vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » ľadové lezenie  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 18.06.2024   english version
 UIAA Ice Climbing World cupe v Saas-Fee a drytoolová oblasť Eptingen
25.02.2020 09:00 | 2448x |
23. - 25. 1. 2020  Saas - Fee

V novej sezóne opäť vyrážame na preteky svetového šampionátu v zložení Marek Čači Radovský, Mária Šoltésová, Peter Kuric, Martin Minárik, a ja. Po nočnom cestovaní nás víta slnkom zaliata stena v Malbune v Lichtenštajnsku. Osvedčený vysokohorský tréning pred pretekmi. Od jesene pribudlo veľa nových ciest po šmykľavých kamienkoch, kovových mikro chytoch od Krukonogi a kadečoho iného. Fajne sa rozliezame, skúšame čo ako a koľko podrží. Poobede prišla potrénovať aj švajčiarska ženská hviezda Sina Goetz, dobre sa na ňu pri lezení pozerá. Ticho závidíme tréningové podmienky.


Malbun a naša Slovenská partia.
 
Dobre vyspatý druhý deň smer Eptingen. Teplota môže byť, nemrzne. Hor sa na naše projekty. Od poslednej návštevy, na jeseň mám v hlave skúsiť cestu Spiderman za D13, Čači pokukuje po ceste Dark Knight D12 a Peťo s Majkou a Martinom sa rozliezajú v ľahších cestách v ľavej časti. Prvý pokus skúšam kroky, to pôjde ak vydržím alebo nevyletím z neistých dierok. Čači má kroky na prvý pokus taktiež vymyslené. Krátky oddych a poďme na to ako v „Dračej“. Hneď prvý dlhý krok zo spoďáku na pohodu a prvé neisté miesto podržalo. V tretine cesty je miesto na ľahký preklep rúk, tak a teraz už začne natekať bojujem a postupne pokračujem ku zlomu v ceste za posledným dlhým krokom, ktorý na šupu dávam ešte čo to sklepnúť opatrne po malých neistých chytoch teraz už nepustím a doliezam. Vav, projekt vylezený a ani to moc nebolelo. Na rade je Čači. Povzbudený, odvážne sa púšťa do cesty, postupuje. Začína mu ťažšia pasáž, ktorú postupne prekonáva až na hranu kde prichádza úplne natečený a snaží sa sklepnúť. Podarilo sa. Pokračuje, už to len doliezť. A má to. Natešený, navzájom si gratulujeme. Projekty vylezené na druhý pokus PP. Peťo s Majkou medzičasom vyliezli na rozlez cestu Batgirl D9- obaja na flash Martin si ju zapakoval od minula. Po nej cestu Joker D10 obaja na druhý pokus PP. Ešte Peťo s Majkou skúšajú kroky v ceste Dark Knight D12. Martin skúšal kroky v ceste Winner D11- ale znechutený z nej vyletel po nej skúša ešte kroky v ceste Gotham Cyti D10- a ja po ňom skúšam na flash cestu Supergotham D12- v ktorej padám a preliezam len časť po Gotham City D10- asi ma ten Spiderman predsa len čosi unavil a radšej pošetrím silu v piatok na preteky. Peťo s Majkou ešte na záver obaja na Flash dávajú cestu Gotham City D10-.

Dnes je deň na oddych a presun na registráciu do Saas-Fee. Nakoľko je tento rok v Európe len jedno kolo svetového pohára a Moskva a Denver boli zrušené je to tu ako ináč nabité lezcami z celého sveta. Zdravíme sa s kamarátmi. Holanďan Dennis na nás nezabudol a doniesol nám krabicu matrošu na doistenie v Dračej. Krásne prostredie horského strediska a netradične tradičnej steny v útrobách poschodových mega garáži ponúka pohľad na lezcov ako z galérii v divadle.

