vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 16.04.2024   english version
 Aktuality z ME v športovom lezení v Moskve - deň šesť a sedem
29.11.2020 18:00 | 3513x |

V piatok a v sobotu sa odohrali na ME posledné boje o miestenku na Olympiádu v Tokiu v disciplíne kombinácia. Z nášho tria postúpil do semifinálovej dvadsiatky najlepších len Peter Kuric. Vande Michalkovej unikol postup o 2 priečky a Tomáš Plevko v tejto disciplíne nepretekal. Celý piatok sa súťažilo o postup do finálovej sobotňajšej osmičky. Ráno sa kvalifikácia rozbehla súťažou v lezení na rýchlosť. V nej Peter Kuric obsadil 13. miesto s časom 7.78s. Prakticky ihneď po skončení rýchlosti nasledoval bouldering, v ktorom Peter s 2 topmi a 4 zónami skončil na 16. priečke. A v poobedňajšej obtiažnosti si doliezol pre 11. pozíciu. Po zrátaní všetkých jeho výsledkov skončil v olympijskej kombinácii na konečnom 20. mieste.

Finále bolo napínavé do posledného momentu. Medzi ženami sa napokon z miestenky do Tokia tešila domáca Viktoria Meshkova, strieborná skončila Srbka Staša Gejo a bronz si k susedom odnáša Eliška Adamovská. Rovnako, do posledného momentu, to bolo napínavé aj medzi mužmi – najmä tesný súboj medzi Švajčiarom Saschom Lehmanom a domácim lezcom Alexeiom Rubtsovom. Napokon sa z víťazstva a vstupenky na Olympiádu tešil Rus Rubtsov a bronz si odniesol jeho krajan Sergei Luzhetskii.

Peter Kuric. Foto: Jan Virt, ČR.

Lezenie na obtiažnosť dnes pokračovalo na ME v športovom lezení v Moskve doobedným semifinále, kde sa z včerajšej kvalifikácie prebojovala 26-ka najlepších lezcov. Zo slovenskej výpravy postúpili všetci traja reprezentanti – Vanda Michalková, Peter Kuric aj Tomáš Plevko.

Ako prvý liezol semifinálovú cestu Peter Kuric, ktorý si oproti kvalifikácii polepšil o 2 priečky a celkovo na ME v disciplíne obtiažnosť skončil na 23. mieste. Po sľubnom nástupe prišiel problém v traverzovej časti a pri dlhšom riešení problému rýchlo došli sily. Dobre zabojoval Tomáš Plevko, ktorý v rýchlom slede prešiel problémový traverz doprava a skončil až za ním a ktorý sa rovnako oproti včerajšej kvalifikácii posunul vo výsledkovej listine vyššie a obsadil v tejto disciplíne na ME konečné 16. miesto. Najlepšie sa aj dnes darilo Vande Michalkovej, ktorá veľmi solídnym výkonom skončila na výbornom 14. mieste.

Zhrnutie dneška slovami trénera Iča Kollára: „Dnes v semifinále na obtiažnosť Tomáš liezol veľmi dobre, bez chyby vyriešil nepríjemné pasáže a umiestnil sa veľmi dobre. Peter to prekombinoval v strede cesty, kde boli dôležité jednotlivé sekvencie nôh a to ho nútili robiť iné kroky, ako si naplánoval. Vanda v kľude preliezla veľmi vysoko no výkon nestačil na postup do finále. Dnes do večera čakáme na možnosť postupu Vandy a Petra do kombinácie. Postupuje 20 žien a 20 mužov. Držte palce!!!“

Napokon postúpil len Peter Kuric, z 19. miesta, Vande z 22. miesta utiekol postup naozaj len o kúsok... :-(.

Igor Kollár a Vanda Michalková.

Peter Kuric. / Vanda Michalková. / Tomáš Plevko. Foto: Jan Virt, ČR

Majsterkou Európy v obtiažnosti sa stala domáca pretekárka Viktoriia Meshkova, druhá bola Češka Eliška Adamovská, ktorá skončila úplne rovnako, ale s horším časom a pre bronz si doliezla Molly Thompson-Smith z Veľkej Británie.

Medzi mužmi doliezol najvyššie Švajčiar Sascha Lehmann, strieborný skončil Nicolas Collin z Belgicka a tretiu priečku obsadil Dimitrii Fakirianov z Ruska.

Zajtra je na programe ME voľný deň.

Na ME v športovom lezení v Moskve sa dnes pretekalo v lezení na obtiažnosť. Z našej minivýpravy nastúpili do bojov o medaile všetci traja reprezentanti – Vanda Michalková, Peter Kuric aj Tomáš Plevko. Kvalifikácia o postup do zajtrajšieho semifinále začala ráno o 9.00 hod nášho času.

Najlepšie sa darilo Vande, ktorá postupuje do zajtrajšieho semifinále z veľmi pekného 13. miesta. Vanda: „Po neúspešnej kvalifikácii na bouldri sa mi podarilo dostať do semifinále aspoň na leade. Liezlo sa mi už aj lepšie, ale som odhodlaná dať do zajtrajšieho semifinále čo najviac :-).“ Rovnako aj obaja chalani postúpili - Tomáš postupuje z 20. miesta a Peter z 25. miesta. Tomáš: „Môj výkon bol postačujúci na semifinále. Zajtra sa začína odznova.“ Peter: „Myslím si, že cesty mi celkom sedeli, ale neliezlo sa mi vôbec ideálne. Cítil som únavu zo včerajšieho boulderingu a k tomu mám prsty zodraté do mäsa.“

