vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Nedeľa 29.01.2023   english version
 Deti pod Slnečnými skalami
23.08.2022 13:00 | 457x |
  

Členovia z HK JAMES Šarpoš Žilina sme zorganizovali detský lezecký tábor v lezeckej oblasti Porúbka v dňoch od 14.-17. 7.2022. Zúčastnilo sa ho 18 detí zo Žilinského a Trenčianského kraja. Všetky deti aj tie najmenšie mali už nejakú lezeckú skúsenosť, aspoň z umelej steny.

 
Spoločné foto pod "Opilcovou skalou". / Príprava na lezenie.

Spoločné foto pod "Opilcovou skalou". / Príprava na lezenie.Počasie sme mali ako na objednávku. Prvú noc sme síce zažili poriadnu búrku, ale ostatné dni sa ochladilo a po neznesiteľných horúčavách bolo veľmi príjemne.
Program tábora bol zameraný hlavne na lezecké aktivity. Staršie a skúsené deti si upevnili lezecké zručnosti, mladšie deti sa učili prúsikovať, naviazať sa na lano osmičkovým uzlom a používať Smart istítko. Okrem lezenia tým, že sme stanovali ,deti si museli upratať v stane, vedieť  sa postarať o svoje veci, umyť  riady, pripraviť si veci na lezenie, pripraviť drevo na táborak a opekanie, pomáhať pri príprave jedla, vlastne všetko, čo súvisí so životom v prírode. Samozrejme, že to zvládli na jednotku.
Piatkové popoludnie boli deti rozdelené do dvoch skupín. Kým mladšie deti prúsikovali, staršie sa zúčastnili ukážky  záchrany a spúšťania zraneného lezca pod vedením "odborníka" Juraja Čaplického, ktorý je inštruktorom skalného lezenia.

 
Pri Porúbskom komíne. / Prúsikovanie v tábore.

Na tábore nechýbali ani tvorivé dielne, tentokrát si deti z pestrofarebných tenkých repšnúr vyrobili náramky, kľúčenky a rôzne iné darčeky.
V sobotu večer sa deti nevedeli dočkať, kedy sa zotmie. Inštruktori pre nich pripravili veľmi zaujímavú a zložitú nočnú hru spojenú s hľadaním pokladu. Deti boli rozdelené do štyroch skupín. Pri plnení rôznych úloh a hľadaní kúskov mapy si vedúci skupín vyskúšali aj nočne lezenie na skalách s čelovkou. Poslednou úlohou bolo zvesiť poklad zo stromu, ktorý sa nachádzal na strome na druhom brehu Rajčianky. Museli sa k nemu dostať po pripravenom lane s kladkou. Aj tuto úlohu po porade “starešinov” zvládli bravúrne.
Počas celého tábora staršie deti “preliezli” takmer všetky Porubské skaly od Horných slnečných až k Porúbskemu komínu. Mladšie si užívali lezenie na Lietačkách a Porúbskom komíne.
Nedeľa sa niesla v duchu pretekov, varenia gulášu  manžel mi Cagáňovcami,  poobede vyhodnotením pretekov a odovzdávaním cien, ktoré si  všetci zaslúžili.
Na záver chcem poďakovať všetkým inštruktorom Jurajovi Čaplickému, Rebeke Gabčíkovej, Monike Kavčiakovej, Matúšovi Mikolajovi, Paťke a Kubovi Rafajdusovcom za celý priebeh tábora, ktorý nemal chybu. Poďakovanie a spokojnosť rodičov a detí je našou najväčšou odmenou.

Anna Čaplická

 
Hry v tábore. / Marko Kavec nesie "poklad" pre všetkých.


Vlado Linek © 1999 - 2023 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30096896