vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 07.05.2024   english version
 Čo by sa malo vedieť o Slovenskom pohári mládeže?
30.04.2014 22:45 | 1801x |
  

Slovenský pohár mládeže (SPM) v roku 2014 sa rozhodlo usporiadať niekoľko dobrovoľníkov tak ako aj po ostatné roky. Veľmi si vážim všetkých, ktorí sú ochotní pre deti pripraviť preteky tohto významu alebo sa podielať na nich. Vkladajú do pretekov množstvo svojho času a úsilia a okrem dobrého pocitu neviem, čo viac získavajú. Zodpovedajú však za to, či sa bude pretekanie deťom páčiť a či rodičia budú ochotní doprevádzať svoje ratolesti na preteky po Slovensku a sú aj oni zodpovední za slovenskú lezeckú budúcnosť čiže naše lezecké deti.

Chcel by som poukázať na niektoré slabiny, nedostatky, problémy a ich riešenia v SPM.

1. Bodovanie
Keďže pomerne často rozhodujú o umiestnení bodíky a pol bodíky, prebral som si to s  pretekárskou komisiou. Nakreslil som 3 obrázky, opísal 6 situácií, ktoré sme bodovo ohodnotili.


 
a. držaný chyt / chyt pod kontrolou                                   obr.1.  (2 body)
b. krátko držaný chyt / nie pod kontrolou / neisté držanie   obr.1. (1+)
c. tečovaný chyt / krátko dotknutý chyt                             obr.2. (1+)
d. kontrolovaný dotyk / dlhší dotyk                                   obr. 2. (1+)  alebo (2)    
Rozhodca má právo podľa vlastného uváženia a situácie rozhodnúť.
e. pohyb v smere cesty bez dotyku ci teču                         obr.3. (1+)
f. pohyb v smere cesty bez dotyku či teču a vrátenie sa k nižšiemu bodu   obr.3. (1+)
V podstate to znamená, že jasne držaný chyt je plný bod a všetko ostatné je plusko, ale čo hodnota pluska?
Hodnota +
V pravidlách to presne dané nie je akými bodmi sa má + hodnotiť, je to na rozhodcovi. Väčšinou sa za plus používa 0,25 alebo 0,75 boda. Môže to byť aj 0,5. Dôležité je, aby v ceste pri rovnakých pokusoch udelil rozhodca za plusko dvom rôznym pretekárom rovnaký počet bodov (citácia z mailu).
Nesúhlasim, že je jedno akú hodnotu mu pripíšeme... pretože hlavne na detských pretekoch, kde sa lezie veľa kvalifikačiek by použitie napríklad 0.5 za + znamenalo že za dva neudržané chyty získam akokeby jeden udržaný... pluska boli vždy myslené len na jemné odlíšenie, preto úplne stačí, keď budú mať minimálnu hodnotu, ktorá výsledok odlíši, ale výraznejšie ho neovplyvní, napríklad 0,1. Desať ciest sa v kvalifikácii nelezie nikde, takže sa nestane, že keď budem mať v každej ceste +, nebudem rovnako ako niekto kto má tie cesty bez plus ale v jednej doliezol o x chytov ďalej. (citácia z iného mailu)
Momentálne sa + ešte rieši. V prípade, že počas pretekov používa rozhodca hodnotenie 0,25 a 0,75 znamená, že išiel ešte podľa starých pravidiel kde bolo + aj -.

2. Stúpanie a chytanie nitov
Stúpanie a chytanie nitov sa bude posudzovať ako u farebných  chytov.t.j.:
Pravidlá pre používanie farebných chytov: Kto nohou (a výlučne nohou) použije pri lezení stup nesprávnej farby, môže sa prvýkrát vrátiť a miesto bez tohto stupu preliezť. Ak sa mu to podarí, môže v lezení pokračovať ďalej. Pokiaľ tak neurobí, a nerešpektuje upozornenie rozhodcu, započíta sa mu posledný držaný chyt pred použitím chybného stupu. Pri druhej chybe bude pretekár zastavený a započíta sa mu posledný držaný chyt pred použitím chybného stupu. Vedomé chytanie nitov je nepripustne!

