odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier  Odhlásiť    Utorok 16.07.2024  
 Kantilena M8- na Ostrve
19.04.2021 08:05 | 2191x |
  

Začiatkom decembra sme s Máriou začali liezť novú cestu v stene Ostrvy. Stena poskytuje kratšie cesty vhodné na mixove lezenie, často preladnené trávy. Stena je orientovaná severné, slnko tam nesvieti, cesty sa dajú liezť aj v zlom alebo lavínoznom počasí a podmienkach, hodia sa na tréning, na lezenie v iných náročnejších terénoch.

Cesty nie sú doisťované nitmi, je potrebný vlastný materiál, skoby, čoky, frendy. Niektore končia na zostupovom chodníku, ktorý vedie z Galérie Ostrvy, niektoré pokračujú ešte dĺžku ďalej. Cestu sme vtedy nedoliezli, bola celkom zima, neboli sme rozlezeni a nebol morál. Zastavila nás kolmá platnička preseknutá špárou, žiadne nohy, ani na hroty, ani ruky,. Teraz 17. 4 . trvajú v Tatrách stále drsné zimné podmienky, tak sme sa rozhodli cestu doliezť. Prvé dve dĺžky boli v slušných podmienkach, preľadnené trávy, posnežená skala. Prvé dĺžky sú ľahšie, ale liezť treba. Tak sme pod kľúčovou platňou. Začínam liezť vpravo
kútikom ovešaný množstvom materiálu a na OS to nehrozí. Z pozície lezenia nie som schopný dať skoby, na začiatku chyty nie sú isté ani pre zbrane, skala je neistá. Cestu popresadávam a odistim, v kľúčových krokoch sú dosť veľké dunive  bloky, tie vynechávam, vyhľadávam pre zbrane lepšie zakladačky. Spustím sa na štand, stiahnem lano a cestu preliezam štýlom PP. Nechám na sebe len minimum materiálu, keďže musím urobiť po prelezeni úseku štand. Cestu doliezame komínom Resetu M6, ktorý sme s Čačim Radovským vyliezli pred dvoma rokmi.

Spolulezci Mária Fúčelová, Vlado Masný, Jano Svrček James Šarpoš, Alpha Šport Mammut

   
   
  
Vlado Linek © 1999 - 2024  30928301