vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » metodika  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 10.10.2024   english version
 Lavíny v sezóne 2009/2010
28.02.2010 10:00 | 8238x |
Rozbor lavínových nehôd  

Rumanov štít 20. 12.
Prvým upozornením bol pád horolezca pod Rumanovým štítom 20. decembra, ktorý pri „výstupe z Rumanovej dolinky na Rumanov štít uvoľnil snehovú dosku, ktorá ho strhla a počas asi 150 metrového pádu v zmiešanom teréne si spôsobil smrteľné zranenia.“

Končistá 29. 12.
Niekoľko dní nato 29.12. sa podobný scenár zopakoval, keď skupina ôsmich poľských horolezcov v zostupe uvoľnila lavínu. "...pri traverze žľabu pod Prostrednou Pastrnákovou bránkou v nadmorskej výške približne 2350 m sa pod poslednými dvoma horolezkyňami v skupine odtrhla mäkká dosková lavína. Nový prachový sneh, ktorého napadlo za predchádzajúcich 24 hodín niekoľko cm, sa nachádzal na zmrznutom, miestami zľadovatenom snehu. Z pohľadu definície lavíny (minimálny objem 100 m3 a dráha viac ako 50 m) to v tomto prípade bol zosuv snehovej dosky, lebo strhnutý sneh mal objem približne 20 m3.“

Ostrý Roháč 30. 12.
Hneď nasledujúci deň sa z hľadiska bezprostrednej príčiny nehody takmer identickým spôsobom vyvinula situácia pri zostupe dvoch horolezcov, z ktorých jeden v strmom teréne uvoľnil snehovú dosku a strhol aj druhého, ktorý ho pri zostupe istil. „Nový prachový sneh, ktorého napadlo za poslednú periódu sneženia v Západných Tatrách okolo 10 cm, sa nachádzal na zmrznutom, miestami zľadovatenom snehu. 30. decembra 2009 Stredisko lavínovej prevencie v Jasnej pre Západné Tatry vyhlásilo 1. stupeň, t.j. malé lavínové nebezpečenstvo s upozornením na možnosť pádu snehových splazov a dosiek na extrémne strmých svahoch (nad 40°).“

Dračia dolinka 2. 1.
Trojčlenná skupina maďarských horolezcov so skúseným himalájistom sa podobnej chybe tiež nevyvarovala. „Na východnom svahu v nadmorskej výške okolo 2250 m sa pod nimi odtrhla mäkká snehová doska. Svah má v týchto miestach okolo 45°. Šírka odtrhu bola asi 4 m, dĺžka asi 70 m. Výška odtrhnutej dosky bola do 35 cm. Lavína (približný objem okolo 90 m3) prešla dráhu do 400 m. Sneh sa po jej dráhe rozptýlil a nevytvoril skoro žiaden nános. 2. januára 2010 Stredisko lavínovej prevencie v Jasnej pre Vysoké Tatry vyhlásilo 2. stupeň, t.j. mierne lavínové nebezpečenstvo s upozornením na možnosť vzniku lavín pri veľkom mechanickom zaťažení na svahoch nad 40°.“

Po relatívne chladnom počasí začiatkom januára s podpriemerným množstvom zrážok sa príchodom druhej januárovej dekády výrazne oteplilo v sprievode výdatnejších dažďových zrážok, len nad cca 1600 m aj vo forme snehu. Potom opäť nasledovalo ochladenie so striedaním slnečných chladných dní s teplejšími s minimom zrážok a s častým veterným počasím. Teplota miestami dosahovala menej ako -15°C. To všetko vytvorilo podmienky pre  nestabilitu snehovej pokrývky s viacerými labilnými vrstvami v rôznej hĺbke a s nerovnomerným rozmiestnením v žľaboch a záveterných úsekoch hrebeňa a naviatymi útvarmi na náveterných stranách. Množstvo snehových zrážok sa výrazne nezmenilo.