3. Lezenie zospodu (PP) kategória U14
Nakoľko sa v tejto kategórii ukazujú noví lezci, ktorí ešte nie sú schopní liezť PP, ale majú záujem zúčastňovať sa SPM,  budú sa musieť liezť kvalifikačky alebo čast z nich s horným lanom (TR). Ukázalo sa, že aj časovo sa preteky naťahujú, keď lezci v U14 musia liezť všetky kvalifikačky PP. Finále je vždy PP.

4. Kto môže získať titul majstra Slovenska
Iba registrovaní jamesáci majú možnosť získat titul majstra Slovenska.

5. Stavanie ciest
Niekoľko dôvodov prečo stavať cesty/boulder s menšími chytmi bližšie k sebe a nie madlové prešahy pre kategórie U10 a U12.
a. Ak o umiestnenie niekoľkých pretekárov rozhodne jeden krok väčšinou z madla do madla (stačí si pozrieť niektoré výsledky SPM) rozhoduje výška lezcov a nie schopnosti.
b. Podľa výskumných tabuliek deti rastú v priemere 5cm za rok. Ak rozhoduje o výsledku tých pár centimetrov je to znevýhodnenie menších pretekárov, zvyčajne zároveň mladších.
c. Okrem nekvalitného rozradenia sú tu časové straty pri riešení prešahu z madla do madla a pri superfinále (ak nie sú stopky vo finale).
d.Určite to deťom radosť nerobí, keď sa nevie pohnúť často v slzách z madla niekoľko minút.

 

6. Časový harmonogram
a. Predregistrácia. Usporiadateľ sa nesmie domnievať, že robí preteky pre lokálnych lezcov. Má rátať s vysokou účasťou a snažiť sa o ňu. Netreba zabúdať, že SPM je otvorený aj pre zahraničných lezcov a vďaka tomu sme tu mali v minulosti slušnú konkurenciu, ktorá bude vždy posúvať kvalitu dopredu. Pretekári/rodičia/tréneri musia chápať, že predregistráciou sa k ničomu nezaväzujú, ak nepíidu, jednoducho sa vymažú zo zoznamu štartujúcich. V prípade požiadania môže predregistráciu zabezpečiť www.climb.sk.
b. Štartové čísla. Aj fixkou sa dajú zabezpečiť čísla na rukách a predísť tak hľadaniu mena v štartovej listine. Ono to znie, ako že ušetrím na jednom pretekárovi pár sekúnd, ale sú to po zrátaní desiatky minút až hodiny na jedno podujatie. Len si to skúste zrátať.
c. Stavanie a množstvo ciest. Už ste počuli: “Nech si deti zalezú.” Čo to vlastne znamená? Veľa ľahkých ciest? A počuli ste už - nech si deti zabehajú, dáme im desať kilákov dolu kopcom? Alebo čo tak nech si zaplávaju 50 dĺžok s plutvami alebo nech si zahrajú futbal 4 zápasy za deň? A skutočne si deti v 4+1 cestách za cca 12 hodín zalezú? Myslím, že si viac zalezú na preliezkách. Na pretekoch nech to odsýpa a vieme, na čom výkonnostne sme. Primárnym cieľom pretekov je, aby sa deti porovnali a nie, aby si zaliezli čo najviac ľahkých ciest.
d. Systém spracovania výsledkov. Sú rôzne aplikácie, ale aj minimálne jeden človek, ktorý chodí po všetkých pretekoch a má skúsenosti so spracovaním výsledkov. Stačí požiadať, často sa táto osoba aj ponúka.
e. Predliezanie je podľa mňa časová strata. Ide o sledovanie často o dosť vyššej osoby ako sú pretekári, čo chytá a kam stúpi.

Budem rád ak bude prebiehať komunikácia a diskusia nielen medzi ľuďmi na pretekoch, ale aj medzi ľuďmi z pretekov, komisiami a organizátormi. Ďakujem za prečítanie.

Andrej Sýkora




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30787847