odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier » výstupy v tatrách  Odhlásiť    Streda 22.03.2023  
 Nové cesty na Ostrve
11.08.2020 16:00 | 4234x |
  

Ahojte Jamesáci, začína Tradičný horolezecký týždeň JAMES. Za posledné štyri roky sme vyliezli v masíve Ostrvy zopár nových ciest. Vyliezli, ale  aj ich odistili a očistili od voľných blokov.

 
Pracovná fotografia časti cesty Dospelosť na Prostrednú Ostrvu. Bodky sú nity, dvojbodky štandy. Foto: Rado Staruch / Hrebeň nad Zvonom (cesta Jana Horvátha). Bodky označujú nity N1 a N2. Šípka zlaňák (60m). Marci Kuníková Šoltésová v trinástej dĺžke cesty Dospelosť. Foto: Rado Starúch

Pred šiestimi rokmi, sme v Tatrách urobili prvú, skutočne horolezeckú cestu pre deti. Mnohí vtedy pochybovali, ale dnes má Jubilejná na Velický zub stovky prelezení, a to nielen tých detských. Možno sa už stala aj tatranskou klasikou.  Našou základnou myšlienkou, po ukončení projektu v masíve Velických Granátov, bolo zachovať vzniknutý koncept bezpečnosti a urobiť pár ciest aj pre dospelých. Najmä pre začínajúcich lezcov a lezcov lezúcich viacej pre radosť, ako pre výkony. Vedeli sme, že naďalej chceme 100% štandy, dĺžky do 30 metrov a borháky, nielen ako bezpečné postupové istenie, ale aj s funkciou orientačnou a psychologickou. K tomu veľmi presné opisy, fotografie a schémy. Ako dejisko číslo dva, sme si vybrali Ostrvu. K osemnástinám našej školy horolezectva a skialpinizmu, tak vznikla cesta Dospelosť. O rok neskôr Matematika tmy a svetla a nakoniec Aviatika spánku a bdenia. Tieto dve sú venované našim kurzistom, ktorí nezahynuli v horách, ale už sú tu s nami iba v spomienkach. K tomu sme pridali ešte niekoľko kratších ciest. Náš projekt v Ostrve ešte nie je ukončený. Na ďalších cestách pracujeme. Nemáme ešte dokončené potrebné fotografie a schémy. Keďže ale dnes začína THT 96 priamo pod Ostrvou, rozhodli sme sa zverejniť aspoň veľmi presné opisy ciest. Zatiaľ bez nákresov, lebo ich ešte nemáme hotové. Cesty dávame pri tejto príležitosti do "testovacej" prevádzky. Ďakujeme za podporu zo strany SHS JAMES, v podobe borhákov Brko a lepidla Hilti a taktiež Štátnym lesom TANAPu, za ústretovosť. Počasie vyzerá nadpriemerne dobre, tak k tomu prajem aj podobné výkony.

Veľa radosti pri lezení praje
Martin Murár

Aviatika spánku a bdenia
Dospelosť
Matematika tmy a svetla
Zádušná a Tradičná


Dospelosť.

 
Vlado Linek © 1999 - 2023  30168603