vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » psotkov memoriál  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Sobota 02.12.2023   english version
 Psotkov memoriál, Vysoké Tatry
24.10.2019 08:35 | 3578x |
11. – 13. 10. 2019  

35. ročník Memoriálu sa uskutočnil v sobotu 12. 10. 2019 za ideálneho jesenného počasia, keď po predchádzajúcej snehovej nádielke zostali len zvyšky. Na 36 km trať vysokohorského behu Extrém sa o 9.00 hod. postavilo 160 pretekárov a na kratšiu trať Basic 75 štartujúcich, okrem Slovákov aj bežci z Česka, Maďarska, Nemecka, Rakúska, USA, Anglicka a Poľska. Na slávnostnom štarte bola aj časť členov expedície Sagarmatha 84 a predseda nášho spolku aj oba preteky odštartoval. 

  
  
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Na trati EXTRÉM na 36 km s prevýšením 2080 m v súčte oboch časoviek z Tatranskej Lomnice na Poľský hrebeň a zo Zbojníckej chaty do Priečneho sedla dosiahol najlepší čas slovenský reprezentant v skialpinizme a v súčasnosti najlepší Slovák v behu do vrchu, 34-ročný Jozef Hlavčo z Bobrovca v drese Salomon Sunto. Striebro si do Valaskej Belej odniesol skvelý 41-ročný veterán Ján Ďurmek, ktorý k nemu pridal i prvenstvo v kategórii od 40 do 49 rokov. V súčte meraných časoviek na celkového víťaza stratil približne 10 minút. Tretí na stupni víťazov bol Marián Tréger reprezentujúci Forestskis. Vo veteránskych kategóriách sa okrem Ďurmeka z prvenstiev radovali František Šmelko v drese Saat Sport race team a Anton Hrabovský z Rače. Najmladším pretekárom bol 19-ročný Matúš Mikuštiak, ktorý sa umiestnil celkove na slušnom 80. mieste. Najstarším pretekárom na trati Extrém bol už tradične jeho 72-ročný dedo Jaro Mikuštiak, ktorý nedokončil preteky v celkovom časovom limite 8:30 hod. Stop časy a celkový limit nesplnilo aj ďaľších 21 pretekárov. Tesne pred cieľom 2. časovky pod Širokou vežou si zranil členok M. Marcel z HO TJ Sokol Žilina, ktorý musel byť transportovaný do doliny helikoptérou.

Medzi ženami dominovala 39-ročná Lenka Hiklová zo Skialp Malinô. Skúsená skialpinistka k bronzovej priečke spred troch rokov, striebornej z predvlaňajška a zlatej z minulého ročníka pridala opäť najcennejšiu. Využila znalosť trate z predchádzajúcich ročníkov i vynikajúcu kondíciu, ktorú preukazuje v behoch do vrchu. So stratou 14 sekúnd druhú priečku vybojovala o desaťročie mladšia Poľka Iwona Turocz. Bronz si k našim západným susedom odniesla Marie Zelená. Medzi veteránkami to boli Lucia Dodoková a Mária Kubová v drese Adamšport.

Trať preteku Basic má  približne 19 km s prevýšením 880 m. Profil trate a jej dĺžka najviac sadla bežeckému kráľovi Tatier, 24-ročnému Pavlovi Orolinovi z Bežeckého klubu Poprad, ktorý v konkurencii 55 mužov
obhájil prvenstvo spred roka. Striebro potešilo Patrika Reháka z Trstenej. Bronz vybojoval Peter Piroha z Tepličky nad Váhom, ktorý k nemu pridal i prvenstvo v kategórii od 40 do 49 rokov. V ďalších veteránskych kategóriách dominovali Emil Mlynárčik z Hôrky pri Poprade a Ladislav Petho z Ružomberka. Veľký obdiv patril bronzovému v najstaršej vekovej kategórii horolezcovi Jánovi Hazuchovi zo Zvolena a celkove najstaršiemu pretekárovi 35. ročníka Memoriálu, ktorý trať zvládol v obdivuhodnom veku 76 rokov, pričom sa po týždni dokázal zregenerovať z košického MMM, kde vyhral svoju veteránsku kategóriu. Medzi 27 ženami dominovala 48-ročná Bratislavčanka Renáta Klčová. O minútu neskôr cieľovú čiaru preťala Simona Hudoková z Handlovej, bronz putuje do Dolného Kubína zásluhou 32-ročnej Moniky Chovanovej.
Vo veteránskych kategóriách žien sa na najvyšší stupeň postavili Sviťanka Danica Božová v drese Bežeckého klubu Poprad a Kežmarčanka Drahomíra Popracová.

Perfektnú organizáciu 35. ročníka Memoriálu Jozefa Psotku zabezpečil team SPORTRYSY, v spolupráci JAMES Kežmarok a HK Slávia STU Bratislava a o technicko-zdravotné zabezpečenie sa už tradične postarali dobrovoľní členovia THSDZ.

Vlado Launer

výsledky na www.psotkovmemorial.sk

 
 
Vlado Linek © 1999 - 2023 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30532124