odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier » výstupy v tatrách  Odhlásiť    Nedeľa 03.12.2023  
 Biskupská čiapka, V chráme čiernych oblakov, 7
14.09.2020 08:00 | 2553x |
  

Koncom augusta sa nám spolu s Mirom Simom podarilo preliezť novú cestu v Tatrách. Cesta vedie v málo známej, no peknej JZ stene Biskupskej čiapky. Vrchol Biskupskej čiapky sa nachádza v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier medzi Východným Batizovským sedlom a Zadným Gerlachom.


JZ stena Biskupskej čiapky.

Doteraz v tejto stene bola vylezená iba jedna cesta – cesta “Bakoš, Petrík, Neumann“ z roku 1971. Koncom augusta sme s Mirom pridali druhú. Po prelezení "Bakoša" začiatkom augusta, sme v stene našli možnú líniu novej cesty. Hneď sme sa pustili do novej línie a v ten deň sa nám podarilo vyliezť dve dĺžky. Dalo by sa aj viac, no ja som pri ťahaní druhej dĺžky dostal psychický blok. Bál som sa, nedokázal som liezť ďalej. Chrobák v hlave však vŕtal a vŕtal. Vrátili sme sa vo štvrtok 27. 8. 2020. Deň, kedy prišlo výrazné ochladenie a bola riadna kosa a vetrisko. Skoro dve hodiny sme stepovali pod nástupom a nevedeli si predstaviť ako sa v týchto skoro zimných podmienkach dá liezť. No Miro je bojovník. Zavelil, že ideme a tak sme šli. Vyliezli sme to! Tretiu dĺžku Miro prehákoval, ja som v nej na TR vyberal istenia, čistil chyty a s odsadmi dĺžku preliezol. Na pohľad nevábne vyzerajúca dĺžka v sebe ukrýva zospodu neviditeľné chyty a v skutku pekné lezecké kroky. Štvrtá a piata dĺžka je krásne lezenie so skalou ako na Volovke. Cestu sme ukončili na veži pred hlavným vrcholom Biskupskej čiapky. Odtiaľto sa dá zliezť do sedielka a doliezť na vrchol cestou Bakoša, alebo zlaniť našou cestou. Plán, že tretiu dĺžku vyleziem RP zlyhal. Po zlanení na druhý štand sa ukázalo, že by bolo veľmi problematické odtiaľto stiahnuť lano. Lano by sa na 90% zaseklo v špáre nad kľúčovým miestom. Kvôli neskorému času sme si nemohli dovoliť komplikácie. Ja som ostal na druhom štande, Miro zlanil na prvý a spoločne sme lano dokázali stiahnuť. RP prelez ostane na niekoho po nás. Je to pekná cesta. Veľmi si ju vážim. Verím, že nebude dlho čakať na prvé opakovanie a prvý (RP) prelez.

Ivan Staroň (HO James Bobrovec) a Miroslav Sim (HK Jasná)

  
Miro v kútiku prvej dĺžky. /  Tretia dĺžka - friendy, skoby, jedničky, 2 nity, rebríčky... / Na vŕšku piliera.
 
V ťažšom mieste druhej dĺžky. / Štvrtá dĺžka - pilier so skalou ako na Volovke.
  
Posledná dĺžka v pevnej skale s jedným strmším výšvihom. / Štastný to človek pridáva druhý nit na prvý štand. / Osvietený muž hehe.
 
V chráme čiernych oblakov, 7. / Detail steny.
 
V chráme čiernych oblakov, 7. / Bakoš, Petrík, Neumann, V A1.
Vlado Linek © 1999 - 2023  30534257