odporúčané pravidlá    výstupy v tatrách    tatranské sezóny    tatranské dokumenty  
 správa vysokých tatier  Odhlásiť    Utorok 18.06.2024  
 Stena pod Skokom, Maškary, M8- A0
25.02.2021 09:00 | 1958x |
  

Prvý pokus v ceste sme s Lukášom Dulom dali asi tri týždne dozadu, nad cestou som uvažoval aspoň 5 rokov. Náš prvy pokus nevyšiel, ale aspoň sa zvýšilo odhodlanie. Za pol dňa sme vyliezli asi 20 m, ale tam, kde to nešlo ďalej. Druhýkrat sa pridala Rebeka, keďže ju poznám a viem čo vylezie nepovedal som jej nie.

  

Prvú krátku traverzovú dĺžku sme si s Lukášom vymenili, liezol som ju ja, primrznuté lokre, občas ľadová glazúra, asi M6, možno +. Druhú dĺžku otvoreným komínom, ťahal Lukáš aspoň dve hodiny, s niekoľko násobným pokusom o návrat, ale nebolo z čoho, nakoniec ju prerazil OS, lezenie ťažké drolivé, sa postupne menilo na čistý drytool so slabším istením a ľahkým vypadnutím. Tretia dĺžka začína zo slušnej police, mohla by ísť priamo hore ale mega lego balvany naskladané do previsu sú asi dosť životu nebezpečné, leziem doprava platňou, špárou na zbrane, za hranou, rovno hore, slušný kameňolom M5+ možno M6, lenže sa musím vrátiť do previslého lega, veľa do vzduchu naskladaných balvanov, no neviem koľko to vydrží, mám dojem, že konečná, kúsok nad legom robim štand celkom dobrý.

  

Vypadá to, že sme skončili. Cesta je znova celkom uzavretá nekvalitnou drolivou skalou. Príšerné trenie lana, treba štandovať asi skôr. Po dolezení spolulezcov, pokračujem v ďalšej dĺžke, ale iba zdanlivo, chabé pokusy do previsu so zlým istením, leziem holými rukami po oblých posneženych chytoch ale moral v háji.Možno 5 pokusov do previsu s množstvom materiálu na sebe, ten je mi teraz nanič. Posledná moja hláška, ešte dva pokusy a končíme, nakoniec zakladám podivného frienda do zasneženej špáry. Sadám. Z frendu zatlčiem buldog DMM. Teraz by to šlo aj lepším štýlom, ale po všetkých pokusoch je energia v háji. Takže A0 do bezútešnej platni bez slušných chytov a stupov, nakoniec pokračujem delikátnym lezením holými rukami občas zbraňou na hranu a priamo hore už lepšími chytmi, ale zasneženými, takže ďalej už zbraňami a holými rukami až na predposledný reťazový štand letnej Eufórie. Tuná je možnosť doliezť vynitovanou Eufóriou na vrchol, začina tma takže tu zlaňujeme. V pláne je možná ešte jedna previslá dĺžka ale ešte viac rozbitá. Dĺžka trvania lezenia asi 9 hodín, dá sa v dvojici liezť rýchlejšie, vzhľadom na náročnosť lezenia nebola možnost druholezcov liezť súčasne, len po jednom.

Jano Svrček ALPHA SPORT MAMMUT

  
Vlado Linek © 1999 - 2024  30875106