Dereše  6. 2.
V týchto podmienkach uvoľnili lavínu traja lyžiari bez kompletnej lavínovej výbavy v oblasti zadných Derešov. „6. februára 2010 Stredisko lavínovej prevencie v Jasnej pre Nízke Tatry vyhlásilo 2. stupeň, t.j. mierne lavínové nebezpečenstvo s upozornením, že snehová pokrývka je na ojedinelých extrémnych strmých svahoch (svahy so sklonom nad 40°.) len mierne spevnená. SLP predpokladalo výskyt lavín pri mechanickom zaťažení na uvedených svahoch a tiež upozorňovalo na opatrnosť pri túrach a znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie. Výsledky profilu potvrdili prítomnosť naviatej dosky na pohyblivom hranatozrnnom snehu. Pri skalách a pri pôde sa v profile nachádzal ľad.“

Kežmarská kopa 17. 2.
Na nerešpektovanie aktuálnej situácie a neadekvátnu výstroj doplatil životom aj litovský horolezec. „...  prvolezec uvoľnil lavínu z nafúkaného snehu s odtrhom o výške 0,5 – 1,0 m a šírke cca 50 m v extrémne strmom teréne v kotli nad Erovým ľadopádom. Napriek tomu, že mal založené 4 postupové istenia, lavína ho strhla a po pretrhnutí lana sa zrútil cca 200 m pod stenu ku nástupu na Nemecký rebrík a lavína ho niesla ďalej asi 300 m až ku chodníku v doline. Šírka lavínišťa bola 80 m, dĺžka 200 m a priemerná hĺbka 1,5 m.“

Napriek rôznemu priebehu a okolnostiam uvedených nehôd bolo ich spoločným menovateľom neakceptovanie možnosti vzniku lokálneho lavínového nebezpečenstva a podľahnutie mylnej domnienke z celkového množstva snehovej pokrývky. Jej nerovnomerné rozloženie a existencia labilných vrstiev vrátane nestability s podložím spôsobili, že i uvoľnenie relatívne malého množstva snehu v kombinácii s členitým charakterom terénu viedlo k smrteľným úrazom. Nekompaktná snehová pokrývka tiež spôsobila, že jej pevnosť v miestach, kde pri obvyklej dostatočnej snehovej vrstve pôsobí členitý skalnatý podklad ako stabilizujúci činiteľ, sa nemohla preniesť na celú plochu, čím dochádzalo k uvoľneniu aj relatívne malých snehových útvarov. Tieto skutočnosti a fakt, že aktérmi viacerých nehôd boli viac či menej skúsení návštevníci hôr svedčia o tom, aké je dôležité získať čo najviac informácií o vývine počasia, snehovej situácii, lokálnych lavínových podmienkach a mať vždy so sebou základnú lavínovú výbavu – vyhľadávač, sondu a lopatku, nehovoriac o náležitom materiálnom vybavení zodpovedajúcom náročnosti podujatia.

Všetky vyššie uvedené fakty týkajúce sa lavínovej situácie, priebehu počasia, snehových podmienok a lavínových nehôd sú prebrané z portálu lavíny.sk, na ktorom stredisko lavínovej prevencie pravidelne podáva informácie nielen o vyhlásenom stupni lavínového nebezpečenstva, ale aj o priebehu a vývine počasia a pre odbornejšie zdatnú časť verejnosti uvádza aj lavínové profily.
Okrem toho stredisko lavínovej prevencie spracovalo ucelenú prehľadnú metodiku lavínovej problematiky vhodnú pre širokú verejnosť, ktorá je na stránke k dispozícii. SLP tiež každoročne organizuje niekoľko lavínových kurzov pre verejnosť. Podobé kurzy spolu s propagačnými dňami aj na Slovensku organizuje spoločnosť Totaloutdoor. Lavínový kurz organizuje aj horolezecká škola Rockstar a problematika lavín je nevyhnutnou súčasťou všetkých zimných aj skialpinistických kurzov horolezeckých škôl - HŠ JAMES, HŠ Encián. Koncom minulého roka sa na trhu objavila veľmi dobrá publikácia ABC lavín od Milana Lizucha, ktorú nie je problém odniesť vo vrecku. Možností ako získať potrebné informácie a vedomosti je teda viac než dosť. Stačí si len uvedomiť cenu vlastného zdravia a života, ale aj cenu zdravia a života tých, ktorí ich v prípade potreby nasadzujú pre vašu záchranu.

Predseda MBK, Vlado Paulík




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  31080532