vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  chata pod rysmi    chata pri zelenom plese    ostatné chaty    počasie na chatách  
 index » chaty » chata pod rysmi  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 01.03.2024   english version
 Chata pod Rysmi – už sa stavia!
02.07.2010 13:35 | 15071x |
  

Presne podľa plánu začala 15. 6. 2010 odovzdaním staveniska dodávateľovi stavby realizačná fáza výstavby Chaty pod Rysmi. V tento deň sa na Rysoch stretli naozaj všetci zainteresovaní a aj počasie akoby si uvedomovalo dôležitosť tejto chvíle, bolo krásne, slnečné, hoci dni predtým (a žiaľ aj potom) bolo v Tatrách naozaj zlé. A nebola to len slávnostná chvíľa, prakticky ihneď začali robotníci konkrétne práce.

Za majiteľov chaty sa za Klub slovenských turistov zúčastnil Peter Perhala, celkom čerstvý nový predseda KST (blahoželáme a veríme, že spolupráca s KST bude rovnako dobrá, ak nie lepšia, ako v poslednom období), Miroslav Herchl, bývalý predseda KST,  Erika Fábryová a Ernest Rusnák. Za SHS JAMES Igor Koller, Laco Gancarčík, ktorý je predsedom stavebného výboru a Tomáš Greksák. Za dodávateľa stavby STAVUNION sro štatutár Ján Jankura, R. Stolár, R. Rybanský a stavbyvedúci J. Murín. Nechýbal ani projektant stavby Rudolf Kruliac, stavebný dozor Marián Rusnák, Michal Orolín mladší z TECH-MONTu sro, pretože hneď prvý deň boli naplánované prvé vývozy materiálu helikoptérou. No a pravdaže chatár Viktor Beránek, ktorý ako vždy prišiel s ťažkou vynáškou a len čo ju zložil postaral sa všetkým o občerstvenie. A nakoniec musíme poďakovať televízii TA3, ktorá ako jediná poslala svoj trojčlenný štáb. Nielen my sme boli vďační, ale aj Tatry sa im ihneď odmenili dvojnásobným stretnutím s medveďom.

 
Pracovný rozhovor za prítomnosti TA3 – zľava R. Kruliac, J. Jankura, chrbtom I. Koller, V. Beránek, vpravo M. Herchl a pri snehu pracovníci Stavunionu. / Slávnostné odovzdanie staveniska – zľava L. Gancarčík, I. Koller, J. Jankura a chrbtom M. Herchl.

 
I. Koller pri rozhovore s redaktorkou TA3. / Prvý materiál na stavbe, počasie sa zhoršilo.

 
Príprava betónovania základov. / Murovacie tvárnice YTONG od firmy Xella Slovensko s.r.o., ktorá je najväčším sponzorom stavby, čakajú na helikoptéru.

Po krátkom príhovore Laca Gancarčíka odovzdal stavenisko pánovi Jankurovi predseda SHS JAMES Igor Koller. Spolu s Miroslavom Herchlom popriali stavbe zdarný priebeh a hlavne, aby jej prialo počasie. Že to bude jedným z vážnych problémov, ukázali najbližšie dni a hodiny. Napriek slnečnému počasiu sa vrtuľníku nepodarilo priletieť, najskôr silný vietor, potom sa počasie k večeru úplne pokazilo. Prvý vývoz materiálu sa podaril štvrtok ráno 17. 6. Skládka materiálu je na dvore v areáli úpravni vody pri električkovej zastávke Popradské pleso, ktorý zadarmo poskytla Podtatranská vodárenská spoločnosť, srdečná vďaka za túto pomoc. V nasledujúcich dňoch robotníci zadebnili a zaarmovali prvé metre základov tam, kde sa bude stavba rozširovať. Dodávateľ sa totiž rozhodol pre postupné ťahanie hrubej stavby, aby sa nemuselo budovať zvláštne staveništné zariadenie. Najskôr sa postaví časť, kde je terajšia jedáleň, zatiaľ čo kuchyňa a sklad budú fungovať ako bufet i ubytovňa. Neskôr sa všetko presťahuje do novo postavenej časti chaty a hrubá stavba sa dokončí až po šikmú časť zo strany sedla Váhy, ktorá bude chrániť chatu pred lavínami. Toto všetko sa má stihnúť do konca októbra, tak musíme nielen silno držať palce, ale podľa situácie a potrieb stavby, aj pomôcť. O potrebách stavby a možnej pomoci budeme priebežne informovať.

Igor Koller

Doteraz sa medzi sponzorov výstavby zaradili tieto firmy:
Xella Slovensko s.r.o., Šaštín-Stráže, www.xella.sk, materiál Ytong, dar v hodnote 16 400 €
Rheizink Sk s.r.o., Bratislava, www.rheizink.sk, krytina a fasáda, zľava v hodnote 7 750 €
Schiedel Slovensko s.r.o., Trenčín, www.schiedel.sk, komín, zľava v hodnote 1 000 €
EKOCLIM s.r.o., Poprad, www.ekoclim.eu, krov, zľava v hodnote 1 900 €
AB TEAM s.r.o., Žiar nad Hronom, www.abteam.sk, okná, zľava v hodnote 7 750 €
Stavunion s.r.o., Tatr. Lomnica, www.j-interier.sk, interiér chaty, zľava v hodnote 9 500 €Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30661717