vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 Skialpstret 2011 - Druhýkrát stretnutie skialpinistov
20.04.2011 19:00 | 28218x |
14. - 17. 4. 2011  

Uskutočnilo sa opäť v horskom hoteli na Popradskom Plese v dňoch 14. - 17. apríla 2011. Deň pred začiatkom sa zima pokúsila dohnať zameškané a v horných partiách dolín nakúrilo až 80 cm ťažkého vlhkého nového snehu. Účastníci stretnutia vrátane štábu sa potom schádzali na mieste s veľmi zmiešanými pocitmi.

 
Deň pred začiatkom skialpinistického stretnutia nám nakoniec nasnežilo. / Inštruktori skialpinizmu vybrali zaujímavé a pekné túry. Foto: Dušan Hudík.

Tak nejak to bolo aj pred rokom. Skalní z vlaňajška nezaváhali, ale asi desiatka prihlásených podľahla obavám... Na Stretnutie teda prišlo 31 účastníkov a 10 členov štábu, z ktorých 7 boli inštruktori - vedúci túr. Práve rozbehnutá Komisia nepretekárskeho skialpinizmu pod vedením Jana Matláka zostavila tento inštruktorský tím: Norbert Švanda, Erik Bizoň, Roman Švanda, Richard Zaprihač, Tomáš Petrželka, Jano Matlák a posledný P. Kostelanský sa nakoniec ospravedlnil. Podmienky v teréne nedovoľovali extrémnejšie túry a tak v piatok i sobotu pôsobili skupiny prevážne v dolinách, vstupovať do sediel a žľabov nebolo ani trochu rozumné.

  
Milan Lizuch počas prednášky venovanej lavínovej problematike. / Hlavný organizátor stretnutia Ján Matlák s Paľom Ballom.

Aj tak po oba dni 5 - 6 hodín pohybu v teréne uspokojilo účastníkov - aspoň veľa frfľania počuť nebolo. Všetky tri večery boli vyplnené programom, veľmi zaujali ochranárske témy prezentované dvojicou strážcov prírody bratov Ballovcov, lavínová problematika podaná Milanom Lizuchom, priblíženie extrémnych zjazdov, ktoré predstavil Miroslav Peťo, nakoniec nedeľný program sa venoval zachranárskej problematike, ktorý začal najprv perfektnou komplexnou prednáškou o elektronických vyhľadávačoch osôb a na to nadviazal praktický výcvik v teréne. No a v sobotu večer sa ešte spustila diskotéka a v tej jednoznačne žiarili účastníci zo Zuberca
A tak podobne ako vlani ani tento rok podmienky väčšinu neodradili a účastníci sa rozchádzali s dobrými pocitmi.

Maroš Šajnoha

 
Účastníci skialpinistického stretnutia si mali možnosť prakticky overiť svoje zručnosti s lavínovými  prístrojmi. / Spokojný úsmev vypovedal o vydarenej akcii.


Po úspešnej minuloročnej premiére Vás pozývame na SKIALPSTRET 2011, zimné stretnutie horolezcov a skialpinistov, ktoré organizuje Komisia skialpinizmu SHS JAMES a HO Iames Bratislava v dňoch 14. až 17. apríla 2011 na Popradskom plese. Programom podujatia budú individuálne a spoločné horolezecké a skialpinisticko - horolezecké túry s inštruktormi horolezectva a skialpinizmu na vrcholy a sedlá v Mengusovskej a Zlomiskovej doline a bohatý večerný program.

Tohto roku prinášame informáciu o skialpinistickom stretnutí trochu neskôr aj z dôvodu kreovania a doplnenia Komisie skialpinizmu SHS JAMES. Na druhej strane termín akcie je už dlhšie aj na webe, aj na kluboch, tak predpokladáme, že všetci záujemci si zarezervovali tento dátum vo svojom programe. A celý SKIALPSTRET 2011 organizuje takmer identický tím ľudí, ktorý toto krásne podujatie odštartoval pred rokom. Podrobnosti a pokyny na prihlásenie sú v prílohe. Všetci organizátori sa tešia na stretnutie s Vami v apríli na Popradskom plese!

Info a pokyny na prihlásenie
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824600