kalendár akcií    preteky detí    olympijský šport    dokumenty    história
 športové lezenie  Odhlásiť    Piatok 19.04.2024
 Majstrovstvá SR v lezení na obťažnosť a rýchlosť
14.12.2020 17:00 | 2717x |

Sobota patrila obťažnosti. V mužskej kategórii sa nakoniec zaregistrovalo celkovo 16 lezcov v kategóriách od U16 po mužov. Rovnako, ako aj pre ženy, boli pre nich prichystané 3 kvalifikačné a 1 finálová cesta od hlavného stavača Jakuba Švuba. Kvalifikácia odštartovala od 9.00 hod a postupne roztriedila štartové pole a vyprofilovala finálovú desiatku. Obdobne to bolo aj u žien, ktorých sa zaregistrovalo osem. Do finále postupovali všetky.

Lujza Michalková. /  Lenka Mičicová.

Finále sa začalo za prítomnosti kamier RTVS, TA3 a TV JOJ o 17.00 hod. Mužská cesta mala obťažnosť približne 8b+. Kľúčovým miestom bol silový boulder za obliny približne v 2/3 cesty, cez ktorý sa dostali len dvaja lezci – Peter Kuric, ktorý vypadol tesne na jeho konci a Tomáš Plevko, ktorý ho ako jediný elegantne preliezol a skončil až pár chytov pod topom. Tým s prehľadom obhájil titul a stal sa majstrom SR pre r. 2020. Na začiatku kľúčového bouldra spadli z rovnakého chytu rovnako dvaja lezci – Tomáš Buček a Jakub Fábric, ale kvôli lepšiemu výsledku z kvalifikácie skončil na bronzovej priečke Tomáš Buček.

Ženská cesta mala obťažnosť okolo 7c+. Karty v poradí miešalo najlepšie trio z kvalifikácie – mládežníčky Martina Buršíková a Lujza Michalková s nestarnúcou Lenkou Mičicovou. Martina Buršíková doliezla tesne pod top a zabezpečila si bronzovú medailu, chyt pod topom zastavil Lenku Mičicovú, ktorá tak obsadila striebornú priečku. Lujza Michalková síce neudržala top a vypadla až z neho, ale bol to najlepší ženský výkon, ktorý jej zabezpečil titul majsterky SR pre aktuálny rok.

V chlapčenskej kategórii U 16 zvíťazil Tristan Sýkora pred Martinom Matúšekom a Eliášom Kyselom, u dievčat sa majsterkou stala Lujza Michalková, druhá skončila Martina Buršíková a tretia skončila Sára Šimeková.

V juniorskej kategórii U 18 zvíťazil Jakub Fábric, striebro získal Samuel Štefánik a bronz Filip Hromada.

Mužskú kategóriu U20 ovládol Peter Kuric pred Tomášom Bučekom a u žien Marína Masláková pred Rebekou Ozniakovou.

V kategórii „veteránov“ mala zastúpenie u mužov len veková skupina 60+ a u žien 40+, obidve len po dvoch štartujúcich. U mužov boli výsledky veľmi tesné a prvenstvo si vybojoval Dušan Kultan pred Petrom Vitkovským. U žien s prehľadom zvíťazila Lenka Mičicová pred Evou Schoneckerovou – Kováčovou.

Tomáš Plevko. / Martina Buršíková. / Peter Kuric. Foto: Dodo Kétyi.