Adršpach 2016    Tatry 2017    Paklenica 2017    Planica 2018    Aosta 2018    Filmy a videá  
 erasmus » Adršpach 2016  Odhlásiť    Štvrtok 11.08.2022  
 PRVÝ HOROLEZECKÝ TÝŽDEŇ ERASMUS+
05.10.2016 11:05 | 5892x |
  


Project EU Erasmus+: "Climbing for everybody", No.: 2015-3351/001-001


V dňoch 26. 9. 2016 až 2. 10. 2016 sa uskutočnil prvý horolezecký týždeň v rámci projektu ERASMUS+. Vyše 100 ľudí zo šiestich federácií sa stretlo v českom Adršpachu, aby tu mohli spoznať históriu a špecifickosť lezenia na pieskoch.

Za týždeň sa toho stihlo naozaj veľa.

Okrem lezenia, ktoré bolo mimochodom pre pieskarov-začiatočníkov naozaj silne emocionálne, sa aj pracovalo. Bolo vytvorených šesť pracovných skupín, v ktorej bolo po jednom zástupcovi z každej federácie. Tieto skupiny si zadefinovali program, ktorému sa budú v nasledujúcom období venovať. O jednotlivých pracovných skupinách a výsledkoch ich stretnutí pripravujeme samostatné články. Každopádne pozitívny prínos týchto stretnutí je jasný. Každá federácia vie tým ostatným ponúknuť inšpiráciu a priestor na zlepšovanie sa nájde všade. V mnohých oblastiach našej činnosti sa môžeme priučiť od rozvinutejších "kolegov".

Počas dvoch večerov Alešák prezentáciou priblížil doslova dychvyrážajúcu históriu lezenia na pieskoch, kde sa už začiatkom 20tych rokov robili ťažké prvovýstupy, lezené voľne, len s konopným lanom okolo hrude, naboso, alebo v predpotopných lezečkách so stupňom obťažnosti 7 UIAA! Človek pochopí odvahu a majstrovstvo vtedajších pieskarov až keď prechádza popod ich línie, takzvané klasiky, a neveriacky krúti hlavou.

Počas stredajšieho poobedia sa tiež podarilo urobiť unikátny rekord. Išlo o vytvorenie najväčšieho lanového družstva, ktoré sa spoločne dostalo na vežu. Liezlo sa kvázi hrebeňom, kontinuálne so zviazanými viacerými lanami. Išlo teda o jediné lanové družstvo v počte okolo 40 ľudí.

V predposledný večer stretnutia sa uskutočnila záverečná párty za sprievodu živej hudby. Ľudia sa bavili vynikajúco a čo je dôležité, hlavne sa podarilo prelomiť jazykové bariéry, rozpadli sa národné skupinky a vznikla jedna veľká medzinárodná skupina. Na najbližšom stretnutí Erasmu vo Vysokých Tatrách asi začneme týmto :)

Za SHS JAMES sa akcie zúčastnili: Igor Koller, Vlado Linek, Peter Bukový, Martin Grajciar, Martin Heuger, Anka Čaplická, Ondro Húserka, Maroš Červienka, Peťo Kuric, Ondro Zentko, Šimon Zentko, Pavel Kratochvíl, Michal Sabovčík, Robo Luby, Marek Jablonovský

Vlado Linek © 1999 - 2022  29815710