vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    100 rokov JAMES    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Nedeľa 22.05.2022   english version
 Horolezec 1/2016
10.03.2016 22:00 | 4084x |
  

Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2016.

Partneri časopisu: AdamsportSport-Outdoor.sk, ElconHorolezecká škola JAMES 

Obsah

Čaká nás aktívny rok (2)
Lezenie pre všetkých (3)
Lezecké steny podporujú reprezentantov (3)
Lezecký program Hory a mesto 2016 (4 - 5)
Daila Ojeda: lezecká kráľovná z Kanárov (6 - 9)
Daila Ojeda patrí v súčasnosti medzi najlepšie skalné lezkyne na svete. K jej najväčším výkonom patrí prelez cesty „Mind Control“ 8c+ v Oliane (Katalánsko), no na konte má aj iné mordy. (Alan Formánek)
Lezecký rok Štefana Bednára (10 - 12)
Štefan Bednár (25) mal mimoriadne úspešný rok 2015. V slovinskej Mišej peči sa mu podarilo preliezť dve cesty klasifikácie 9a. Najprv v máji sa mu zadarilo v Sanski Par Extension a potom na jeseň koncom októbra dal Martina Krpana. (Vladimír Linek)
Slováci v Patagónii (13)
Horolezecká sezóna 2015 (14 – 23)
Mali sme po slabých rokoch výbornú horolezeckú sezónu 2015. A všetkých asi najviac potešili mladí svojimi výkonmi. Prejavilo sa to aj v zostavovaní reprezentačného družstva v alpinizme, kde sú piati seniori, z toho dvaja noví a šesť juniorov. (Martin Heuger)
Boulderingová etika (24 - 25)
Bouldering v prírode nemá svojho rozhodcu, ktorý vás zhodí z balvana, keď dáte nohu za čiaru. Tu ste si sudcami sami, len vy a vaše svedomie. Ak ste dostatočne uvedomelí, ono si vás nájde a kruto sa vám vypomstí. (Oliver Vysloužil)
Malá oblasť s večnými restami Königshöhle (26 - 27)
O lezení, šťastí, a iných amerických malichernostiach... (28 - 30)
Občas sa zamýšľam, čo by som robil, keby som neliezol. Ťažko si to viem predstaviť, lebo leziem dlho a lezenie je tak späté s viacerými aspektmi môjho života, že pri týchto úvahách musím načrieť naozaj hlboko a premodelovať svoj život od počiatku. (Tomaso Greksák)
Novinky: Nielen do hôr (31)
Muztagh Ata (32 - 37)
Náš výstup není v ničem převratný,  ale je to prostě NÁŠ příběh, který vypráví, jak jsme vystoupili (teda já, autor, a Štefan z chaty pod Borišovom – možná jej znáte) na třetí nejvyšší vrchol Pamíru. (Michal Kleslo)
1. československá expedécia Hindukúš 1965 (38 - 41)
Prvá oficiálna československá horolezecká expedícia sa nerodila ľahko, ale v tých rokoch to ani inakšie byť nemohlo. Pôsobila vo Vachánskom koridore  v období  jún až september 1965 v pohorí Hindukúš.  (Peter Hámor)
Naprieč ľadovou sezónou (42 - 45)
K drytoolingu sme prilákali rekordné množstvo ľudí (aj zo zahraničia) a to nielen starých matadorov, ale aj kopec nových a mladých ľudí, ktorých tento druh pohybu v rôznych kombinovaných terénoch oslovil. (Adi Zvara)
Bajo nielen horolezec (46 - 49)
Minulý rok 25. novembra oslávil Ivan Bajo osemdesiate narodeniny. Ivanovi k jubileu gratulujeme, prajeme mu veľa zdravia a želáme bohatú inšpiráciu pri jeho ďalšej tvorbe. (Maroš Šajnoha)
Jano Búrka (50 - 53)
Príbeh o zvolenskej horolezeckej legende, ktorú dnešná generácia nemá veľmi ako poznať. Príbeh o dnešnej uponáhľanej dobe, keď niekedy nevládzeme stihnúť snáď ani vlastnú smrť. (Ján Banko, Ján Hazucha, Igor Koller)
Metod Švec 1948 – 2015 (54 - 55)
Rohatá veža - sprievodca (56 - 57)
Je to prvá veža v hrebeni Granátových veží idúc od Bradavic, o ktorej ju oddeľuje Kvetnicové sedlo a od Granátového rohu zasa Rohatá štrbina. Do Velickej doliny – Kvetnice spadá nevýraznou západnou stenou, kým do Slavkovskej doliny mohutnou a charakteristickou východnou stenou vysokou 200 – 300 m. (Jozef Gurník)
Riskujúci nedočkavci (58 - 60)
Starostlivosť o hroty (62 - 63)
Koniec Pavúkov v Tatrách (63)

Obálka:  Daila Ojeda v ceste Pati pami, 8b, Siurana, Španielsko. Foto: Jan Novak.
Vlado Linek © 1999 - 2022 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  29585150