kalendár akcií    preteky detí    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia  Utorok 19.01.2021  
 Európsky pohár mládeže - Augsburg 2020
23.09.2020 10:00 | 825x | komentár: 0x
  
Pretekov sa zúčastnilo 148 pretekárov z 19 krajín Európy. Hlavný staviteľ Christian Bindhammer spolu s Honzom Zbrankom a ašpirantom Martinom Jechom pripravili pre mladých lezcov vizuálne, technicky a silovo zaujímavé cesty. Každá veková kategória mala pripravené 2 kvalifikačné cesty a jednu finálovú. Do finále postupovalo 10 najlepších lezcov z kvalifikačného kola. Preteky boli rozvrhnuté na dva dni. V každom dni pretekali tri kategórie, ktoré absolvovali doobeda kvalifikačné a poobede finálové trate. Celá udalosť sa konala bez divákov a bol vysielaný on-line prenos.

Slovensko reprezentovalo 9 mladých lezcov v nových reprezentačných dresoch: Vanda Michalková, Martina Buršíková, Lujza Michalková, Peter Jakabovič, Tristan Sýkora, Andrej Buzaši, Jakub Fábric, Samuel Štefánik a Peter Kuric. Vedúcim slovenskej výpravy bol reprezentačný tréner Igor Kollár. Sprievodný realizačný tím tvorili Anton Pacek, Vladimír Mihál a Dodo Kétyi.
O najlepšie slovenské umiestnenia sa postarali pretekári Vanda Michalková, Peter Kuric a Tristan Sýkora. Vanda Michalková spolu Petrom Kuricom(obaja v kategórii „Juniors“) s prehľadom postúpili do finále, kde obsadili výborné umiestnenia, Vanda 4. miesto a Peter 5. miesto. Tristan, aj napriek svojmu debutu na pretekoch mládeže taktiež postúpil do finále, kde skončil na 10. mieste v kategórii „Youth B“. Martina Buršíková, Lujza Michalková a Peter Jakabovič na svojich prvých zahraničných mládežníckych pretekoch zabojovali a odniesli si - Lujza 16. miesto, Martina 21. miesto a Peter 31. miesto v kategórii "Youth B". Jakub Fábric 25. miestom a Samuel Štefánik 29. miestom (obaja v kategórii „Youth A“), spolu s Andrejom Buzašim 23. miestom (v kategórii „Youth B“ si overili svoju výkonnosť.
Pre všetky zahraničné výpravy to boli prvé medzinárodné preteky v tomto roku. Naším cieľom bolo absolvovanie zahraničných pretekov so začínajúcimi lezcami, ktorí tak zažijú atmosféru a získajú čo najviac skúsenosti s pretekaním v zahraničí. Ďalším cieľom bola samozrejme účasť skúsenejších pretekárov, aby si mohli v dobe hygienických opatrení odpretekať aspoň jednu udalosť. Ďalším cieľom bolo vytvorenie čo najlepšieho zázemia pre našich športovcov. Na záver reprezentačný tréner absolvoval individuálny rozhovor s každým zúčastneným reprezentantom. Rozoberali sa témy ako pôsobenie na pretekoch, rozobratie slabších stránok a následné zameranie do ďalšieho tréningu.
Ďakujem všetkým športovcom za výbornú reprezentáciu Slovenska. Tiež za výbornú pomoc Vladovi Mihálovi, ktorý sa staral o rýchle informácie pretekárom počas udalosti a jeho sledovanie jednotlivých pokusov. Dodovi Kétyimu za perfektné zábery. Tonovi Pacekovi za pomoc pri poslednom koučovaní pretekárov a Jurajovi Michalkovi pri nastavení Vandy a Lujzy.

