vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » ochrana prírody  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 Výnimka pre Humenský Sokol a Zámutov
25.11.2020 14:00 | 2331x |
  

Okresný úrad Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie na základe žiadosti Slovenského horolezeckého spolku JAMES povoľuje výnimku na horolezeckú činnosť  a to v Národnej prírodnej rezervácii (ďalej len „NPR“) Humenský Sokol a v prírodnej rezervácii (ďalej len „PR“) Zámutovské skaly v lokalite Jaseňovský hrebeň a v lokalite Čulkov.

Horolezecká činnosť sa môže vykonávať za týchto podmienok:

1. Činnosti povolené výnimkami môžu vykonávať členovia SHS JAMES a zahraniční horolezci organizovaní v horolezeckej organizácii, ktorí sa pri kontrole preukážu platným členským preukazom.

2. Horolezecká činnosť bude realizovaná na existujúcich lezeckých stenách, a to na 29 lezeckých cestách v NPR Humenský Sokol v lokalite Podskalka, na 111 lezeckých cestách v PR Zámutovské skaly v lokalite Zámutovské skaly a na 91 lezeckých cestách v PR Zámutovské skaly v lokalite Čulkov.

3. Pri prípadnej potrebe výmeny istiacich bodov ciest lezenia žiadateľ nebude pridávať ďalšie nové nity a ani iné kotviace prvky.

4. Pri prípadnom preisťovaní ciest lezenia žiadateľ použije nerezové postupové expanzívne skoby a zlaňovacie expanzívne skoby, alebo nerezové lepené nity.

5. Zlaňovacie body budú umiestnené len do takej výšky skaly, aby sa lezec nedostal do styku s vegetačným krytom, ktorý môže byť na vrchole skaly alebo na skalných policiach v skale.

6. Povolenie výnimky na pohyb v ochrannom pásme chráneného územia PR Zámutovské skaly a NPR Humenský Sokol a v chránenom území PR Zámutovské skaly sa vzťahuje len na pohyb súvisiaci s prístupom k lokalitám lezeckých ciest v lokalitách Čulkov a Podskalka.

7. K jednotlivým lezeckým cestám bude využívaný ten istý prístupový chodník. V ochrannom pásme prírodnej rezervácie a v prírodnej rezervácii, kde nie je vytvorený žiadny prístupový chodník, na prístup k lezeckým cestám bude využívaná najkratšia a najschodnejšia spojnica medzi lezeckými cestami a turistickým značkovým chodníkom alebo lesnou cestou.

Výnimka platí do 31. 12. 2023.

 kompletné znenie výnimky
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824603