odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier » výstupy v tatrách  Odhlásiť    Streda 22.03.2023  
 Dva prvovýstupy v Batizovskej doline za dva dni
04.10.2020 09:00 | 2458x |
  

Dvojici Ivan Staroň a Miro Sim sa podarilo v dňoch 14. a 15. septembra 2020 spraviť dve nové cesty na Batizovskom štíte a Kostolíku.

Batizovský štít - Pilierissima

Predĺžené letné počasie v Tatrách sme s Mirom Simom využili naplno a podarilo sa nám vyliezť parádnu novú cestu na Batizovský štít. Líniu. Výrazný pilier ktorý nebol doteraz prelezený priamo. Pravou častou tohto piliera (stenou) a s časti aj priamo pilierom (cca 120m z 350m dĺžky piliera) vedie cesta “Čihulov pilier“. V stene sme boli 10 hodín. Vyliezli sme šesť dĺžok, urobili šesť štandov (vždy 2 nity) a dali iba 2 postupové nity. Štvrtá ľahká dĺžka je spoločná s dĺžkou cesty “Čihulov pilier“. Tá pod previsnutou vežou odbáča doprava, naša nová cesta vedie priamo hore platňou a neskôr previsnutú vežu oblieza zľava. V tretej dĺžke sme našli starú skobu so slučkou. Aj v prstovej špáre na začiatku piatej dĺžky bola skoba s kruhom a vyššie (pod previsnutou stenou) skoba s lanom. Je jasné, že lezci skúšali vyliezť tento pilier priamo. Previs v tretej dĺžke sa im isto preliezť aj podarilo (ako variant cesty “Čihulov pilier“), no piatu dĺžku nedokázali preliezť. Lezenie je tu ťažké, možnosti istenia slabé. V druhej polovici tejto dĺžky nás to pri lezení vytlačilo do západnej steny piliera. Skala tu bola silno pokrytá lišajníkom a možnosti na zaistenie zlé. Bolo tu treba liezť a nemyslieť moc na istenie. No vyšlo to a dĺžku sme preliezli voľne. Posledná dĺžka v sebe ukrýva čerešničku na torte v podobe perfektnej hand jam špáry. Cestu sme ukončili na vežičke v mieste, kde sa už napája na cestu “Čihulov pilier“. Ňou (jedna dĺžka) sa dá doliezť na vrchol, alebo zlaniť dole novou cestou. To bol aj jeden z cieľov. Urobiť bezpečnú zlanovaciu líniu v tejto časti steny. Na opakovanie cesty odporúčam zobrať skoby a veľký friend (kamalot č.3 - č.4) do špáry v poslednej dĺžke. Líniu tejto novej cesty som mal dôkladne naštudovanú roky dopredu. Na Batizovskom štíte mám vylezených 12 ciest, cestu “Čihulov piler“ dva krát. Vedel som presne kadiaľ chcem liezť a tak sa nám to aj vyliezť podarilo.

Kostolík – Orion

Deň po Batizáku sme ešte vyliezli novú cestu na Kostolík. Opäť logická jasná línia. V druhej dĺžke je pekný položený kút, ktorý začína špárou v mierne previsnutej stene. Pod špárou sme našli pomerne novú skobu. Bola zabitá z trávnatej plošiny (nie z lezeckej pozície) a myslíme si, že šlo o štandovaciu skobu. Niekto to tu skúšal pred nami, no ďaleko sa nedostal. Špára bola totálne zarastená kvetmi lišajníka, machu. Skúšal som jamovať, no cez tú vrstvu lišajníka sa to proste nedalo. Párkrát som musel odsadnúť do friendov a špáru vyčistiť drôtenou kefou. Potom to už šlo, hoci nie ľahko. Kút bol super s jedným ťažším miestom na konci. Tretia dĺžka je ľahká a v peknej skale. Celá cesta sa dá výborne zaistiť friendami a preto sme tu nič nevŕtali.
Prajeme pekné lezenie.

Ivan Staroň (HO James Bobrovec) a Miroslav Sim (HK Jasná)


 

Batizovský štít, Pilierissima, 7.
 
Kostolík - Celkom výživná špára do kopca. Musel som ju očistiť od hrubej vrstvy lišajníkov a machu. Potom to už šlo. / Na konci kútu treba ešte celkom liezť.
Vlado Linek © 1999 - 2023  30168508