vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » alpinizmus  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Nedeľa 21.04.2024   english version
 Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2014
28.11.2014 13:00 | 9918x |
22. – 23. 11. 2014  

Komisia alpinizmu SHS JAMES sa stretla v sobotu 22. 11. 2014 na tradičnom vyhodnotení horolezeckej sezóny v Manínskej tiesňave.  Podľa programu sa zaoberala aktivitou členov repredružstva a širšieho výberu, hodnotením sezóny vo všetkých lezeckých disciplínach, nomináciou reprezentačného tímu pre rok 2015, ocenením výstupov v sezóne 2014 a programom spoločných akcií v ďalšej sezóne. Kompletné zhodnotenie sezóny pripraví jej predseda v článku pre Horolezca, stručné zdôvodnenie a závery vyhodnotenia sezóny 2014 sú nasledovné:

Celkovo bola horolezecká sezóna  2014 hodnotená ako slabá, chudobná na kvalitné výkony vo všetkých disciplínach. Je zrejmé, že zimnú a špeciálne letnú časť sezóny zásadne poznačila nepriazeň počasia, čo v kombinácii s faktom, že mnohí lezci sa sústredili na jeden jediný cieľ, ktorý sa nepodarilo naplniť, viedlo k vyššie konštatovanému o nevydarenej sezóne.  Negatívne vyznieva aj fakt, že kvôli pracovnej vyťaženosti sa v reprezentačnom družstve rozhodli nepokračovať Stano Klimo a Pavol Rajčan. Pozitívom je určite aktivita mladých lezcov, ktorá u niektorých dosiahla kvalitu, ktorá je významným prísľubom do budúcnosti.  Komisia alpinizmu ocenila aj fakt, že o svoje výkony a celkovú aktivitu sa okrem členov repredružstva podelili aj mnohí ďalší. Okrem dlhoročných spolupracovníkov komisie, niektorí lezci informovali o svojich výkonoch prvýkrát a je pravdepodobné, že v prípade ďalšieho výkonnostného progresu sa v ďalších rokoch stanú členmi repredružstva. 

Športové lezenie
Program podpory mladých talentov sa osvedčil, pokračujeme v ňom a rozširujeme ho. Trojicu Kovaříková, Plevko,  Luby, dopĺňajú 12-ročná Vanda Michalková, 14-ročný Pavol Kratochvíl a 17-ročný Šimon Zentko.  Juniorky  sa posunuli na úroveň 7c-c+, juniori (Luby, Zentko) stabilizovali výkonnosť  na stupni 8b. Najmladší z juniorov - Kratochvíl sa vo svojej lezeckej sezóne  na skalách dostal na 8a (Samsara). Podobne ako minulý rok, kladne vyznieva kontinuálny progres Štefana Bednára, ktorý mal z mužov jasne najlepšiu sezónu (2x 8c+, 2x 8c). V ženskej kategórii sa nepodarilo prekonať štandard minulých sezón a platí to, čo aj v minulých rokoch, slovenskú špičku tvorí pár mien (Mičicová, Sýkorová, Štefanská) s výkonmi na úrovni 8a, 8a+.

Stredné hory - Vysoké Tatry
Zimnú sezónu, ktorá bola takmer úplne bez snehu,  poznačili nepriaznivé podmienky. Aktivita s výnimkou severných veľkých stien bola pomerne vysoká, ale o kvalitu sa pričinili najmä českí a poľskí horolezci. Prvé opakovanie Kráľovského previsu, M12 sa podarilo dvojici Janák-Straka, severné steny Ganku či Javorákov boli navštevované a prelezené takmer výhradne Poliakmi. O zaujímavú reťazovku severných stien Stanislawského cestami sa pokúsili Kadlečík so Sabovčíkom a za  6 dní vyliezli Weberovku, západnú Lomnicu a Malý Javorový štít. Viac im nepriaznivé podmienky nedovolili.
Leto sa nieslo v podobnom duchu, neustále daždivé počasie nedalo šancu kvalitným výstupom. Aktivita sa sústredila na nižšie a dostupnejšie steny (Ostrva, pod Skokom), kde vzniklo niekoľko nových ciest v strednej obťažnosti.

Stredné hory - Alpy
Výborný výkon v zimnej alpskej sezóne podal  tradične Paľo Rajčan, a to prvovýstupom  Evolution, M9+, WI5+ s Wolfgangom Hellim. Pozitívom je vyššia aktivita v typických veľkých  ľadových stenách, tu boli aktívni a úspešní Červienka-Húserková (Lagarde direct, Les Droites) a v apríli v Heckmeirovej ceste na Eiger Červienka s Húserkom.
Leto bolo podobne ako v Tatrách nepriaznivé, upršané a usnežené. Aktivita v skalných stenách bola malá, napriek tomu, výborný výkon na Marmolade podali Húserka s Milovskou, keď OS preliezli Giordaniho Olimpo, 8/8+.
Záver letnej sezóny sa niesol v duchu storočných podmienok v severných stenách, čo využili na Grandes Jorasses v Coltonovej ceste najprv Červienka s Húserkom (jednodňový prelez) a neskôr na Matterhorne v ceste Schmidtovcov Červienka s Húserkovou.

 
Palo Rajčan po prelezení strechy v ceste Evolution. / Palo a Wolfi.

Veľhory
Peter Hámor zdolal svoju 12 osemtisícovku - Shisha Pangma, jeseň v Himalájach poznačila najmä tragédia na Dhaulágiri, ktorej obeťami sa žiaľ stali aj slovenskí horolezci.

Ocenené výstupy za rok 2014

Stredné hory
Bronzová karabína:
Evolution, M9+, WI5+, Vallunga, Dolomity, 15.3. 2014, Pavol Rajčan  (s W. Hellim). Prvovýstup náročnej 4-dĺžkovej línie, bez použitia nitov.
Finančná cena: 1 x 400 €

Reprezentačné družstvo pre rok 2014

juniori (dotácia po 600 Euro):
Nina Kovaříková, Tomáš Plevko, Róbert Luby, Vanda Michalková, Pavol Kratochvíl, Šimon Zentko
seniori (dotácia po 1000 Euro): Štefan Bednár, Maroš Červienka, Ondrej Húserka, Katarína Húserková

Ivan Žila, predseda Komisie alpinizmu SHS JAMES
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30755660