vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock hex   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    100 rokov JAMES    pre členov  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Sobota 31.07.2021   english version
 Majstrovstvá Slovenska 2012 - K2 Bratislava (B) + video
15.05.2013 07:30 | 16038x |
16. 3. 2013  

MSR boulder 2012 from Manoo on Vimeo.

V polovici marca sa konečne podarilo uzavrieť sériu Slovenského pohára 2012 a to rovno Majstrovstvami Slovenska v boulderingu. Chalanom z K2 boj s byrokraciou nikto nezávidel a všetci sme boli radi, že aj keď neskoro, ale predsa sa podarilo nielen otvoriť novú stenu v Bratislave, ale na nej zorganizovať aj vystávajúce preteky. Pozvánka vyzerala skvele a určite pritiahla aj takých, čo by normálne venovali voľný deň radšej športovaniu v prírode ako dýchaniu mádža v hale – veď inzerovaných 7 kvalifikačných bouldrov (4 ľahké) a navyše lezenie na celej stene zadarmo počas celého dňa je predsa len silná motivácia.

Ráno odsýpalo tak normálne, pretekovo, čiže sa počítalo s nejakým tým časovým sklzom, ale úprimne – ktoré preteky kedy začali načas? Liezlo sa OS a celkom chápem, že sa chalanom nechcelo stavať 14. rôznych bouldrov, tak chlapi liezli kvalifikáciu na upravených ženských bouldroch – dokonca sme to všetci privítali, lebo to znamenalo, že po babách môžeme rovno nastúpiť my. Kvalifikácia prebiehala hladko, aj keď informovanosť pretekárov trošku pokulhávala hlavne v zadnej izolačke, odkiaľ štartovala väčšina pretekárov a kde sa aj rozliezalo. Jak sa už ale človek dostal na stenu, už to odsýpalo a na časomieru videli dobre všetci pretekári. Chalani sa s tými ľahkými bouldrami síce trošku rozvášnili a postavili ich miesto 4 rovno 7, ale ako mi Kmeťo potom dodatočne vysvetlil, že boli tak rozbití zo stavania a skúšania finálových bouldrov, že sa im kvalifikačné zdali dosť ťažké. Niektorí pretekári mi to po pretekoch aj potvrdili, že sa im nezdali až také ľahké, tak je to asi len subjektívny pocit. 5 chlapov ale topovalo všetko na prvý pokus a tak išli do finále s čistým štítom a až na posledného postupujúceho mali všetci finalisti vylezených všetkých 7 bouldrov. Každopádne už kvalifikácia sa mohla liezť menej po chytoch a viac využiť členenie steny, ktorú ešte nikto nepozná, tak ako v poslednom bouldri, ktorý až prebúdzal spomienky zo skalných oblastí. V kvalifikácii štartovalo skoro 40 mužov, preto aj trvala skoro 4 hodiny, ale do časového harmonogramu sa to zmestilo a ešte pred finále žien mali aj poslední odlezení chlapi čas na občerstvenie.

Trošku ma mrzí, že sa chlapi nemohli pozerať na ženské finále, keďže bouldre boli opäť podobné a tým, že som v mužoch štartoval až posledný, tak som vlastne nevidel vo finále liezť nikoho a viem teda opísať len vlastné dojmy a niektoré sprostredkované, ktoré vybublali v diskusiách na večernej párty. Moje subjektívne a objektívne dojmy sa po finále dosť rozchádzali, nakoľko som vo finále neudržal chladnú pretekársku hlavu a psychika ma stála niekoľko topov (už som za tie roky úplne zabudol aké je to liezť pred domácim publikom), preto zostanem pri objektívnom zhodnotení a to je vysoko pozitívne. Tak ako boli kvalifikačné problémy lineárne a nenúkali práve veľkú škálu riešení, o to pohybovo rozmanitejšie boli finálové bouldre. Juro s Kmeťom spravili dobre keď vsadili na štruktúry, lebo s nimi sa dá naozaj vyblázniť a zaručujú, že málokto prelezie boulder rovnakým spôsobom. Už sa nedivím Kmeťovi, že nevládali v kvalifikačných bouldroch, lebo medzi lopatkami ma pichá aj teraz keď píšem tento report. Podľa toho ako vyzerá výsledková tabuľka tak je pekne vidieť ako sa všetci pekne rozradili, že ani jeden boulder nebol výrazne ľahší, alebo ťažší, ale každý mal svoje špecifiká. Atmosféra na finále bola tiež poriadne hustá a motivačná (až tak hustá, že bol problém preraziť z izolačky na prvý boulder;-)) a veľmi ma teší, že si lezenie prídu ľudia už aj pozrieť nie len skúsiť. K celému finále mám len jednu objektívnu výčitku a tá je spoločná aj s kvalifikáciou – kefovať, kefovať a kefovať. Myslím tým samozrejme poriadne a pravidelne čistiť chyty a použiť na to kvalitnejšie kefy ako kuchynské, lebo tie sú len na imidž.


Nástup finalistiek.

Nástup finalistov.

