vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 96. tradičný horolezecký týždeň JAMES na Popradskom plese
17.08.2020 22:00 | 4341x |
10. - 16. 8. 2020  

Zverejňujeme drobne poupravenú tlačovú správu z 96. THT JAMES, ktorá bola odoslaná do tlačových agentúr. Postupne budeme omnoho podrobnejšie informovať o celom tohtoročnom THT JAMES, pretože to bol výnimočný rok so skvelým programom i atmosférou.

 
 
 
 

Na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách sa v dňoch 10.8. – 16.8.2020 konal už 96. ročník „Tradičného horolezeckého týždňa JAMES“ (ďalej THT JAMES). Počas neho sa na chate pri Popradskom plese stretli horolezci z celého Slovenska – členovia horolezeckých klubov, bývalí aj súčasní funkcionári horolezeckého spolku SHS JAMES a hostia zo Slovenska aj zo zahraničia. Jedná sa o podujatie, na ktorom sa stretávajú predstavitelia všetkých lezeckých generácií, seniorské i mladšie  legendy slovenského horolezectva, členovia slovenskej horolezeckej reprezentácie, ale aj výkonnostní a rekreační lezci i naše najmladšie nádeje. Tento rok sa na stretnutí zaregistroval rekordný počet 235 účastníkov, i keď odhady hovoria, že ich počet sa blížil v trom stovkám ��. Tých prišli pozdraviť aj vzácni hostia – štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Ivan Husár, predseda Českého horolezeckého spolku Jan Bloudek, bývalí predsedovia spolku Marián Šajnoha a Igor Koller a ďalší hostia.

Počas týždňa uskutočnili účastníci stretnutia množstvo túr a horolezeckých výstupov nielen v okolí Popradského plesa a mali možnosť zúčastniť sa bohatého programu a sprievodných podujatí, ktoré pre nich organizátori pripravili. Program THT JAMES začal už v pondelok 10.8.2020, ale jeho hlavná časť sa rozbehla vo štvrtok 13.8. prednáškou momentálne najlepšieho slovenského alpinistu Ondreja Húserku, ktorý má na konte množstvo hodnotných výstupov po celom svete. Tentokrát sa vo svojej prednáške venoval slovenskej expedícii India 2019 – Bhagirathi III, ktorú zorganizoval Slovenský horolezecký spolok JAMES (SHS JAMES). V piatok 14.8., sa so svojou prezentáciou predstavil jeden z najlepších svetových alpinistov Marek „Mára“ Holeček z ČR, dvojnásobný držiteľ ceny „Piolet d’ Or“ (Zlatý cepín – obdoba filmového Oscara), ktorý prezentoval svojským humorom svoju cestu horolezeckým životom a svoju lezeckú filozofiu. V sobotu 15.8., venovali účastníci stretnutia pietnu spomienku obetiam hôr na symbolickom cintoríne pod Ostrvou. V rámci posledného večerného programu ocenil predseda SHS JAMES Anton Pacek členov spolku pri ich významných životných jubileách a vrcholom oficiálneho programu bola premiéra filmového snímku Pavla Barabáša „Everest – najťažšia cesta“ o štvorici vynikajúcich slovenských horolezcov Petrovi Božíkovi, Dušanovi Becíkovi, Jaroslavovi Jaškovi a Jozefovi Justovi. Na našich vtedajších špičkových horolezcov v predhovore pred samotným premietaním zaspomínal aj Zoltán Demján. Bohužiaľ, všetci štyria naši horolezci v r. 1988 na Evereste pri preleze najťažšej cesty Hard way, ktorá bola považovaná snáď za najväčší vtedajší horolezecký problém, zahynuli.

  

Okrem oficiálneho programu mali účastníci možnosť zapojiť sa aj do sprievodných podujatí – neoficiálnej súťaže o najhodnotnejší horolezecký výstup počas THT JAMES vo Vysokých Tatrách. Túto cenu si odniesol Lumír Fajkoš (CZE) a Peter Šofranko za prvé opakovanie cesty Gilotína 10- PP na Malý Hrot. Trojica Michal Sabovčík, Sisa Krištofovičová a Dávid Šatánek si odniesli strieborné ocenenie za prvovýstup v západnej stene Lomnického štítu s názvom Perzeidy 8. Bronzovým ocenenním boli ohodnotení Tomáš Buček a Pavel Kratochvíl za prelezy štýlom flash ciest Titanic 9- a Posledný sud 9/9+. Keďže sa niektoré informácie stratili, ocenení boli dodatočne aj Jozef Krištoffy a Martin Krasňanský za prvé voľné prelezenie cesty Diagonála na Ďatky, pôvodne 8 A3, voľný prelez za 9-.

Druhým veľkým sprievodným podujatím bol medzinárodné preteky „Singing Rock Boulderblast“ v populárnej lezeckej disciplíne bouldering. Spomedzi 69 zaregistrovaných pretekárov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Ruska sa v najsilnejšej profi kategórii najviac darilo našim slovenským reprezentantom – Petrovi Kuricovi, ktorý zvíťazil pred Jakubom Fábricom a tretím Jurijom Shamardinom z Ruska a medzi ženami dominovali mladé nádeje víťazka Martina Buršíková, druhá Arina Shamardina (RUS) a tretia Sofia Ďurková.

Organizátori THT JAMES už teraz pripravujú ďalší, 97. ročník stretnutia, na ktorom spolok JAMES oslávi svoju storočnicu.

 
  

 
 
  
 
 
Foto: archív Ivan Husár, Martin Krasňanský, Vlado Linek
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824579