16.9.2020 streda
Po niekoľko dňovej príprave pretekov sa presúvame dvomi autami cez Rakúsko do nemeckého Augsburgu. Ďalšie auto s Vandou, Lujzou a Jurajom Michalkom príde na miesto pretekania s Innsbucku. Najprv ideme na ubytovanie, lebo podľa manuálu môže ísť na technický meeting len jedna osoba. Po absolvovaní stretnutia a ďalších informácii sadám do auta a presúvam sa na ubytovanie. Je to autom len 12 minút a aj to treba zahrnúť na nasledujúci deň do programu.... Stretnutie s pretekármi, ktorí na nasledujúci deň súťažia trvá pol hodiny. Štartovné listiny nie sú a budú vydané až nasledujúci deň pri registrácii. To nie je dobré pre lezcov čo pôjdu do tretieho miesta štartového poradia... Ešte si prebehnem trate na videopredleze...

17.9.2020 štvrtok
Dnes pretekajú 3 kategórie "Youth B male" s našimi pretekármi Tristan Sýkora, Peter Jakabovič a Andrej Buzaši. "Juniors female" s Vandou Michalkovou. Všetci s rúškami na tvárach čakáme, kedy organizátor vydá štartové listiny. Nakoniec sa to podarilo s polhodinovým oneskorením. Andrej Buzaši ako hneď druhý v poradí nalieza do cesty. Po bojovaní vo vrchných partiách cesty to zatiaľ vyzerá slušne. Na druhej kolmej, až mierne technickej ceste sa mu nepodarí preliezť jeden s kľúčových krokov a to sa odrazí na výsledku. Tristan nalieza do prvej svojej cesty a tečuje topovýchyt. Vzhľadom na jeho prvé preteky je to výborný vstup do pretekania. Vôbec nie je nervózny a preteky si užíva. A to je fajn. V druhej ceste urobí zopár drobných chybičiek, ktoré ale nevadia od postupu do finále. Vo finále, ktoré sa liezlo štýlom OS, výborne zaliezol vzhľadom na jeho debut na zahraničných pretekoch. Peter Jakabovič si na svojich pretekoch s drobnými chybami odniesol síce 31. umiestnenie, ale určite ho to namotivovalo do ďalšieho tréningu. Vandin prvý nález bol rýchly. Vyliezla do vrchnej časti cesty s istotou. V druhej ceste len potvrdila svoje skúsenosti a s istotou sa prebojovala do poobedňajšieho finále. Finále zaliezla bez chýb a so svojou bojovnosťou vybojovala najlepšie slovenské umiestnenie.

18.9.2020 piatok
Na programe sú tri kategórie, v ktorých máme zastúpenie Petra Kurica, Jakuba Fábrica, Sama Štefánika, Lujzu Michalkovú a Martinu Buršíkovú. Po zverejnení štartových listín mali začiatky pokusov na cestách +/- spoločné. Rozcvičenie a rozlez prebiehajú súčasne. Lujza Michalková a Martina Buršíková, prvý krát na zahraničných pretekoch mládeže, si skúsili pretekárske cesty, v ktorých netreba podceňovať žiaden pohyb. Obidve pokojne a s bojovnosťou zaliezli v oboch cestách veľmi dobre. Síce to nestačilo na postup do finále, ale do budúcnosti je veľký potenciál na výborné výsledky. Skúsený pretekár Peter Kuric nenechal nič na náhodu a s prehľadom postúpil z kvalifikácie. Vo finále (OS) zaliezol výborne, ale drobné chyby v traverze v strede cesty ho stáli pódiové umiestnenie. Jakub Fábric v prvej ceste zabojoval a doliezol do vrchnej časti steny. Pri druhej ceste však po zaváhaní nedotiahol pohyb a neprebojoval sa na vyššie umiestnenia. Samo Štefánik liezol v kvalifikácii v spodných partiách rýchlo a bez chýb, no silovo/telové kroky v ceste ho stáli veľa síl.
Text: Igor Kollár
Foto: Dodo Kétyi

Odkaz na kompletné výsledky


Martina Buršíková/Andrej Buzaši/Jakub Fábric - kvalifikácia

Peter Kuric/Lujza Michalková/Peter Jakabovič - kvalifikácia

Samuel Štefánik/Tristan Sýkora/Vanda Michalková - kvalifikácia

Vanda Michalková/Peter Kuric/Tristan Sýkora - finále

slovenská výpravaVlado Linek © 1999 - 2021  28206594