odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier » výstupy v tatrách  Odhlásiť    Utorok 15.06.2021  
 Javorové blues, M6, Javorový múr
28.03.2018 12:00 | 5249x |
  

V sobotu 24. 3. 2018 sme s Mirom boli opäť v Tatrách a podarilo sa nám vyliezť novú cestu. Tentokrát sme vymenili relatívne pohodlie južných dolín za na odľahlý sever. A vybrali sme si rovno stenu stien - Javorový múr. Inšpirovaní úžastným úvodným záberom z drónu z Rasťovho videjka Titánová pasca, sme sa rozhodli ísť práve sem. Akákoľvek cesta v tejto stene je náročná a veľmi hodnotná. Obaja máme radi preliezanie nových línii. Vlastne pre mňa osobne, je to to najviac, čo môžem v lezení dokázať. A tak nasledovalo preštudovanie  sprievodcu, mojich fotiek a fotiek z netu. V pravej časti steny sa ukázala jedna volná línia. To je ono. Ideme tam.


Javorový múr v plnej kráse.

Po 4 hodinovom nástupe z Javoriny sme pod stenou a línia novej cesty je úplne jasná. Najvýraznejší je pekný kút v dolnej časti steny. Pod ním sú trávy a nad ním vhĺbenie vedúce vpravo od výraznej skalnej formácie - kocky. Podmienky sú celkom OK. Prvá dĺžka vycerila zúbky na samom konci a zabrala mi celú hodinu. Štand na tenkých skobách a druhú dĺžku - parádny kút so snehoľadom si vychutnal Miro. V tretej ma prekvapil nevinne vyzerajúci kolmý kút, kde som použil fonty ako založená päta a zbraň na spodák. Hoci ltt, no podarilo sa voľne. Fyzicky a ešte viac psychicky unavený, som štastný, že zrejme poslednú ťažkú dĺžku potiahne Miro. Lezie plynulo hore, sem tam padajú snehy a sem tam nadávky. Snáď po hodine a po vylezení plných 60-tich metrov, zaznie z hora konečne "zruš". Leziem za Mirom a som moc rád, že som túto dĺžku nemusel ťahať ja. Nepríjemné, ťažke lezenie. Po 6 hodinách sme vyliezli zo steny a pred nami sú strmé snehy. Snehy sú fééést nebezpečné. Nafúkané dosky, všetko okolo nás puká. Brodíme sa týmto "nebezpečenstvom" ešte dve dĺžky na vrchol veže a tam hútame čo ďalej. Predstava dolezenia ďalších 100m na hrebeň, pretraverzovanie na Žabý vrch Javorový a následný ostup a traverz späť pod stenu ku lyžiam je extrémne nebezpečná. Volíme preto zlanenie dole našou cestou. Zabralo nám to 2 hodiny. Zo skôb sme urobili 3., 4. a 5. štand. Posledný zlanák je mimo líniu našej cesty a je celý vo vzduchu. Po 8-ich hodinách sme dole. Nesmierne štastní z prelezenia novej cesty a z toho, že sme sa dostali dole zdraví. Bol to dlhý deň, telá sú na šrot, no naša radosť je obrovská.

Cestu sme nazvali "Javorové blues" a ohodnotili za ťažkých M6.

Ivan (Váňa) Staroň (HO James Bobrovec) & Miro Sim (HK Jasná)

  
Začiatok prvej dĺžky v celkom dobrých trávach. / Nástup do najkrajšej 2. dĺžky cesty. / Druhá dĺžka - parádny snehoľad v kúte.

  
V klúčovom mieste celej cesty sa aj päta zakladala. / Štvrtá dĺžka. / Zlanenie dole celou cestou.

 
Vlado Linek © 1999 - 2021  28641369