odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier » výstupy v tatrách  Odhlásiť    Utorok 15.06.2021  
 Nové cesty v Tatrách
16.10.2009 11:00 | 6412x |
  

Ivan Staroň spravil v lete v Tatrách dva prvovýstupy. Najprv to bola cesta s Antom Suchým Pokoj duši na Nižnú Slavskovskú Baštu a potom prvovýstup Moylan na Mlynickom Solisku spolu s Marekom Belopotockým.

Prvovýstup Pokoj v duši na Nižnú Slavskovskú Baštu

Koncom júla sa nám podarilo Tonom Suchým urobiť novú cestu na Nižnú Slavkovskú Baštu z Veľkej Studenej doliny. Cesta má samostatnú líniu a vedie medzi cestami Jackovič & spolulezec (vľavo) a Jačkovič & Pšenek (vpravo). Cesta sleduje výrazný kút (2 dĺžka) a potom prechádza ponad previsy a končí kútom doprava. Nazvali sme ju Pokoj v dusi a jedná sa o pekné lezenie v pevnej skale.

Prvovýstup Moylan na Mlynickom Solisku

Prvý septembrový deň 2009 sa nám s kamarátom Marekom Belopotockým podarilo urobiť novú cestu na Mlynické Solisko vo východnej stene (z Mlynickej doliny). Cesta má peknú samostatnú (cca 15 m 1 dĺžky je spoločných s cestou Quo Vadis) logickú líniu medzi cestami Fabianová - Medvec a Quo Vadis. Volá sa Moylan, má 4 dĺžky, vedie v pevnej skale a sleduje systém špár až pod vrcholový kút (vľavo od kútu, ktorým ide Quo Vadis). Kľúčové miesto cesty je práve tento kút, v ktorom sa človek musí krútiť ako had :-), aby ho preliezol. Zlaniť sa dá zo zanechaných slučiek na 2 x 60 m.

Ivan Staroň (HO James Bobrovec)

 

  
Moylan, 1. dĺžka.
Vlado Linek © 1999 - 2021  28641340