odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier » výstupy v tatrách  Odhlásiť    Streda 22.03.2023  
 Východný Železný štít – Matejov kút, 8-
17.07.2020 06:00 | 3117x |
  

V nedeľu 5. 7. 2020 sa nám dačo parádne podarilo. Podarilo sa nám urobiť novú cestu na Východný Železný štít. To bol deň!

 
Východný Železný štít skoro ráno. / Pohľad na systém špár v platni prvej dĺžky.

Mesiace dopredu naštudovaná linka, stály spoľahlivý parťák Miro a priaznivá konštelácia hviezd vyústila do prelezenia parádnej novej cesty v tejto známej stene. Výrazný kút v pravej časti steny si priam pýtal byť vylezení. A tak sme ho s veľkou radosťou preliezli.

   
Začiatok našej novej cesty. / Obtiaže sa stupnujú a treba sa tu riadne vykrúcať. / Dva postupove nity tu isto potešia každého.

Kút susedí s kútom vylezeným v roku 1970 – cesta Kriššák - Orolín V A2 (voľne cca 7. Info od Mira Peťa, ktorý cestu preliezol v roku 2002 voľne OS). Prvá dĺžka prestavuje lezenie v kompaktnej položenej platni sústavou tenkých špár s previštekom v polovici. Je dobre zaistitelná malými friendami + jeden nit v ťažšom mieste nad previštekom. Druhá dĺžka je kľúčová. V cca piatich metroch sme našli starú skobu. Pri lezení som ju vytiahol rukou. Krásna 20cm dlhá historická skoba. Nad ňou už nebolo nič a sme presvedčení, že od tejto skoby vyššie nikto nikdy nebol. Ak by bol, musel by tam po sebe nechať x skôb, keďže lezenie tu nie je vôbec ľahké. Obtiažnosť tejto dĺžky graduje až po samotný záver. Viac ako chvíľu mi trvalo kým som tu od hrubej vrstvy machu očistil skúpe chyty, navŕtal dva nity a vymyslel nie ľahký software. Následne som to s veľkým vypätím síl a aj so zvukovými efektami preliezol. Uf. Celkom ťažký flek. Táto dĺžka mi trvala 2,5 hodiny! Tretia dĺžka vedie po ľahkom hrebeni na vrchol „rohu“ a ešte kúsok ďalej ku štandu. Cestou sa dá zlaniť a štandy (2 nity) sa dajú použiť aj do cesty Kriššák - Orolín. Pri zlanovávaní sme druhú dĺžku odľahčili od voľných blokov a aj čiastočne očistili trávou zarastené špárky. Tým vzniklo pár miest na založenie friendov, no tenké skoby by som na vylepšenie morálu pri opakovaní tejto dĺžky odporučil.
Cesta dostala názov po človeku, ktorý je pre mňa momentálne absolútne všetkým – po mojom synovi Matejovi.

Resumé
Východný Železný štít – Matejov kút, 8-, 110 m, 5. 7. 2020
Miro Sim (HK Jasná), Ivan Staroň (HO James Bobrovec)

  
Tretia dĺžka. / Vrcholovka a radosť, že sa zadarilo je obrovská.

 
Vlado Linek © 1999 - 2023  30168553