vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
camp
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing
 index » komisie » skialp archív  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Streda 03.07.2024   english version
 3. kolo Slovenského pohára v skialpinizme, Žiarska dolina, Majstrovstvá SR v skialpinizme
12.03.2007 14:00 | 7075x |
10. - 11. 3. 2007

Dňa 10. 3. 2007 sa uskutočnili medzinárodné Majstrovstvá Slovenska v skiapinizme, ktoré boli zároveň 3. kolo Slovenského pohára. V hlavnej kategórii muži dvojice vyhrali Milan Madaj a Jozef Hlavčo z Jamesu Bobrovec.

Počasie opäť ukázalo, kto je v horách pánom, a preto organizátori z TJ Družba Smrečany-Žiar, Skialpinistický oddiel, boli nútení pripraviť za daných podmienok pre pretekárov trate s obmedzenými parametrami. Počas celých pretekov vytrvalo snežilo, viditeľnosť bránila v rozhľade, čerstvo napadnutý sneh zvyšoval nebezpečenstvo lavín a dvíhajúci sa vietor nútil pretekárov poriadne pridať do kroku. Napriek tomu boli pre pretekárov pripravené tri trate, podľa jednotlivých kategórii, pričom hlavná kategória mužov mala tradične vo svojej trati zakomponované prvky horolezectva.

Štart a cieľ bol situovaný (nezvyčajne) na Žiarskej chate odkiaľ trasa pretekov hlavnej kategórie viedla na Prostredný hrebeň, nasledoval zjazd ku „bedni“ a výstup do Smutného sedla odtiaľ pretekári stúpali k zlaňáku na „Strážcu“ nad Smutným sedlom. Stopa v treťom výšľape zaviedla pretekárov „pod Hrubú kopu“ odkiaľ sa krátkym zjazdom dostali  pod Baníkovský kotol. Na pretekárov kategórie mužov čakal ešte záverečný výstup na Hrubú kopu cez rebierko, ktoré bolo zabezpečené fixom. Z Hrubej kopy nasledoval záverečný zjazd za zlej viditeľnosti, a dvojice idúce v druhej polovici štartového poľa prišli do cieľa na Žiarskej chate poriadne vyštípaný od vetra.

Celkovo sa pretekov v Žiarskej doline zúčastnilo 71 pretekárov.