKER v hodnote 80 €, 3. cena - batoh TATONKA v hodnote  50 €.

Základné informácie o 87. THT

 Termín a miesto: 87. THT bude na Popradskom plese v termíne 7. – 14. 8. 2011 s tým, že hlavný program bude od štvrtka 11. 8. do nedele 14. 8. 2011. Všetci by sme sa ale mali určite stretnúť v sobotu večer v Horskom hoteli Popradské pleso na slávnostnom ukončení jamesáckeho týždňa.

• Ubytovanie a stravovanie: Na Popradskom plese je už dávno všetko obsadené, záujem prevýšil kapacitu. Vždy sa ešte niečo doplní na mieste, ale na to sa nedá spoliehať. Kto to nestihol, môže skúsiť možnosť ubytovania na obnovenej Majláthovej chate hneď oproti, kontakt Ing. Katarína Blašková, 0910 830 162, katarina.blaskova@gmail.com. Ďalšie možnosti sú na Štrbskom plese, napr. aj penzión Litvor, kontakt 052/4492781, 0902 891 411, litvor@litvor.sk, www.litvor.sk.

• Registračný poplatok je pre všetkých účastníkov 4,00 €.

• Vedenie 87. THT: Náčelníkom THT je Miloslav Neumann, členmi štábu sú Laco Gancarčík, Peter Frankovič a Elenka Bačkorová. Elenka je, pravdaže, zo všetkých najdôležitejšia, lebo má pod palcom ubytovanie na Popradskom plese a aj registračný poplatok.

Program

Ten športový bude, pravdaže, bežať od soboty 7. augusta, kultúrno – spoločenský vo vlastnej réžii účastníkov rovnako. Od štvrtka 11. augusta už bude program oficiálny a bohatší oproti posledným rokom, lebo tento jamesácky týždeň je spojený s oslavami 90 rokov spolku JAMES.
Štvrtok 11. 8. 2011 večer o 20.00 hod. v Horskom hoteli Popradské pleso bude prezentácia k 40 rokom od slovenského výstupu na Nanga Parbat spojená so spomienkou na Ivana Gálfyho, jedného z najvýznamnejších horolezcov a organizátorov, vedúceho expedícií a zakladateľa horskej záchrannej služby na Slovensku. Veľmi sme všetci verili, že Ivan medzi nás príde a nenapodobiteľným spôsobom porozpráva o výstupe na prvú slovenskú osemtisícovku, ťažká choroba však jeho životnú púť ukončila v týchto dňoch. Ďalším bodom programu bude rekapitulácia úspechov slovenského horolezectva v posledných 10 rokoch.
V piatok 12. 8. 2011 o 13.00 hod. sa stretneme na slávnostnom zhromaždení k 90 rokom spolku JAMES v sále Reduty v Spišskej Novej Vsi. Bude to presne na tom istom historickom mieste, kde náš spolok vznikol, kde boli položené jeho pevné základy horalmi spod Vysokých Tatier, ktoré vydržali až dodnes. Príhovory tu prednesú predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES, primátor Spišskej Novej Vsi. Ocenenia si prevezmú mnohí spišskí horolezci. Históriu vzniku spolku JAMES objasní Ján Petrík, ktorý je zároveň autorom knihy Horolezectvo v Spišskej Novej Vsi – pamätnica k 90. výročiu spolku JAMES. Táto kniha tu bude uvedená do života. Rovnako z iniciatívy domáceho Mariána Kellnera tu bude prezentácia príležitostnej poštovej pečiatky k 90 rokom JAMES-u, ktorú sám navrhol. Táto pečiatka sa bude používať len v tento deň. Večer o 20.00 hod. bude program pokračovať na Popradskom plese prezentáciou hlavných hostí THT. Za veľkými postavami nielen nášho, ale európskeho i svetového horolezectva netreba chodiť ďaleko. Kedysi sme vznik spolku JAMES oslavovali aj ako vznik prvej horolezeckej organizácie v Československu. Nuž je preto symbolické, že jeden z hostí je z Čiech a druhý zo Slovenska. Dušan „Stoupa“ Janák, nie je možno širšej verejnosti až tak veľmi známy, ale medzi výkonnými horolezcami a tatrancami je to veľký pojem. Zapísal sa najťažšími cestami nielen do tatranskej žuly, dokonca by sa dalo povedať, že sa svojimi ľadovými zbraňami do tatranskej histórie doslova vyryl, ale skalné extrémy po sebe zanechal aj v najznámejších alpských stenách a štítoch, ako je Marmolada alebo Tre Cime di Lavaredo. Slovenského zástupcu Petra Hámora nie je potrebné nikomu predstavovať, je to náš najúspešnejší himalájista posledného desaťročia, ale v jeho prednáške iste budeme vidieť aj obrázky z alpskej trilógie a mnoho známych tvárí svetového horolezectva, predovšetkým spomedzi jeho poľských priateľov.
V sobotu 13. 8. 2011 bude program vrcholiť na Popradskom plese. O 14.00 hod. sa stretneme pred vchodom do Horského hotela na Popradskom plese a položíme veniec k pamätnej tabuli zakladateľov jamesáckeho spolku. O 15.00 hod. bude pietna spomienka a omša na Symbolickom cintoríne, kde si spomenieme na našich mŕtvych kamarátov, ktorí navždy ostali vo svojich horách. Slávnostný večer k 90 rokom spolku JAMES a ukončeniu jamesáckeho týždňa začne v Horskom hoteli o 19.00 hod. Jeho súčasťou budú slávnostné príhovory a pozdravy aj vyhodnotenie športových súťaží, ocenenie jubilantov a odovzdanie Pamätných listov k výročiu založenia nášho spolku. A istotne, popri pohostení všetkých účastníkov sa rozbehne aj dobrá zábava, aká je prirodzenou súčasťou horolezeckého života.
V nedeľu 14. augusta 2011 sa rozlúčime s Tatrami, ale hlavne s priateľmi, ktorých bude tohto roku iste viac. Tak verím, že nebudete medzi nimi chýbať a ešte raz Vás za vedenie SHS JAMES a za organizačný štáb 87. THT JAMES srdečne pozývam na Popradské pleso.