Po finále som si ledva stihol dať prvé ukľudňujúce pivo (a to v K2 čapujú hodne rýchlo) a už bolo pripravené aj vyhlásenie výsledkov a aj celého Slovenského pohára. Ženy už notoricky vyhrala Katka Fickuliaková (pri ktorej ma naozaj mrzí, že sme babské finále nemohli sledovať aj my finalisti – Katkine finálové vystúpenia majú vždy vysokú estetickú hodnotu) a ktorá okrem vecných a finančných cien vyhrala aj permanentku na K2 (chalani definitívne majú zmysel pre humor;-)), druhé miesto tiež zostalo na Slovensku lebo tretiu Peťu Růžičkovú z Prostějova predbehla Lenka Mičicová zo Žiliny.
U mužov to až dokonca nebolo jednoznačné. Peťo Doležaj alias Kraken spravil jeden zo svojich mnohých nečakaných comebackov na lezeckú scénu a aj keď sa bouldering normálne nelezie na rýchlosť, prvé a druhé miesto mu ušlo o 2 sekundy zaváhania, kedy posledný boulder síce vyliezol, ale až tesne po limite. Prvý teda skončil Ondro Švub známejší pod prezývkou Humpi, ktorý topoval všetko v limite a aj s natiahnutými šľachami sa stal (už po niekoľký krát) Majstrom Slovenska. Jeho brácho Mates zaostal o jeden top a teda aj miesto. Keď už sme pri comebackoch, tak aj keď nie zrovna prekvapivo, ale určite nečakane skončil na štvrtom mieste pretekársky veterán (v tom najlepšom zmysle slova) a vášnivý surfista Marek Repčík, ktorý si tiež veľmi pochvaloval finálové bouldre s tým, že silu na windsufe nestratil ale lišty by ho potrápili.
Celkové poradie Slovenského pohára sa už od minulých pretekov príliš nemenilo. Zuzka Štefanská si obhájila prvenstvo pred Lenkou Mičicovou a Katkou Fickuliakovou. Kubo Kováčik aj Patrik Gajdošík, ktorí na posledných pretekoch neboli, lebo momentálne pôsobia v španielskej Oliane zostali neohrození na prvých dvoch priečkach a tretiu si udržal Štefan Bednár.
Párty bola veľmi príjemná, taká správna popreteková a zároveň otváracia. Kopec známych ľudí, dobrá kapelka, dobré pivo s plynulou obsluhou a raut zadarmo. Navyše sa to obišlo bez konfliktov, všetci odišli ako homo erectus po svojich, nikto si nič nedolámal a záchody zostali nepokrstené (aspoň keď som okolo pol 4 odchádzal). Akcia v K2 teda prvá, ale o to viac vydarená a po ľahkej kozmetike sa už teším na tie nadchádzajúce.

Tomaso Greksák

muži
1. Ondrej Švub 4T10 4Z7
2. Matej Švub 3T5 4Z7
3. Peter Doležaj 3T6 4Z5
4. Marek Repčík 3T6 4Z7
5. Marián Šeliga 2T5 4Z8

ženy
1. Katarína Fickuliaková  3T3  4Z4
2. Lenka Mičicová 2T2  4Z4
3. Petra Růžičková 2T2  4Z5  
4. Zuzana Štefanská  2T3  4Z9
5. Karolína Nevělíková 2T3  3Z3

kompletné výsledky 

Poradie Slovenského pohára 2012

  
Smolo Ján Smoleň bojoval ako drak. / Katka Fickuliaková, kde je ten top... / Ondro Humpi Švub, pohoda.
 
Zľava 2. Lenka Mičicová, 1. Katka Fickuliaková, 3. Petra Růžičková. / Zľava 5. M. Šeliga, 4. M. Repčík, 2. M. Švub, 1. O. Švub, 3. P. Doležaj . Foto: Igor Koller.


Srdečne Vás pozývame dňa 16. marca 2013 na Majstrovstvá Slovenska v boulderingu 2012 vo svetovom štýle! Historicky prvé preteky na najnovšej a najväčšej K2 Lezeckej stene – Bratislava sa nezadržateľne blížia. Prídťe si vyskúšať formát bouldrových pretekov, aký prebieha vo svete! A to je lezenie štýlom onsight. Onsight znamená, že pretekár nevidí ako sa cesta lezie, ale je len na jeho vlastných schopnostiach a kreativite ako cestu prekoná.

Zalezie si naozaj každý! Pripravíme pre Vás 7 kvalifikačných bouldrov, z toho prezradíme, že 4 z nich budú aj pre tých menej zdatných. 8 až 10 najlepších z kvalifikácie bude čakať vo finále 5 bouldrov, ktoré rozhodnú o majstrovi a majsterke Slovenska v boulderingu. Počas soboty 16. 3. bude na K2 lezeckú stenu pre všetkých vstup zdarma! Majstrovský deň ukončíme afterpárty v bare, ktorá je zároveň aj oficiálna otváracia párty K2 Lezeckej steny.

Program
• Registrácia pretekárov: 9:30-10:30
• Kvalifikácia: 11:00 – 16:00
• Finále ženy: 17:00
• Finále muži: 19:00
• Vyhlásenie výsledkov na afterpárty.

Registrácia pretekárov a pretekárok
• na mieste od 9:30 do 10:30
• telefonicky na č. 0948 308 898 – Katarína Štecáková
• e-mailom na lezeckastena@lezeckastena.sk

Ceny – kategória muži
• 1. miesto: 200€ + vecné ceny
• 2. miesto: 110€ + vecné ceny
• 3. miesto: 70€ + vecné ceny

Ceny – kategória ženy
• 1. miesto: 150€ + vecné ceny
• 2. miesto: 70€ + vecné ceny
• 3. miesto: 40€ + vecné ceny

Poplatok za registráciu 5€ odovzdáte na mieste.

Vlado Linek © 1999 - 2021 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  28772495