vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » alpinizmus  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Nedeľa 21.04.2024   english version
 Bouldrové sústredenie Komisie alpinizmu SHS JAMES v Brione (CH)
25.10.2021 18:00 | 1126x |
  

Po dvoch rokoch prekladania plánovaných sústredení v boulderingu Komisie alpinizmu SHS James sa nám konečne podarilo dať dokopy partiu a výjazd uskutočniť. Cieľom bola Švajčiarska bouldrová oblasť Brione v Ticine. Je to najmladšia zo švajčiarskych oblastí a disponuje najkvalitnejšou žulou s vysokou koncentráciou bouldrov strednej obtiažnosti od 7C. K dispozícii je už aj kvalitný sprievodca s názvom Valle Verzasca bouldering.

V zložení, zástupcovia repre družstva a výkonnostne zamarení Štefan Bednár, Róbert Luby a Viliam Ferčák s cieľom výjazdu preliezť čo najväčšie množstvo bouldrov strednej obtiažnosti od 7C. Zástupcovia staviteľov SHS James, Daniel Šak a Adam Masič, ktorých cieľ po pretekárskej sezóne bol najmä zaliezť si na kvalitnej skale a inšpirovať sa novými skalnými bouldrami do ďalšieho pôsobenia v stavaní na umelých stenách. Do tímu sa prihlásil iba jediný zástupca mladšej generácie, čo dúfame že sa v ďalších pripravovaných sústredeniach zmení... a to Max Patterson. Pre Maxa bolo toto sústredenie premiérou na skalných bouldroch, keďže lezie hlavne na skalkách s lanom a tak rovno naskočil na to najlepšie z najlepšieho.

Termín bol teda zafixovaný a tak sme vďaka zapožičanej spolkovej dodávke (mikrobusu) mohli vyraziť. Zafixovať a trafiť dokonale počasie sa bohužiaľ nedá a tak hneď v deň príchodu nás zaskočil celodenný dážď, ktorý skomplikoval naše zámery. Našťastie žula dokáže rýchlo vyschnúť a tak sa síce s vlhkosťou hneď na druhý deň dalo liezť.

Prvý deň kvôli vlhkosti nevyšiel optimálne čo sa týka kože na prstoch všetkým, ale najrýchlejšie sa dokázal rozhýbať Robo a zjavne v dobrej forme hneď preliezol boulder Wie im Urlaub 7C+ spoločne s Vilom a pridal ešte Forever more 8A+, čím sa stal hrdinom dňa. Druhý deň sme sa vybrali na svetoznámy previs Frogger. Vilo s Robom rozliezli úderne 8A Fake Pamplemouse, kde si Robo nešťastne natiahol malíček a výjazd preňho tým pádom aj skončil :-/ Ja som si len pripomenul kroky v projekte Flash Food 8B ale nejako som to nehrotil, skôr sa sústredil na prelezy ľahších bouldrov. Chlapci sa medzitým udomácňovali v 7A až 7B bouldroch.

Tretí deň sme museli zvoliť restday s výletom do Locarna, nakŕmiť kačky, labute a húsky v miestnom parku pri jazere.

Štvrtý deň v plnej sile sa chytili chlapci Šaky s Adamom a vybojovali výkon za 7C v bouldri Atlantis. Vilovi sa podarilo 8A pri potoku a mne nejaké onsajty a rozliezť nové ťažšie bouldre.

Zvyšné dni už len dolezové, s Vilom sa nám ešte podarila klasika Marilyn Monroe 8A. Poliezli sme čo sa dalo, videli sme však asi len 30 % všetkého čo v oblasti je. Týždeň je krátka doba a tak sa bude treba ešte rozhodne vrátiť.

Za uskutočnenie sústredenia a podporu ďakujeme Komisii alpinizmu SHS James.

Štefan Bednár






Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30755649