Igor Koller

Bilancia 86. THT na Hrebienku a Studenovodské doliny, 12. – 19. 9. 2010             

Jamesácky týždeň sa po prvýkrát uskutočnil na Hrebienku. Tento týždeň mal niekoľko noviniek a hlavnou bol bouldering s neformálnou súťažou na žulových tatranských balvanoch pod Žltou stenou. Druhou novinkou  mala byť súťaž v prelezoch horolezeckých ciest.
Organizačný štáb pracoval v klasickej zostave, náčelník Milo Neumann, Laco Gancarčík a Elenka Bačkorová. Bez nich si už THT vieme len ťažko predstaviť a organizácia v Tatrách, všetky prevozy, odvozy, koordinácie, nákupy, občerstvenia spočívajú na ich bedrách.
Štvrtkový večer mal na Hrebienku prednášku Miro Peťo z Liptovského Mikuláša. Miro je členom reprezentačného tímu a patrí medzi našich najlepších skalných lezcov a  skialpinistov. Miro ukázal ako sa lezú extrémne skalné cesty vo Vysokých Tatrách ako aj extrémne zjazdy v Nórsku.
V piatok na Popradskom plese sa napriek vytrvalému dažďu zišlo takmer 30 jamesákov–seniorov, premietli sme zábery z minulého THT. Tu nás v mene primátora Mesta Vysoké Tatry, ktoré je posledné roky hlavným partnerom THT, pozdravila pani Eva Puškárová. Pietna spomienka bola na Symbolickom cintoríne v naozaj zodpovedajúcej atmosfére smutného a daždivého počasia.
V piatok večer bola prednáška hlavného hosťa THT slovinského horolezca Silva Kara.
Videli sme jeho neskutočné výkony so špičkovými slovinskými alpinistami, ale aj sólo, od Triglavu cez Patagóniu až po Himaláje. Pre mladých, ale aj starých to bola veľká inšpirácia.
V sobotu  sa po prvýkrát uskutočnili boulderingové preteky v Malej Studenej doline. V zlom počasí sa pod Žltou stenou zišlo 15 chalanov a jedno dievča. Víťazom sa stal David Šatánek.
K normálnemu lezeniu tatranských ciest sa lezci pre zlé počasie dostali len sporadicky. Aj preto sa nepodarilo vyhodnotiť pripravenú súťaž v prelezoch horolezeckých ciest. Ťažšie cesty sa liezli len v okolí Lomnickej veže. Martin Krasňanský a Dodo Kopold preliezli PS hranu za 8+ RP a ceste Arkáda urobili prvý voľný prelez s malým variantom, podľa nich RP za 9-. Bouldristov zasponzoroval Alpha Sport Mammut, horolezcov YAK & RYSY outdoor.
Sobotňajší večer bol ako vždy slávnostnejší. Spomenuli sme si na Cela Radványiho a Janka Mihála, ktorí nás navždy opustili. Aktuality zo slovenského horolezectva obstarali dve rozdielne generácie lezcov, mladý Ondro Húserka so svojou partiou popremietal hlavne o lezení na Marmolade, Peter Hámor o poslednej expedícii, keď sa s Piotrom Pustelnikom dostali na vrchol Annapurny klasikou zo severu. Záver patril výbornej ľudovej muzike.

