vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 06.05.2024   english version
 Ueli Steck a Raphael Slawinsky s Ianom Welstedom získali Piolets d'Or 2014
02.04.2014 17:00 | 4919x |
  


Tvrdý ľad na úpätí Talungu zobral veľa síl. Foto: archív Mára Holeček.

Udeľovanie ocenení Piolets d'Or 2014 (Zlatý čakan) sa uskutočnilo večer 29.3. v Courmayeuri a cenu získali dva výstupy: SZ stena K6, ktorú vyliezli Slawinsky s Welstedom a južná stena Annapurny prelezená sólo Uelim Steckom. Ďalší prelez južnej steny Annapurny dvojicou da Stephane Benoist - Yannick Graziani získal od poroty špeciálne uznanie a cena Waltera Bonattiho za celoživotný prínos bola udelená Johnovi Roskelleyimu.

Zlatý čakan 2014 pre Raphaela Slawinskyho a Ian Welsteda za prvovýstup SZ stenou K6
Tohtoročný Zlatý čakan sa udeľuje za výstup na doteraz nevylezený vrchol, ktorý bol cieľom viacerých predchádzajúcich expedícii. Úspešné duo bolo konfrontované s náročným technickým lezením, ktorého súčasťou bolo kľúčové miesto v previsnutom ľade. Štvrtý deň výstupu sa tím dostal do neleziteľného hrebeňového úseku, avšak po dôkladnom zvážení našiel možnosť pokračovania. Dvojica zlanila na ľadovú policu na južnej strane, vrátila sa na hrebeň už za problematickým úsekom a pokračovala k vrcholu.

Zlatý čakan pre Ueliho Stecka za sólo výstup južnou stenou Annapurny
Po dosiahnutí okrajovej trhliny sa Ueliho spolulezec rozhodol nepokračovať vo výstupe a Ueli ostal v stene sám.  Pokračoval ďalej a hoci terén nad 6500 m bol pre neho neznámy, podarilo sa mu sólo dokončiť cestu  Pierre Béghina a Jean-Christophe Lafaillea z roku 1992. Prvovýstupom takejto steny, navyše sólo, vo veľmi rýchlom alpskom štýle, dosiahol Steck pravdepodobne novú dimenziu vo výškovom horolezectve.

Špeciálne uznanie poroty - Annapurna, 8091m (Nepál)
Porota sa rozhodla udeliť cenu Bratstvo na lane druhému priestupu Steckovej cesty dvojicou Stéphane Benoist a Yannick Graziani. Keďže v kľúčovom Rock bande sa medzičasom odtopil sneh, dvojica sa musela vysporiadať s podstatne náročnejšími technickými úsekmi (M5+/M6) a bola donútená stráviť v stene 11 dní (od 16. do 26. okóbra). Zostup komplikovaný chorobou Stéphanea sa stal mimoriadne náročným, ale dvojici sa podarilo prežiť a vrátiť sa, čím dokázali, aké mimoriadne dôležité je partnerstvo na lane.

Porota v zložení prezident George Lowe, Catherine Destivelle, Erri de Luca, Karin Steinbach, Sung-Muk Lim, Denis Urubko vyberala v 22. ročníku Piolets d'Or z nasledovných nominovaných výstupov:

Talung, 7439m (Nepál)
Marek Holeček and Zdeněk Hrubý uskutočnili prvovýstup severnou stenou Talungu - štít južne od Kangchenjungy. 2000 m vysoká severná stena bola už v minulosti niekoľkokrát neúspešne atakovaná. Napriek značným obťažnosťam česká dvojica dosiahla vrchol za zhoršujúceho sa počasia piaty deň výstupu. Zostup západnou stenou si vyžiadal ďalší deň. Smutnou správou je, že Zdeněk Hrubý zahynul v auguste na Gasherbrume I.

Kunyang Chhish East, 7400m (Pakistan)
The Kunyang Chhish má stále niekoľko panenských vrcholov a práve východný vrchol bol už cieľom viacerých expedícii. Po dvoch búrkou prekazených pokusoch sa trojici Simon Anthamatten, Hansjörg a Matthias Auer podarilo vyliezť 2700 m vysokú mixovú JZ stenu za šesť dní, pričom dva z nich trojica strávila v 6700 m uväznená zmenou počasia.

K6 West, 7040m (Pakistan)
K6 West bol tiež cieľom mnohých horolezcov, všetky pokusy boli zatiaľ neúspešné. Kanaďanom Raphael Slawinskimu a Ian Welstedovi sa ako prvým podarilo prekonať komplex nebezpečných ľadopádov a dosiahnuť tak v severnej stene elegantnú ľadovo-mixovú líniu, ktorá ich doviedla na západný hrebeň. Dvojica potrebovala na dosiahnutie vrcholu 5 dní a ďalší deň si vyžiadal dlhý zostup s prevýšením okolo 2700 m.

Annapurna,  8091m (Nepál)
Južná stena bola vždy miestom progresívneho himalájizmu. Prvý priestup alpským štýlom sa podaril v roku 1984. V roku 1992 sa dvojica Pierre Béghin a Jean-Christophe Lafaille pokúšala o cestu vpravo od britského piliera (z roku 1970) a dosiahla výšku 7300 m. Pri ústupe v zlom počasí P. Béghin zahynul. Ueli Steck dokončil túto cestu v 28 hodinovom záťahu (8. - 9. október), pričom z ABC kempu vyliezol a zliezol 2700 m vysokú stenu, sólo a vrcholový úsek v noci, aby sa tak vyhol silným vetrom počas dňa. 

Mount Laurens, 3052m (Aľjaška)
Osamotený ľadový obor sa nachádza na ľadovci Lacuna, južne od Mt. Foraker. Mark Allen a Graham Zimmerman potrebovali dva dni, aby sa vôbec dostali ku stene. Po  dvoch bivakoch na SV pilieri a severnom hrebeni skompletizovali svoj prvovýstup a iba ako druhí dosiahli hlavný vrchol. Záverečný úsek predstavoval neodistiteľné lezenie po hrebeni s početnými prevejmi. Dvojica zostúpila východnou stenou a do BC sa vrátila po 67 hodinovom záťahu.

Špeciálne uznanie
Annapurna  8091m (Nepál)
V dňoch 16. - 24. októbra Stéphane Benoist a Yannick Graziani tiež preliezli južnú stenu, keď s niekoľkými variantami zopakovali Steckovu cestu. Náročný zostup komplikovala pľúcna infekcia S. Benoista. Porota ocenila tento odvážny výstup Špeciálnym uznaním a zvlášť vyzdvihla tímového ducha dvojice, ktorý viedol ku úspešnému koncu.

 




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30787560