Aj dnešok pár vetami zhrnul repre tréner Ičo Kollár: „Dnes sa podarilo všetkým reprezentantom postúpiť do zajtrajšieho semifinále. Vanda s prehľadom liezla obe kvalifikačné cesty, Tomáš sa v oboch cestách rozbehol svojim štýlom, pekne riešil kroky, ktoré vzhľadom na jeho výšku musel robiť inak. S Petrom bojujeme s kožou na prstoch, vkuse olepujeme a dávame dole len na ostrých pokusoch. Únava zo včerajšieho boulderingu bola poznať. Ide sa ďalej a plánujeme semifinále, časy rozlezov, presuny do haly, atď.“

V semifinále sa stretne 26 najlepších lezcov z dnešnej kvalifikácie. Pre Vandu Michalkovú a Petra Kurica je výsledok dôležitý aj do celkového súčtu bodov v olympijskej disciplíne kombinácia, v ktorej sa bude bojovať o medaile v piatok a v sobotu.

Kvalifikácia. / Peter Kuric.

Tomáš Plevko. / Vanda Michalková.

Ženskú kvalifikáciu vyhrala Ruska Viktoriia Meshkova pred Češkou Eliškou Adamovskou a treťou Ruskou Dariou Mezentsevou. Medzi mužmi dominoval Švéd Hannes Puman, druhé miesto obsadil Sasha Lehmann zo Švajčiarska a tretí skončil Rus Dimitrii Fakirianov.
Zajtrajšie semifinále začína ráno o 9.00 nášho času a finále najlepších lezcov štartuje večer o 17.00 ženami a o 18.00 polezú mužskí finalisti.

Pondelok patril v Moskve semifinále a finále v boulderingu. Po dobrom výkone v kvalifikácii sme mali v semifinále zastúpenie aj my, keď zo 16. miesta postúpil do najlepšej 20-tky Peter Kuric. V raňajšom semifinále liezol medzi prvými a napokon s dvomi zónami obsadil v boulderingu konečné 19. miesto. Svoje pôsobenie v semifinálovom kole zhodnotil sám Peter: „Bouldre boli pohybovo veľmi pekné. Nebolo zložité ich prečítať. Dva bouldre boli skoky, čo bolo veľmi ťažké stihnúť naskákať do piatich minút. Zvyšné dva išli skôr do sily a techniky.“ Náš reprezentačný tréner Igor Kollár videl dnešné preteky takto: „Peter Kuric dnes v semifinále v samostatnej discipline bouldering nastupoval s veľmi zničenou kožou na prstoch pravej ruky. Aj napriek zvolenej taktike a handicapu s kožou sa mu podarilo umiestniť na 19. mieste. Všetko smerujeme na postup v olympijskej disciplíne - kombinacii. Do nej postupuje 20 najlepších pretekárov, ktorí absolvujú počas pretekov všetky disciplíny.“

V ženskom finále sa predstavilo 6 najlepších lezkýň zo semifinále. Napokon si pre bronz doliezla Srbka Staša Gejo, striebornú priečku obsadila Chloe Caulier z Belgicka a víťazkou ME v boulderingu sa stala domáca lezkyňa Viktorija Meškova.V mužskom finále dominoval Slovinec Jernej Kruder, ktorý si vybouldroval zlato a za ním sa umiestnili domáci reprezentanti – strieborný Sergeji Luzhetskij a bronzový Nikolaj Jarilovets.

Zajtra opäť uvidíme všetkých našich reprezentantov v ich najsilnejšej disciplíne – obtiažnosti. O 9.00 nášho času začína kvalifikácia mužov aj žien v lezení na obtiažnosť. Live stream môžete sledovať tu:

V sobotu 21. 11. 2020 boli na programe preteky v lezení na rýchlosť. Vanda v kvalifikácii dosiahla čas 15.85 s a skončila na 31. mieste. Peter s časom 7,81 s dosiahol 19. miesto, čím si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu do kombinácie. Ani jeden z nich však do vyraďovacieho pavúka nepostúpil. Tomáš sa pretekov v lezení na rýchlosť nezúčastnil. Vo finále žien Ekaterina Barashchuk zvíťazila nad Elizavetou Ivanovou a spolu s bronzovou Juliou Kaplina obsadili stupne víťazov výhradne pre Rusko. Vo finále mužov zvíťazil Danil Boldyrev (UKR) nad rusom Levom Rudatskym, tretí skončil poliak Marcin Dzienski.

Nedeľa patrila kvalifikácii mužov a žien v boulderingu. V raňajšej ženskej kvalifikácii vyliezla Vanda 3 zóny a 1 top a tesne jej z 23. miesta (33 pretekárok) uniklo 20 členné semifinále. Poobede nasledovali naši muži – Tomáš Plevko obsadil s 3 zónami 33. miesto (43 pretekárov) a výborne zaliezol Peter Kuric, ktorý s 5 zónami a 1 topom postúpil do pondelkového semifinále zo 16. miesta.

Ako videl výkony našich reprezentačný tréner Igor Kollár: „Vanda Michalkova podala veľmi dobrý výkon vzhľadom na obtiažnosť bouldrov. Jej dosiahnutý 1 top a 3 zóny však nestačili na postup do semifinálového kola. Peter Kuric s 1 topom a 5 dosiahnutými zónami postúpil dnes na ME dospelých v Moskve do zajtrajšieho semifinále. Štýly bouldrov boli veľmi rozmanité, no Peter dokázal v rámci limitu prečítať a pospájať jednotlivé pohyby do celku. Tomáš Plevko, slovenský reprezentant špecializujúci na obtiažnosť, skúsil bouldrove preteky. Jeho debut nebol zlý.“

Vanka Michalková. / Peter Kuric. / Tomáš Plevko.