kalendár akcií    preteky detí    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia  Odhlásiť    Nedeľa 24.01.2021  
 Majstrovstvá Slovenska detí U10 - U14
29.09.2020 12:00 | 1326x | komentár: 0x
26. - 27. 9. 2020  
Posledný septembrový víkend, v dňoch 26. - 27. 9. 2020 sa v modernom lezeckom centre LASKALA v Žiline konali Majstrovstvá Slovenska detí v športovom lezení v disciplíne obtiažnosť a zároveň druhé narodeninové OPEN preteky pre začiatočníkov LA SKALA cUP 2020. Deti si v príjemnej lezeckej atmosfére výborne zapretekali. Počas dvojdňových pretekov sa rozhodlo o majstroch Slovenska detí v kategóriách U10, U12 a U14 za rok 2020. Pretekov sa zúčastnilo a na štart postavilo rekordný počet 122 detí. Bohužiaľ, mnoho z prihlásených detí sa na štart nedostavilo z dôvodu COVID-19 situácie, množstvo detí a ich rodičov sa ani z tohto dôvodu na preteky neprihlásilo. Z pôvodne avizovaného veľkého množstva detí z okolitých krajín sa zúčastnili deti len z Poľska. Škoda tohto momentu, pretože ináč sa dá predpokladať, že by sa pretekov zúčastnilo možno aj neskutočný počet 200 detí. Počas pretekov sa usporiadatelia snažili čo najprísnejšie (v rámci možností) dodržiavať a zachovávať hygienické pokyny.

Na sobotnú kvalifikáciu MSR stavitelia pripravili 12 ciest – pre každú kategóriu 4 cesty rôznych obtiažností a rovnako 4 cesty pre najmenšiu kategóriu U8 – LA SKALA cUP. Pri stavbe a príprave pretekárskych ciest odviedol výbornú prácu hlavný staviteľ ciest Jakub Švub a taktiež Dávid Závacký, Martin Jech (ČR) a domáci pomocný staviteľ ciest Marek Kočvara. Cesty v kvalifikácii boli postavené tak, aby si zaliezli všetky deti - od začínajúcich až po výkonnostne naladených lezúňov. Do nedeľňajšieho semifinále postupovalo z každej kategórie 16 detí. Semifinálové cesty liezli všetky kategórie štýlom FLASH – pre každú kategóriu bola pripravená jedna cesta. Pri výbornej atmosfére, povzbudzovaniu a bojovných výkonov detí sa nakoniec rozhodlo o finalistoch.

Do finále MSR detí sa dostalo najlepších 8 detí v každej kategórii (pri dievčatách U14 vzhľadom na vysoký počet poľských lezkýň na základe Vykonávacích predpisov pre preteky v športovom lezení SHS JAMES,postúpilo až 11 dievčat). Finále sa liezlo už štýlom OS. Deti museli absolvovať izoláciu, predstavenie pred publikom, prehliadku ciest, tak ako je to pri veľkých a zahraničných pretekoch. Zažili tak atmosféru pretekov s pravidlami, s ktorými sa budú stretávať na významných pretekoch. Počas finále vládla prijemná atmosféra vzájomného povzbudzovania. Náročné cesty a výborná bojovnosť rozhodla o majstroch Slovenska detí za rok 2020.

Víťazi pretekov a majstrami Slovenska sa v kategórii za rok 2020 U10 stali Dorota Kopková (HK JAMES LEVICE), ktorá sa na pretekoch umiestnila za prvou Łucjov Ciborowskou (POL) a Juraj Gondžúr (K2 Žilina), medzi dievčatami v U12 sa najlepšie darilo Natalii Bernat (POL) a majsterke Slovenska Tamarke Urdovej (Move Up Academy Košice), medzi chlapcami v kategórii U12 zvíťazil Peter Tončko (HK Prometeus Handlová). V najstaršej kategórii U14 si po víťazstvo na pretekoch doliezla Maja Oleksy (POL) a majsterkou Slovenska sa stala Lea Slobodová (Lezecká akadémia Bratislava), z chlapcov Filip Matejička (Lezecký klub LA SKALA Žilina).

Šikovným deťom na pretekoch LA SKALA cUP 2020 kategórie U8 bolo pridané superfinále, aby sa po 4 TOP-och z kvalifikácie rozradili najlepší lezci a lezkyne. Táto kategória bola vyhlásená už v sobotu – medzi dievčatami 1. miesto – Petra Kapsdorferová, 2. miesto – Melánia Maturová, 3. miesto – Tanya Mazúrová (všetky z lezeckého klubu LA SKALA) a medzi chlapcami 1. miesto – Maciej Bernat (POL) , 2. miesto – Anton Martin Kaššák (JAMES JUNIOR TEAM BA) , 3. miesto Martin Wölcz (LA SKALA).

Výsledky MSR detí 2020 medailové umiestnenia:

Kategória U10 dievčatá:


1. Łucja Ciborowska, Poland, Sekcja Wspinaczkowa Murall
2. Dorota Kopková, HO JAMES Levice
3. Eliška Bodorová, HK Slaňák Vranov nad Topľou
4. Nadiia Korzhova, James Junior Team Bratislava

Kategória U10 chlapci:

1. Juraj Gondžúr, K2 Žilina
2. Jakub Hauptvogel, Lezecký klub LA SKALA
3. Samuel Lipták, Lezecká akadémia Bratislava

Kategória U12 dievčatá:

1. Natalia Bernat, Poland, Murall/UKA
2. Melania Jasinska, Poland, Agama
3. Tamarka Urdová, Move Up Academy Prešov
4. AuróraUhríková, HK Rozlomity Košice
5. Michaela Sluková, HK Baník Prievidza

Kategória U12 chlapci:

1. Peter Tončko, HK Prometeus Handlová
2. Michal Mihál
3. Šimon Jakubec, LK LA SKALA Žilina

Kategória U14 dievčatá:

1. Maja Oleksy, Poland, AZS PWSZ TARNOW
2. Lea Slobodová, Lezecká akadémia Bratislava
3. Pola Pietkiewicz, Poland, Murall/UKA
4. Natalia Włodarczyk, Poland, KWS Klif Tarnowskie Góry
5. Katarína Holá, Lezecká akadémia Bratislava
6. Martina Stokowiec, Poland
7. Aneta Truongová, LK LA SKALA Žilina

Kategória U14 chlapci:

1. Filip Matejička, LK LA SKALA Žilina
2. Artur Pankúch, HK Rozlomity Košice
3. Filip Buček, HK Manín Považská Bystrica

Kompletné výsledky U10-U14 (.xlsx)
Kompletné výsledky U8 (.xlsx)

Ešte na záver tohto krátkeho reportu vás všetkých účastníkov požiadame o spätnú väzbu na formát pretekov, prípadne odozvu na iné témy... pokiaľ máte poznámky, nech sa páči, adresujte ich členom Komisie športového lezenia SHS JAMES na e-mailovú adresu preteky@james.sk

Vlado Linek © 1999 - 2021  28221372