Fuuuha. Už je ráno? Vstávame, poniektorý zavčasu pred šiestou. Ženy majú ráno kvalifikáciu na obtiažnosť a ja chcem skúsiť ako jediný z chalanov rýchlosť v ľade. Mám robené kópie hákov na rýchlosť od Čačiho. Ešte že máme možnosť tréningu a zisťujem že sú zle nabrúsené, nedržia. Čo teraz? Narýchlo dohadujem a požičiavam si háky od Janeka kamaráta z Polska. S nimi to už ide, sú teda riadne ostré. Majka medzi časom lezie prvú cestu a dolieza po dlhý krok z kovovej lišty v ktorom nakoniec po boji ako niekoľko dievčat pred ňou aj končí. Nám začína rýchlosť prvý pokus nič moc. Máme ešte jeden dám do toho všetko a doliezam slušným časom na 28 mieste. Až po spustení dole zisťujem, že sa nemôžem poriadne postaviť na ľavú nohu. V zápale boja mi strelili v závere postupne oba háky a sekol som si do stehien nad kolenom. Našťastie som aspoň nevypadol z ľadu. Do ľavého celkom hlboko. Neskôr si ho dávam radšej ošetriť dezinfekciou a stiahnuť obväzom. Dosť krívam a rozmýšľam ako sa bude dať s tým liezť. Majka medzi časom liezla druhú cestu a nad ľadovým barelom došla na čas. Nakoniec celkovo pekné 25 miesto. Už prišli aj chalani, pozeráme videa z kvalifikáčiek a rozumujeme nad krokom rukou do štruktúry a o pár chytov vyššie skokom z malého chytu do visiaceho ľadového barelu s dierami. Tento rok si pripravili opäť dáke chuťovky... Postupne štartujeme. Najprv pravá cesta Peťo vypadol z nepríjemného kamenného spoďáku pod štruktúrou a plán že si vychutná skok do barelu mu nevyšiel. Aj taký je drytooling. Čači prešiel cez spoďák, štruktúru, skočil do barelu a o krok nad ním mu došiel čas. Ja podobne ako Čači na čas končím nad barelom. Maťo sa nedal zahanbiť a na čas skončil v barely. Druhá cesta Peťo teraz zabojoval, prešiel spoďák cez lištu na začiatku cesty, šmikľavé kamenné bočáky a skončil na čas v barely. Čači podobne na čas na vrchu barelu. Mne strelil cepín na šmikľavom kamennom bočáku pri kroku do barelu. Čo už, zranenie na stehne sa prejavilo a nohy dostatočne nepodržali v správnej polohe. Martin vypadol v spoďáku cez lištu na začiatku cesty. Celkovo Čači 35, Emil 41, Martin 45, Peťo 54. Nakoniec tie kroky boli lezitelnejšie ako sa zdali len ten neúprosný čas 4 minúty na cestu.
Večer dáme dáke pivko, v bare pri stene. Je s nami aj Vierka dievčina zo Slovenska, čo bola jedna zo zdravotníčok na pretekoch. Hodíme s ňou reč. Peťo neodolá pozerá, skúša a prelieza miestnu mordu po chytoch stropom miestnosti od dverí k baru za ktorú býva na párty po finále pivo alebo Jagermeister. Pred polnocou sa presúvame vraj s Emil travel serpentínami na ubytko.

 
Čači v prvej ceste pod štruktúrov. / Emil v prvej ceste v šmykľavom bočáku.
 
Martin v prvej ceste nad štruktúrou. / Peťo cvaká v druhej ceste pred bočákmi.

Druhý deň opäť Eptingen. Máme tu ešte dáke plány a resty. V oblasti sú dnes aj Poliaci s Dariuszom Sokolowskim čo tu má od jesene prelezenú novú najťažšiu linku. Pozeráme čo lezú a tiež sa pridávame. Peťo na rozlez dáva Gotham City D10- flash potom po oddychu nalieza do cesty Dark Knight D12 a za povzbudzovania ju prelieza druhým pokusom na PP. Martin skúša Gothem City D10- na druhý pokus PP do pohody prelieza. Majka na rozlez opäť Batgirl D9-. Krátky oddych a nasleduje Dark Knight D12 riadne v ceste bojuje a sklepáva kde sa dá a nakoniec ju na druhý pokus PP prekvapená a rozradostená dolieza. Čači sa rozlieza na Flash v Gothem City D10- a potom skúša kroky s Peťom v Spidermanovi D13. Pri druhom pokuse natečený končí v strede kľúčovej časti cesty. Ja na rozlez na flash a pekne DTS cestu Two Face D10+/D11- napozerané kroky v traverze po Dariuszovy. Po oddychu a vyradení krokov ešte cestu Dark Knight D12 na Flash taktiež preliezam. V závere dňa ešte Peťo nalieza do Spidermana D13, rozvážne postupuje a po ťažkom boji, na max, v závere dlhých krokov kľúčovej pasáže cestu šťastný na druhý pokus na PP dolieza. Nasleduje gratulácia. A je to tu, ďalší prelez... Tak a už sa unavený a spokojný vydávame na noc domov.
Myslím že z výjazdu si odnášame veľa hodnotných prelezov, zároveň si viacerý posunuli alebo potvrdili svoje maximá v obtiažnosti a štýle vylezených drytoolových ciest. Len tak ďalej. Akurát tie preteky sa nám poniektorým moc nevydarili a plán na postup do semifinále opäť odolal. Vidno, že na Slovensku nám veľmi chýba nakopávacia stena pre drytooling. Čim sú tréningové podmienky na preteky veľmi obmedzené. Ak všetko dopadne ako je sľúbené tak na jeseň by mohla jedna stáť v La Skale v Žiline.
Ďakujem všetkým za prejavenú podporu aj za držanie palcov na rukách aj nohách.

Emil Fraštia HK Šarpoš

 
Emil v ceste Dark Knight D12 pred kľúčovou časťou. / Peťo v ceste Spiderman D13.
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30875232