História a súčasnosť športového lezenia v zahraničí
V roku 1985 v olympijskom meste Bardonecchia v Taliansku, Andrea Mellano, člen akademickej skupiny CAI a známy taliansky športový novinár Emanuele Cassarà pozvali najlepších lezcov na skalách a usporiadali preteky s názvom „SportRoccia“. Preteky sa konali na skalách v Valle Stretta. Boli to prvé organizované preteky na obtiažnosť, ktoré začali novú éru moderného športového lezenia. O rok neskôr, v roku 1986 sa Arco di Trento( kde sa konajú preteky doteraz ) stalo hostiteľom druhej akcie Sport Roccia. Finále vyhral francúzsky lezec Patrick Edlinger a jeho krajanka Catherine Destivelle. Viac ako 10 000 ľudí sa zúčastnilo na finále, vrátane siedmich európskych televíznych staníc a mnohých mediálnych firiem. V tom istom roku francúzska federácia zorganizovala prvú indoorovú akciu v telocvični v meste Vaulx-en-Velin,predmestí Lyonu. Potenciálna budúcnosť športového lezenia sa stala jasnejšou, pretože všetci lezci na skalách začali prejavovať záujem o túto novú oblasť svojho športu, dokonca aj tí, ktorí sa na prvý pohľad zdráhali.
Oficiálne uznanie športového lezenia
Francúzska federácia, na medzinárodnej úrovni a Paul Brasset sa snažili presvedčiť UIAA, aby oficiálne uznala športové lezenie, ktoré sa podstatne rozrástlo s pridaním Svetovej série pretekov v roku 1988 a prvým svetovým pohárom v rýchlosti a obtiažnosti v roku 1989. V dôsledku toho založil Brasset novú organizáciu v rámci UIAA, ktorá bola zodpovedná za prípravu fundovaných ľudí, rozhodcov a vytvorenie presných pravidiel pre súťažné lezenie. Na začiatku 90. rokov sa uskutočnilo niekoľko veľkých podujatí v Európe, ako aj v Japonsku a USA. Počas týchto rokov sa rozhodlo, že medzinárodné podujatia budú prebiehať iba na umelých stenách, aby sa eliminoval vplyv na životné prostredie.
Prvé majstrovstvá sveta
V roku 1991 sa prvé majstrovstvá sveta dospelých uskutočnili vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku. Majstrovstá sveta dospelých sa konajú každé dva roky. O rok neskôr, v roku 1992 sa v Bazileji vo Švajčiarsku uskutočnili prvé Majstrovstvá sveta mládeže. Veľká účasť na podujatí ukázala ako stále populárnejšie športové lezenie oslovilo mladú generáciu. Dnes sú Majstrovstvá sveta mládeže každoročnou udalosťou.
Dňa 27. januára 2007 vo Frankfurte nad Mohanom založilo 57 federácií Medzinárodnú federáciu športového lezenia (IFSC). Štatút a stanovy, ako aj predpisy novej medzinárodnej federácie boli prijaté jednomyseľne.V roku 2007 dosiahol počet krajín 80 z piatich kontinentov, ktoré sa zúčastňovali na súťažnom lezení. Dňa 12. februára 2010 Medzinárodný olympijský výbor uznal IFSC a oficiálne ho prijal ako súčasť olympijskej rodiny.
Paraclimbing
Po prvýkrát v roku 2010 bola organizovaná séria IFSC Paraclimbing Cup. Uskutočnili sa v Jekaterinburgu (RUS), Val Daone (ITA) a Chiba (JPN). Prvé Majstrovstvá sveta IFSC Paraclimbing boli organizované v rámci programu jedenástich Majstrovstiev sveta v júli 2011. Športoví lezci so zdravotným postihnutím a aj bez neho boli plne zapojení od slávnostného otvorenia až do
záverečného ceremoniálu. Majstrovstvá sveta Paraclimbing sa konajú každé dva roky, súbežne s majstrovstvami sveta.
Športové lezenie zvolil Medzinárodný olympijský výbor ako demonštračný šport na Olympijských hrách mládeže v čínskom meste Nanjing v roku 2014.
Športové lezenie bolo oficiálne uznané ako nový šport pre Olympijské hry v Tokiu v roku 2020.