Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky    pre členov  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 25.02.2021   english version
 1. kolo Slovenského pohára v športovom lezení - bouldering, PAMAsportiáda
17.03.2002 14:00 | 4059x | komentár: 0x
16. – 17. 3. 2002  

Popularita boulderingu je stále veľká – na piatom ročníku PAMAsportiády štartovalo 46 mužov a 14 žien. Prvenstvá obhajovali Andrej Chrastina (Boulder bar, A.9) a Katka Čintalová. Andrej tromi topmi víťazstvo obhájil, Zuzka Čintalová (MKŠK Modra) vystriedala na ženskom tróne svoju sestričku.

Sobotná kvalifikácia nepriniesla žiadne významné prekvapenia. Kuriozitou, ale aj príjemným osviežením, bol štart 12-ročného Mateja Švuba v ženskej kategórii. Tri bouldre určili finálovú šestku. Najlepšie zaliezla Zuzka Čintalová a s dvoma topmi kvalifikáciu vyhrala. Trojica konkurentiek v poradí Tomanová, Lipenská, K. Čintalová sa s jedným topom zoradila v tesnom závese. Muži na štyroch bouldroch fixovali, skákali a padali až do skorých večerných hodín. Všetko a na prvú „bombu" prebouldrovali len Chrastina a Juraj Repčík, o tri pokusy viac potreboval smoliar Jirous Přibyl z Prahy. Vo štvrtom bouldri si pri vysokom kroku zranil koleno a keďže cez noc sa väzy neuzdravili, do finále nenastúpil. Ďalší výborní českí bouldristi sa v kvalifikácii rozbiehali pomalšie, Tomáš Doubravský postupoval z deviateho a David Mazák z 11. miesta.

Večerný „spoločenský" program odštartoval Martin Fševed Žilka a diáky z prvosplavu etiópskeho OMA nedali zaspať ani najunavenejším. Rušivé výkriky typu „a kde je Beckooo?" zvládol Fševed brilatne a dozvedeli sme sa aj ďalšie kuriozity z tejto bláznivej akcie. Pokračoval Dodo Kopold a premiérové obrázky z Nového Zélandu potešili srdce bouldristu, alpinistu, aj zvedavého cestovateľa. Diašov ukončil Doktor s legálnou propagáciou zimného alpinizmu a vydarenému dňu už chýbala len tradičná ekšn v Mlyne. Bohužiaľ nás predbehli borci zo Zóny A a hroziacu blamáž zachraňoval Country club. Či sa to aspoň z časti podarilo, nechám na posúdenie iným, ale na Makarene a „hadovi" sa asi pobavili aj nielen priamo zúčastnení.

„Začnite v rozumnú hodinu, prosím", znela najčastejšia požiadavka finalistov a o 10.30 finále odštartovalo. Prvý boulder vyšiel najlepšie sestričkám z Modry a Helče Lipenskej, ale top bol príliš ďaleko. V druhom zahviezdila česká boulderingová dvojka a Helča tečovala topový chyt. Zuzka dala zónu na prvý, Katka na druhý pokus a o všetkom mal rozhodnúť tretí boulder. Problém tak trochu s hlavolamom. Katka aj Zuzka na nápad liezť nohami napred prišli rýchlo, ale na nahopkanie hrany až do topu sily neostali. Helča mohla zvíťaziť, no riešenie nenašla. Na pokusy vyhrala Zuzka pred Katkou, bronz získala Helena Lipenská.

Mužov čakala opäť štvorica bouldrov so šesťminútovým limitom a hneď v prvom mnohí zistili, ako sa neoplatí stresovať staviteľa. Skratka z tretieho chytu až do topu sa ukázala ako nie práve najlepší nápad a „špekulanti" nezískali ani zónu! Andrej pozrel, uvidel a vyliezol – prvý a jediný top. Pekne zaliezli aj Juro Repčík a David Mazák. Po open by na Davida asi nik nevsadil ani „federální pětník" a urobil by chybu. V druhom bouldri si David siahol na top, ale neudržal ho. Suverénne pôsobili Juro (top OS) a Andrej dal top „až" po oprave. V treťom probléme sa začala situácia vyjasňovať. Andrej jednoznačne ukázal superformu a vôľu po víťazstve a topoval úplne s prehľadom. Juro potreboval na to pokusy dva a pred štvorkou o jeden top zaostával. MEGADEATH HARDCORE BOULDER. Žiadna zóna, žiadny top. Juro aj Andrej to „rvali do krvi", lenže únava bola silnejšia. Podčiarknuté a zrátané: Andrej Chrastina o jeden top porazil Jura Repčíka (Anatomic), na treťom mieste skončil už bez topu David Mazák. Zo zadných pozícií si to do päťky namierili Julo Bucheň (4) a veľké prekvapenie Marek Leitman (5). Juniorskú kategóriu vyhrali Julo Bucheň a Janka Suchánková.

Záverom treba poďakovať tým, bez ktorých, by sa žiadne preteky nekonali: členom HK Exkrement Martin a ďalším verným pomocníkom, TJ Sokol Vrútky, SHS JAMES, PAMAsportu, Anatomicu, Martineru a Krytexu. Vecnými cenami medailistov potešili: pohárom a pivom Martiner a Elefant–pivný bar, oblečením a doplnkami Max sport a Outdoor a krásne oceľové gule na petangue venoval STG Elcon. Všetkým ďakujeme.

Ivan Doktor Žila, HK Exkrement Martin

Výsledky

Muži
1. Chrastina Andrej
2. Repčík Ďuro
3. Mazák David
4. Bucheň Julo (junior)
5. Leitman Marek
6. Tomanec Rosťa
7. Švub Ondrej (junior)
8. Eckert Martin
9. Doubravský Tomáš
10. Strieženec Vlado
11. Fides Tomáš
12. Šebeš Martin
13. Topercer Peter
14. Gavač Mišo (junior)

Ženy
1. Čintalová Zuzana
2. Čintalová Katarína
3. Lipenská Helena
4. Fickuliaková Katarína
5. Tomanová Petra
6. Tvrdoňová Saša
Vlado Linek © 1999 - 2021 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  28306736