vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 Tradičný horolezecký týždeň JAMES na Popradskom plese
13.08.2018 09:00 | 8002x |
13. – 19. 8. 2018  

 Už 94. Tradičný horolezecký týždeň JAMES sa uskutočnil na Popradskom plese v dňoch 13. – 19. augusta 2018. Stretnutia sa zúčastnilo za posledné roky rekordný počet účastníkov. Do utorka bolo na THT aj 10 slovinských horolezcov pod vedením Mateja Planka. Hlavný program 94. ročníka Tradičného horolezeckého týždňa JAMES prebehol v dňoch 16. – 18. augusta.


Horský hotel Popradské pleso. Foto: Vlado Linek.

Vo štvrtok večer mal prednášku Jožo Krištoffy, ktorý porozprával o svojom preleze cesty Hotel Supramonte, 8b (10 UIAA) na Sardínii. V piatok po celodennom lezení večer pokračoval  hlavný program spomienkou na našich kamarátov Jana Banka, Ivana Fialu, Joža Michalova, Ľuda Trautenbergera a Maroša Červienku. Pásmo o Marošovi, kde boli zahrnuté jeho výstupy pripravil Maťo Varga. Potom program pokračoval prednáškou hlavného hosťa THT Slava Drlíka. Slavo pripravil obrázky z jeho výstupov v Hindukúši  a na Pamíre. Hlavne prvovýstup obrovskou J stenou Piku Komunizmu alpským štýlom by bol vynikajúcim výkonom aj v dnešných časoch.

Pohodu na jamesáckom týždni zatienila tragédia, ktorá sa stala 17. 8. 2018 pri zlaňovaní z Dračieho štítu. Roman Hyžinský, 41 rokov, a Juraj Fecske, 19 rokov, sa už nevrátia k svojim rodinám... Česť ich pamiatke!

V sobotu sa naplno rozbehli športové súťaže. Tatranské bouldre preverila veľká  skupina boudristov pod vedením Davida Závackého. Už 9. ročníka tejto neformálnej súťaže má názov HUDY Tatry Boulder Blast. Singingrock opäť pripravil zhybovaciu súťaž  Tatranská výzva. Samozrejme sa liezlo aj na všetkých okolitých stenách.

Poobede prebehlo položenie venca k pamätnej tabuli zakladateľov JAMESu pri hlavnom vchode hotela na Popradskom plese. Následne sa horolezci presunuli na Symbolický cintorín pod Ostrvou, kde sa uskutočnila pietna spomienka.

Večer prebehlo vyhodnotenie 94. THT. Uctili sme si minútou ticha našich dvoch kamarátov Romana a Juraja. Plaketou Za rozvoj slovenského horolezectva boli ocenení František Piaček, 70 rokov, Stanislav Melek, 70 rokov, Slávo Drlík, 70 rokov. Zlatý odznak dostali Miloš Greisel, 70 rokov, Jardo Flejberk, 70 rokov, Ján Čiernik, 70 rokov, a Strieborný odznak dostala Viera Mrmusová, 70 rokov.

Na záver sa vyhodnotili športové súťaže.

