vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » ľadové lezenie  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 Európsky pohár a Majstrovstvá Slovenska v drytoolingu
12.12.2018 15:10 | 5498x |
8. 12. 2018  

Sobotu 8. decembra 2018 sa uskutočnil v lezeckom centre La Skala európsky pohár a zároveň majstrovstvá Slovenska v drytoolingu. V Žiline sme videli silných lezcov, ktorí sa zúčastňujú či už na svetových alebo európskych pohároch. Obľúbenosť podujatia medzi pretekármi potvrdzuje vysoká účasť a patrí už druhý rok k top kolám európskeho pohára.

 

V 4 kvalifikačných cestách sme videli tuhý boj o finále, kde sa mohlo dostať len 8 najsilnejších žien a mužov. Cesty boli postavené pre všetky výkonnostné kategórie od úplne ľahkých až po náročnejšie, ktoré mali preveriť aj finalistov. Jemne previsnutý profil a výšku steny stavači ciest využili na 100% a snáď ani nikto neodišiel domov bez predlaktí plných laktátu.

V najľahšej ceste padol takmer plný počet topov, no v tej najťažšej, ktorá mala cez 40 krokov, to bola iná káva. Obtiaže ciest dopĺňal aj tvrdý časový limit 4 min. Táto kombinácia robila problém viacerým a tak všetky kvalifikačné cesty vyliezli len Slovinec Jaka Hrast a domáci Juraj Švingál. S pomedzi žien si najlepšie počínali Slovinka Maja Šustar a opäť domáca Maja Šoltésová.

 

Už pred finále bolo jasné, že pre nás to budú úspešné preteky, medzi najlepšími sme mali štyroch Slovákov a dve Slovenky. Trend je jasný a naši lezci sa postupne zaraďujú medzi top lezcov v rámci európskych pohárov. Peťo Kuric, Juraj Švingál, Marek Černý, Marek Radovský, Maja Šoltésová a Denisa Šulcová postupne zvádzali boje s 50 krokovou finálovou cestou s novými žulovými chytmi, ktoré JAMES zakúpil pre slovenské podujatia. Kamene robia najväčšie problémy aj skúseným pretekárom.

Finále vygradovalo, aj keď diváci top nevideli. Najlepšie si s finálovou cestou poradil náš junior Peťo Kuric, ktorý porazil aj skúsenejších borcov. Juraj Švingál skončil druhý pred Slovincom Mihom Habjanom. Medzi ženami Slovinka Maja Šustar tesne o pár chytov porazila Maju Šoltésovú na druhom mieste Češku Anetu Loužeckú na treťom. Denisa skončila na peknom šiestom mieste.

 
Juraj Švingál. / Maja Šustar.

Medzi 3 najlepšími na mužskom aj ženskom pódiu sme teda videli 3 slovenských lezcov, čo je za posledné roky najväčší úspech. Ďakujeme všetkým pretekárom aj divákom za účasť a lezeckému centru La Skala + organizačnému tímu za perfektne zorganizovaný event.

V neposlednom rade spozorom za podporu: Gilmonte, Alphasport Mammut, Marva, Tokaj, Slnko na skalách, ŠIMO a AWE trading.

Európsky pohár muži
1. P. Kuric
2. J. Švingál
3. M. Habjan (SLO)

Európsky pohár ženy
1. M. Šustar (SLO)
2. M. Šoltésová
3. A.Loužecká (CZE)

MSR muži
1. P. Kuric
2. J. Švingál
3. M. Černý

MSR ženy
1. M. Šoltésová
2. D. Šulcová
3. K. Lukačková

MSR TOP juniori L. Bacigálova a P. Kuric.

celkové výsledky: muži, ženy

text: Adi Zvara, foto: Anna Čaplická, Kétyi Dody


Najlepšie ženy.

Najlepší muži.
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824584