Z pozvaných hostí a starších jamesákov sa 86. THT zúčastnili: Eva Puškárová, Ivan Gálfy, Michal Orolín, Gejza Haak, Oľga Zibrínová, Ľudo Trautenberger, Jolana Slámová, Marka Závodská, Jaroslav Procházka, Karol Gurský, Juraj Šuňa, Rudo Mládek, Ivan Vozárik, Mária Vozáriková, Rudo Macho, Juraj Zaťko, Štefan Šebeš, Ivan Kluvánek, Ján Ďurana, Eugen Nemeš, Ján Hazucha, Jozef Štec, Ivan Raffaj

Štáb: Elenka Bačkorová, Miloslav Neumann, Ladislav Gancarčík, Peter Frankovič

Bouldristi: Ondrej Húserka, Maroš Červienka, Katka Húserková, Eva Milovská, Marek Šumaj, Tomáš Greksák, Patrik Gajdošík, Juraj Ravas, Dávid Šatánek, Mojmír Kandrík, Braňo Valko, Štefan Bednár, Martin Krasňanský

Účastníci z horolezeckých oddielov: HEK Slovenský raj – Maroš Frankovič, Jarka Frankovičová, Janka Chlebničanová, Vladimír Tompoš, Milan Suranovský, Štefan Hudák, Ľubo Lengvarský, Peter Hámor, HK IAMES Bratislava – Dušan Mrmus, Metod Švec, HK Horec Liptovský Mikuláš – Vladimír Paulík, HK Filozof Bratislava – Vladimír Linek, Jozef Pšenák, Kristína Setteyová, Milan Mižičko, Jozef Lipták, HK Slávia STU Bratislava – Vlado Launer, Ján Psotka, HK Jasná Liptovský Mikuláš – Miroslav Jurkovič, Miroslav Peťo, Lokomotíva Nitra - Anton Trtík. HK Manín Považská Bystrica – Andrea Janošková, František Piaček, Jaroslav Zábojník, Jozef Zigo, Robo Kukučka, Ilonka Škultétyová, Štefan Holko, Pavol Baliga, Skoba Trnava - Darina Zemková, Eduard Zemko, Eva Tomovičová, Martina Stachová, Michal Borovan, Katarína Borovanová, Martin Andris, Renáta Andrisová, Vertikal Patrónka Bratislava – Igor Koller, HO Slávia Žilina – Ľubor Fraštia, HK JAMES Malacky – Milan Valachovič, Alexander Zaťko, Miroslav Janotka, František Slovík, Šarpoš JAMES Žilina – Anna Čaplická, Katarína Čapličká, HO Humenné – Rasťo Sopko,  VAK Michalovce – Stanislav Filkor, JAMES Tatranská Polianka – Mária Hámorová
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824621