HUDY Tatry Boulderblast

Už deviatym ročníkom pokračovala bouldrová recesia, každoročná bouldrovačka Tatry Boulder Blast, tento rok pod menovkou HUDY Tatry Boulderblast. Keďže zvyčajný organizátor Tomaso Greksák sa chladil na južnej pologuli, do organizácie sme sa s jeho poverením pustili Dávid “Zavaky” Závacký a ja. Pre tento rok našiel Dávid parádny sektor cca hodinu od Popradského plesa smerom do Mengusovskej doliny. Tichá, uzavretá dolinka pod Zadnou Baštou ukrýva parádne balvany so skvostnými bouldrami, viaceré z nich ešte nezarastené machom a žiariace belobou. Počas akcie sa celej partií (lebo na vzniku nových bouldrov sa podieľali všetci bouldristi) podarilo pripraviť cca 30 bouldrov v rozmedzí 3 - 7C a všetci mali možnosť odskúšať si pri pokusovaní lezky SCARPA, ktoré David doniesol v rámci testovacej akcie. V rámci súťaže sa liezlo najviac do 7A, boulder Sola Fide 7A dobyli až štyria chalani a rozhodovanie o ocenení bolo náročné. Nakoniec sme ocenili všetkých štyroch. Prývomi dvoma boli Robo Kapa a Patryk Garbas z Poľska. Špeciálne ceny sme pripravili pre zvyšných dvoch. Prvým bol Jakub Adam, ktorý bol veľmi blízko k zdolaniu bouldru Kontrola 7B, bol zároveň vynikajúcim koťogo baristom pre celú partiu a odniesol si okrem iného aj lezky podľa vlastného výberu o Scarpy. Druhým oceneným bol Tomáš Buček, ktorý mal veľmi nádejné pokusy v Hibernácii 7C, postaral sa o pár veľmi pekných platničkových prvovýstupov a ako srdcom skalkár dostal ku všetkému aj lano Tendon. Pri babách bolo rozhodovanie takisto náročné a odmenili sme až dve pretekárky, Natálku Šmídovú a Timku Szalontayovú, ktoré obe poliezli kvantum bouldrov do 6B. Za nás, bouldristov, môžem skonštatovať, že 94. THT a HUDY Tatry Boulderblast boli zas a opäť super, ďakujeme organizátorom aj sponzorom za super akciu a po oprášení potenciálu Brnčalky budúci rok sa osobne neviem dočkať, keď znovu navštívime Popradské pleso a naše tiché údolie, lebo liezť ešte určite bude čo!

Aďo Capko

Najlepší Hudy výstup THT

Počas THT sa v dobrom počasí veľa liezlo. K oceneným výstupom patria:

ženy
- Katka Lukačková (spolulezec Michal Nagy), Tilleho hrana 7- OS, Východný štít nad Železnou bránou
- Zuzana Jargašová (Vít Vyskočil), Carpe diem 8- OS, Ostrva

muži
- Jakub Mucha a Peter Cipka, kombinácia Orlowski a Stanislawski na Galérii Ganku
- Martin Krasňanský, Ján Smoleň, Spoločna reč 8+ a Shangri La 8 OS, Ostrva

Singingrock Tatranská výzva

ženy
1. Ľubka Zúbeková 17 zhybov
2. Nikola Štefániková 15
3. Natália Šmídová 13

muži
1. Tomáš Buček 30 zhybov
2. Rišo Nemec 28
3. Tomáš Martinkovič a Adam Masnič 26

Veľká vďaka patrí aj riaditeľovi pánovi Kalmanovi a celému personálu Horského hotela Popradské pleso za kvalitné a lacné ubytovanie, ideálnu halu – jedáleň na organizovanie večerného programu.

Organizačný štáb THT: Milo Neumann – náčelník THT, Laco Gancarčík, Tóno Pacek a Elenka Bačkorová

Hlavný program

Štvrtok, 16. augusta 2018
20:00 hod. – Hotel Supramonte, 8b na Sardínii - Jožo Krištoffy

Piatok, 17. augusta 2018
20:00 hod. – prednáška hlavného hosťa THT Slava Drlíka, spomienky na Jana Banka, Ivana Fialu a Maroša Červienku
          
Sobota, 18. augusta 2018

15:45 hod. – položenie venca k pamätnej tabuli zakladateľov JAMESu pri hlavnom vchode hotela na Popradskom plese
16:30 hod. – pietna spomienka na Symbolickom cintoríne
19:00 hod. – slávnostný večer, vyhodnotenie súťaží  HUDY o najlepší horolezecký výstup THT, 9. ročník HUDY Tatry Boulder Blast v boulderingu a pretekov Singing Rock Tatranská výzva

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824604