odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier » výstupy v tatrách  Odhlásiť    Nedeľa 03.12.2023  
 Nová cesta na Žltke, Passage Cardiac, 310 m, 8-/8
17.09.2020 20:00 | 2120x |
  

Olá borci, posielam zopár info k novej ceste.

Žltá stena SV – Passage Cardiac
310m, 8-/8 UIAA
29.8.2020 - 15.9.2020
Richard Nemec, Matej Prcín

Počas posledných dní sa nám podarilo preliezť novú cestu v Žltej stene. Cesta reprezentuje všetko čím je Žltka nechválene známa. Kto už v tejto dobrodružnej stene liezol (niečo iné ako Korosadowicza...), tak vie o čom hovorím. Za perfektnou a čistou skalou sa treba vydať inam, tu vás čaká dobrodružstvo, ktoré vie rozpumpovať lezecké srdiečko. A preto Passage Cardiac...
Ale aj tak sa jedná o perfektné lezenie, kľúčové miesta sú v kompaktnej skale a svojou obtiažnosťou je to aktuálne najťažšia cesta v stene! Štandy sú vŕtané a v kritických miestach je pridané postupové istenie.
L1 – 6- UIAA, 57m
Dĺžka začína vpravo po pilieri od výrazného kúta (chroustová cesta), vyššie sa napája do výrazného diagonálneho komína, z ktorého po cca 6-7m vylieza priamo hore stienkou (nit) na rampu pod výraznou platňou. Napravo od stienky sa ťahá kút so skobami (výlez Chroustovej cesty). Pozor na trenie lana!
L2 – 8-/8 UIAA, 45m
Perfektná, výrazná platňa v tvare srdca. Vpravo od štandu naliezame priamo do stienky (2x nit, kľúč) a pokračujeme priamo hore do špár, ktoré diagonálne ubiehajú doľava pod previs. Cez previs a vzdušným dolezom do štandu.
L3 – 4 UIAA, 45m
Traverz pod druhú výraznú platňu. Dĺžka sa napája na rampu, ktorou ide Korosadowicz. Štand je z Korosadowicza a nachádza sa pod nástupom do Čiernej škáry.
L4 – 7- UIAA, 50m
„Mentálny cirkus“, v dĺžke je osadených postupových 6 nitov. Lezenie nie je náročné po fyzickej stránke ako skôr po mentálnej. Po preleze sme sa rozhodli stenu prečistiť ale v rámci veľkého ohrozovania ceprov chodníkových sme nezhodili úplne všetko a jednu vežičku by sa ešte patrilo poručiť do doliny. Od posledného nitu odlez krásnou platňou do štandu na hrane steny.
L5 – 5+ UIAA, 57m
Nastupujeme do krásneho kúta z cesty „Belevue“ a po asi 10m traverz doprava do „drobným-machom zarastených“ kútov a platní. Nimi stále diagonálne doprava až do vhĺbenia, v ktorom sa napájame na výlez z Petríkovej cesty.
L6 – II-III UIAA, 60m
Zo štandu výlez na hranu a po hrane na vrchol. Ťažší variant vedie doprava popod markantný previs a napája sa do Cagášika (6 UIAA). Pokiaľ ostanú sily, je ťažší variant rozhodne lepší :)
Vlado Linek © 1999 - 2023  30534229